Sylwia Walasek: „Cele – jak je ustalać, by motywowały do działania?”

Cele odgrywają kluczową rolę w naszym życiu i biznesie. To one wzmacniają Twoją motywację, wyznaczają kierunek działania i pozwalają skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne. Bez celów, Twoje działania mogą być chaotyczne, pozbawione sensu i… nieefektywne. Jak skutecznie je określać? O tym poniżej.

Cele dostarczają jasnego obrazu tego, co chcesz osiągnąć. Są jak latarnia, która oświetla Twoją drogę i prowadzi Cię w kierunku sukcesu. Pomagają Ci skoncentrować się na priorytetach, zmotywować do działania oraz pokonać przeszkody.

Jak skutecznie ustalać cele?

Jedną z bardzo skutecznych metod ustalania celów jest metoda SMART. Zgodnie z nią, każdy cel powinien być:

 • Specyficzny – konkretny, jasny, precyzyjny;
 • Mierzalny – skonstruowany w taki sposób, byś był w stanie zmierzyć, czy udało się go zrealizować;
 • Atrakcyjny – stanowiący dla Ciebie wyzwanie/spełnienie marzenia;
 • Realistyczny – możliwy do zrealizowania z zasobami, jakimi dysponujesz;
 • Terminowy – zawierający datę jego wykonania.

Przykład: Zwiększę sprzedaż w mojej firmie o 20% w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Innym sposobem, który sprawdza się u wielu osób, jest wizualizacja. Wyobraź sobie, jak wyglądać będzie Twoje życie lub biznes, gdy osiągniesz zamierzony cel. Utwórz w swoim umyśle obraz tego sukcesu i trzymaj go na wizji. Zapisz też swoje cele na kartce lub w notatniku. Badania wykazały, że ludzie, którzy zapisują swoje cele, mają większą skłonność do ich realizacji.

Co wziąć pod uwagę, kiedy ustalam cele?

Wyznaczanie celów, niezależnie od metody, jaką stosujesz, nie jest łatwym zadaniem. Wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Jeśli zależy Ci na tym, by cały proces przebiegł sprawnie i był efektywny, pamiętaj o kilku kwestiach.

 • Przeanalizuj swoje wartości

Sprawdź, czy cele, które ustalasz, są zgodne z Twoimi wartościami i celami życiowymi. Jeśli nie, możesz odczuwać konflikt i trudności w ich realizacji.

 • Bądź konkretny

Im bardziej konkretny jest cel, tym łatwiej go zrozumieć i zrealizować. Unikaj ogólników, postaw na szczegółowe i wymierne cele.

 • Ustal priorytety

Jeśli masz wiele celów, uporządkuj je według priorytetów.

Skoncentruj się na tych, które są najważniejsze i przyniosą Ci największe korzyści.

Realizacja celów a prokrastynacja

Prokrastynacja, czyli odkładanie w czasie tego, co mamy do zrobienia, może stanowić poważną przeszkodę w osiąganiu celów. Na szczęście da się walczyć z tą skłonnością. Oto kilka sposobów, aby ją pokonać:

 • podziel cele na mniejsze etapy: często prokrastynujemy, gdy wydaje nam się, że cel jest zbyt duży lub nieosiągalny; podziel swój cel na mniejsze kroki i skup się na osiąganiu ich po kolei;
 • zastosuj technikę Pomodoro: pracuj przez 25 minut, a następnie zrób krótką, 5-minutową przerwę; powtarzaj ten cykl, aż zrealizujesz zadanie i pamiętaj, by nie odrywać się od pracy przed upływem 25 minut;
 • znajdź źródła motywacji: zidentyfikuj, co napędza Twoją motywację i szukaj sposobów na to, by regularnie ją podtrzymywać.

Pamiętaj, że cele są kluczowym elementem sukcesu. Określając cele w sposób właściwy i konsekwentnie dążąc do ich realizacji, napędzisz swoje działania, a tym samym: osiągniesz sukces zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie.

Sylwia Walasek – trener rozwoju i efektywności biznesu; menadżer MBA; coach przywództwa, autorka programów rozwoju dla firm i osób prywatnych. Pomaga właścicielom firm, menadżerom oraz pracownikom w zwiększaniu zawodowej efektywności oraz budowaniu życiowej równowagi. Prowadzi szkolenia, warsztaty, konsultacje.

Facebook

LinkedIn

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *