„Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia”

mapa marzeń

Pewnie wiele razy słyszałaś te słowa, ale czy wzięłaś je sobie do serca? Mapa marzeń, to świetne narzędzie pomocne w realizacji marzeń. Usłyszałam o niej 2 lata temu. Jej tworzenie to super zabawa. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że część z zaplanowanych marzeń spełniła się! Chcesz dowiedzieć się o niej więcej? Przeczytaj ten artykuł!

Zanim zaczniesz tworzyć mapę marzeń, wiedz, że marzenie to nie to samo, co cel. Cel to marzenie, które jest precyzyjnie określone i ma konkretną datę realizacji. Realizacja celów to inny, bardzo obszerny temat. W tym artykule skupimy się na tym, o czym marzymy, co od zawsze krąży w naszej głowie, ale bałyśmy się wypowiedzieć to na głos.

Jak zrobić mapę marzeń?

Jak zrobić mapę marzeń? Pomysłów i opisów merytorycznych jest wiele. Ja wybrałam tę autorstwa Kariny Sęp, którą dzielimy na 9 części i dla ułatwienia łączymy je z 9 kolorami.

Pierwsza część to kolor fioletowy, przypisany marzeniom o finansach. Jeśli masz ochotę poprawić swoje finanse, zdobyć niezależność finansową lub po prostu uzyskać dobrostan w tej materii, to ten kolor jest idealny. Nie bój się marzyć. Szalej. Nie słuchaj innych, słuchaj swojej intuicji i tego, co mówi Ci serce. Marzysz, by zostać milionerem w wieku 30 lat? Napisz to. Marzysz, by dostać spadek po dalekich krewnych? Nie krępuj się. Wypuść marzenia do wszechświata, a spełnią się.

Kolor czerwony na mapie to Twoja marka osobista, czyli to, do czego zmierzasz. Wypisz swoje marzenia dotyczące tego, co chcesz osiągnąć, w jaki sposób chcesz, by ludzie Cię odbierali. Może pragniesz w końcu zaakceptować siebie? Może chcesz być inspiracją dla innych? O czymkolwiek marzysz na tym polu, wypisz, a zwiększysz szanse na to, że się spełni.

Każdy z nas marzy o tym, by kochać i być kochanym. To marzenie to kolor różowy. To trochę tak, jakbyśmy na miłość wokół nas, nasze związki, bliskość, a nawet seks patrzyli przez chwilę przez różowe okulary. Zachęcam, abyś założyła na chwilę te okulary na nos i wpisała swoje najśmielsze marzenia dotyczące tej tak ważnej dla nas sfery.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, skąd jesteś i jakie masz korzenie? Jakie tradycje przekazywane są w Twojej rodzinie z pokolenia na pokolenie? Może chcesz coś przekazać swoim dzieciom? Jeśli, podobnie jak ja, marzysz, aby Twoje dzieci miały w pamięci piękne tradycje, które przekażą potem swoim dzieciom, np. „moja babcia i mama robiły to ciasto w ten sposób”, to zielona część jest właśnie dla tych marzeń. Zieleń odpowiada za wszystkie relacje rodzinne, nie tylko naszej małej komórki rodzinnej, którą tworzymy, ale również relacje z rodzicami, bliskimi i samym sobą. Jeśli Twoim marzeniem w 2022 roku jest w końcu zadbać o siebie, o dobrostan głowy, myśli, to zielone pole będzie zapełnione Twoimi marzeniami.

Kim chcesz być? Jakie masz marzenia dla samej siebie? Szukasz sensu życia i w końcu chciałabyś żyć zgodnie ze swoimi wartościami? Marzenia dotyczące Ciebie samej wypisz w strefie żółtej. Tutaj się nie ograniczaj. To Ty jesteś właścicielką i autorką tej mapy. Jeśli nie będziesz szczęśliwa, nie poznasz i nie zaakceptujesz siebie, nie będziesz umiała podejmować decyzji zgodnych z Tobą. Pamiętaj kolor żółty, to kolor – Ja, to kolor dla Ciebie.

Czas na kolor biały, kojarzący się z czymś neutralnym. W mapie marzeń oznacza zupełnie coś innego. To kolor kreatywności, nowych możliwości, rozwoju, pasji, nowych pomysłów i każde nawet najbardziej szalone marzenie znajdzie tu miejsce. Kreatywność rządzi się swoimi prawami. Nie ma ograniczeń. Białe marzenia powstają z głębi Twojego serca. To takie, które zawsze ukrywałaś, a teraz możesz jej uzewnętrznić.

Jeden z ważniejszych dla mnie kolorów to błękit – kolor nieba. W mapie marzeń odpowiada on za nasze marzenia, dotyczące rozwoju osobistego, stan naszej duchowości. Jeśli marzysz o spokoju ducha lub, by zacząć przygodę z medytacją, poznaniem siebie i samoświadomością, to tutaj jest na nie miejsce. Być może pragniesz, by starczało Ci czasu na Twoje cele, życie rodzinne i aktywność sportową? Marzenia związane z planowaniem są kolorem błękitnym.

Blisko w palecie barw, obok błękitu jest granat. Ten kolor w mapie marzeń to marzenia z obszaru kariery, misji życiowej, Twojego planu na siebie. Kolor granatowy kojarzy się z profesjonalizmem, być może dlatego w tym miejscu możemy wpisać marzenia, dotyczące tego, gdzie chciałabyś się znaleźć za 5, 10 czy 15 lat. Pobudź wyobraźnię i twórz marzenia.

Ostatni kolor to kolor szary. Szarość to relacje z innymi ze współpracownikami, szefami, nowo poznanymi ludźmi. To spotkania biznesowe. To również kolor podróży, poznawania nowych miejsc, smaków. Jeśli przyjaźń jest dla Ciebie ważna to, tu jest miejsce, aby wpisać marzenia o częstszych spotkaniach z przyjaciółmi.

Kolory na mapie marzeń są ważne i ułatwiają ich uporządkowanie, ale najważniejsza w całym tym procesie jest odpowiedź na pytanie: „Jakie są Twoje marzenia” i zabawa przy jej tworzeniu. Spełnienie marzeń nie jest uzależnione od techniki ich zamanifestowania. Nie jest istotne, czy je namalujesz, napiszesz, czy wykleisz kawałkami z gazet. Ważne, aby pojawiły się w Twojej głowie i sercu.

Przełóż je na coś materialnego i powieś w widocznym miejscu, abyś codziennie mogła przypominać sobie i wszechświatowi, co jest dla Ciebie ważne.

Moja lista marzeń ma 35 pozycji, zastanawiam się, jakiej wielkości kartę brystolu przygotować, żeby wszystkie się zmieściły…

Aneta Pawlarczyk-Świtoń

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *