Networking – wszystko, co potrzebujesz o nim wiedzieć

networking

Przenieśmy się na chwilę do czasów Twojego dzieciństwa. Pamiętasz, kim chciałaś zostać? Każda z nas wyobrażała sobie dorosłość inaczej, miała inne marzenia. Część osób pewnie należy do grona szczęśliwców, którzy robią, to co lubią i są spełnieni. Co jeśli jesteś w tej drugiej grupie? Znasz to uczucie, gdy codziennie chodzisz do pracy, której nie lubisz? Męczysz się w niej, co przekłada się na brak efektywności? Wszystko idzie, nie tak jak powinno? W końcu rodzi się cudowny plan na własny biznes. To pierwszy krok do spełnienia i szczęśliwego życia. Jednak to dopiero początek.

Aktywnie uczestnicząc w wielu spotkaniach networkingowych, poznałam masę kreatywnych i inspirujących osób. W konsekwencji moje życie zawodowe zaczęło nabierać zawrotnego tempa. Każdy początkujący przedsiębiorca i każda ambitna osoba powinna poznać zjawisko networkingu. Zapewniam, że warto poświęcić swój czas i zapoznać się z tematem.

Czym jest networking?

W budowaniu i rozwoju biznesu zdecydowanie pomaga networking. Czym on właściwie jest? To nic innego jak nawiązywanie i podtrzymywanie wartościowych relacji biznesowych. Kontaktów z przedsiębiorcami i pracownikami można szukać między innymi na szkoleniach, konferencjach czy targach organizowanych w ramach tej samej lub pokrewnej branży.

Networking jest skutecznym narzędziem do rozwijania biznesu. Sposobem na pozyskiwanie nowych klientów i partnerów. Celem networkingu jest przede wszystkim wymiana wiedzy, doświadczeń i nawiązywanie współpracy.

Korzyści z networkingu

Wsparcie w świecie biznesu ma duże znaczenie. Doświadczenie innych przedsiębiorców może być cenne dla osoby początkującej. Warto uczyć się na cudzych błędach i nie popełniać ich. Trwałe i wartościowe relacje w biznesie to klucz do sukcesu. To bardzo łatwe, ale wiele osób wciąż o tym zapomina.

Na pewno wiesz, że relacje w życiu prywatnym są ważne. Starasz się dbać zwłaszcza o te łączące Cię z ludźmi, na których Ci zależy, od których możesz się wiele nauczyć, którzy pomogą Ci, gdy coś złego wydarzy się w Twoim życiu. Dokładnie taka sama zasada obowiązuje na gruncie zawodowym. Tworzenie sieci wartościowych i trwałych kontaktów z innymi przedsiębiorcami, daje Ci pewnego rodzaju zabezpieczenie. Masz kogoś, do kogo możesz zwrócić się w potrzebie, z kim możesz porozmawiać i uzyskać od niego poradę. Jednak pamiętaj, że to działa w dwie strony. Ty również musisz być chętna do pomocy innym. Nie ważne, czy to życie zawodowe, czy prywatne, każda wartościowa relacja powinna opierać się na zasadzie wzajemności. Podstawą takich relacji jest przyjacielski stosunek i zaufanie. Chyba zgodzisz się ze mną, że lepiej iść przez życie z życzliwymi osobami, na które możesz liczyć?

Networking to szansa na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Uwierz, że w życiu dobrze być otwartym i pozytywnie nastawionym do innych. Nie zamykaj się. Spojrzenie na swoje pomysły z perspektywy innej osoby, często bywa pomocne. Bądź przygotowany na konstruktywną krytykę i czerp z tych doświadczeń jak najwięcej.

Skuteczny networking

Popularność networkingu stale rośnie. W świecie biznesu organizowanych jest coraz więcej konferencji, targów i spotkań. Jak się w tym nie pogubić? Jak skutecznie wykorzystać okazję do nawiązania nowych znajomości biznesowych? Spieszę z odpowiedzią.

Wybierając się na konferencję czy spotkanie:

 • dokładnie zapoznaj się z listą gości, prelegentów, firm,
 • zdobądź wcześniej informacje o uczestnikach (to sprawi, że poczujesz się pewniej, będziesz wiedziała, z kim rozmawiasz i czego możesz się spodziewać podczas spotkania),
 • postaw na rzetelne przygotowanie, w tym przypadku nie warto iść na żywioł,
 • przemyśl, z którymi uczestnikami najbardziej chciałabyś porozmawiać, na pewno nie wystarczy czasu, by poznać wszystkich,
 • pamiętaj, że rozmowy powinny być dość krótkie, nie poświęcaj całego czasu na jedną osobę,
 • przygotuj krótką informację o sobie, wizytówkę zwaną elevator pitch (wypowiedź trwającą nie więcej niż pół minuty, zawierającą informacje o tym, kim jesteś, czym się zajmujesz i jaki jest Twój największy sukces).

Gdy już będziesz na spotkaniu:

 • szukaj,
 • poznawaj,
 • zbieraj wizytówki,
 • pozwól rozmówcom Cię poznać, jednak unikaj przechwałek,
 • spraw, by rozmówca uznał Cię za miłą i kompetentną osobę, z którą warto współpracować,
 • nie mów tylko o sobie, wykaż zainteresowanie nowo poznaną osobą.

Niepewność w relacjach a networking

Na koniec najważniejsze. Czujesz się niepewnie, prosząc o dane kontaktowe? Przestań! Pamiętaj o tym, że uczestnicy takich spotkań są tam w tym samym celu, co Ty, by nawiązać nowe relacje biznesowe. Schowaj strach do kieszeni. Bądź pewna siebie i postaw na rozwój. Spotkania z drugim człowiekiem mają być przyjemnością. Tylko tak sprawisz, że Twój biznes odniesie sukces, a Ty będziesz się stale rozwijała. Budowanie relacji to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu, szczególnie, jeśli jesteś ambitną osobą z wielkimi marzeniami. Wzajemna pomoc i wsparcie to fundament, na którym zbudujesz swoje imperium.

Autor: Karolina Prusaczyk

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *