Skuteczna komunikacja w biznesie

komunikacja

Pamiętam, jak jeszcze pół roku temu wychodziłam rano do pracy, mijając na ulicy mnóstwo osób, które, podobnie jak ja, biegły do swojego biura. Mogliśmy spotykać się ze znajomymi w pracy czy kawiarni. Niedzielne obiady u rodziców też były wpisane w grafik. Potem przyszedł czas lockdownu i wszystko się zmieniło również komunikacja międzyludzka na płaszczyźnie prywatnej i biznesowej. Zostaliśmy zamknięci w domach, w małym gronie, z dala od przyjaciół i współpracowników. Wiele firm przeszło na pracę zdalną. W konsekwencji musiał zmienić się również sposób komunikacji przedsiębiorstwa z pracownikami i kontrahentami. Jak skutecznie komunikować się w realu i online? O tym w poniższym artykule.

Czym jest komunikacja w biznesie?

Komunikacja w biznesie jest jednym z kluczowych elementów, od którego zależy powodzenie jego rozwoju czy realizacja projektu. To nic innego jak proces przekazywania informacji. Na płaszczyźnie biznesowej przekazywanie informacji odbywa się wewnątrz firmy lub między przedsiębiorcami. Nadawca przekazuje komunikat przez kanał komunikacyjny do odbiorcy. Ogromną rolę odgrywa tu sam komunikat, który musi być odpowiednio zbudowany i dobrany pod względem językowym. Powinien być jasny i zrozumiały dla każdej ze stron.

Skuteczna komunikacja

Właściwa komunikacja w zespole to podstawa. Wpływa na organizację pracy, integrację, relację między pracownikami i klientami firmy. Niestety nadal często zdarza się, że rola tego procesu jest niedoceniana. Chcesz dowiedzieć się jak rozmawiać, by odnosić sukcesy? Poznaj najważniejsze zasady odnoszące się do komunikacji w biznesie:

  • skup się na konkretach, formułuj jasne komunikaty, przygotuj wcześniej argumenty, których rozmówca nie będzie w stanie podważyć,
  • obserwuj, co dzieje się dookoła, także mowę ciała swojego rozmówcy,
  • panuj nad swoimi emocjami,osoba o wysoko rozwiniętych zdolnościach komunikacyjnych posiada tę umiejętność,
  • nie daj wyprowadzić się z równowagi, pozostań spokojny nawet w trudnej i stresującej sytuacji, to bardzo ważne,
  • bądź życzliwy w stosunku do współpracowników i kontrahentów, ludzie chcą pracować z kimś, kogo darzą sympatią i zaufaniem,
  • nie oceniaj innych, a jedynie podejmowane przez nich działania oraz wyniki,
  • staraj się umiejętnie motywować innych do działania,
  • słuchaj uważnie, nie przerywaj i interesuj się tym, co druga osoba ma do powiedzenia,
  • nie lekceważ zdania innych.

Jeśli zastosujesz się do powyższych punktów, gwarantuję, że Twoja komunikacja wejdzie na wyższy poziom. Zyskasz na tym nie tylko Ty, ale także współpracownicy.

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja nie jest tak łatwym procesem, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy, że będziesz jasno formułować myśli, by były zrozumiałe dla Twojego rozmówcy. Musisz wiedzieć, że ogromne znaczenie podczas rozmowy mają komunikaty niewerbalne. Większość z nas nie potrafi ich trafnie odczytywać ani dopasować do wypowiadanych słów.

Na odbiór komunikatu przez nadawcę zdecydowanie bardziej wpływa ton głosu i mowa ciała niż sama jego treść. Najważniejsze jest to, co ukryte między słowami.

Podczas komunikacji ze współpracownikami Twoje ciało powinno być wyprostowane, głowa uniesiona, ważne są również zachowanie otwartej postawy ciała i gestykulacja.

Kolejnym istotnym elementem jest uśmiech, który od samego początku wprowadza przyjazną i miłą atmosferę do prowadzonej rozmowy.

Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Świadczy to o zaangażowaniu w rozmowę i przede wszystkim buduje zaufanie, a przecież o to chodzi podczas kontaktów biznesowych. Komunikaty niewerbalne mają dużą siłę, a specjaliści z premedytacją to wykorzystują. Może to mieć duże znaczenie na przykład podczas negocjacji biznesowych.

Praca zdalna, a komunikacja w firmie

Co zrobić z tą wiedzą w momencie, gdy pracujemy zdalnie i nie mamy bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami firmy? Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji procesy komunikacyjne są utrudnione. Jest też większa szansa wystąpienia błędów w komunikacji. Warto jeszcze bardziej zadbać o to, by informacje były sprawnie przekazywane. Dużym ułatwieniem są wideokonferencje, gdzie widzimy naszego rozmówcę. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Jednak w tych trudnych czasach należy szukać nowych rozwiązań i dostosować się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Podczas komunikacji online upewnij się, że wszyscy zrozumieli Twój komunikat zgodnie z Twoimi intencjami. Zdecydowanie lepiej zapytać, niż pozostawiać pole do różnych interpretacji. Nie obawiaj się również mówić wprost, jakie masz oczekiwania i potrzeby. Asertywność zdecydowanie pomaga w skutecznej komunikacji zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym.

Poprzez właściwą komunikację możesz osiągnąć ogromny sukces. Ignorując ją, osiągniesz jedynie spektakularną porażkę. To od Ciebie zależy, jak wykorzystasz tę wiedzę w swoim życiu zawodowym i prywatnym.

Autor: Karolina Prusaczyk

Podobne artykuły

One Comment

  1. Komunikacja jest ważnym elementem w życiu każdego człowieka, nie tylko w pracy ale również w życiu prywatnym. Komunikacja w biznesie jest trudniejszą sprawą, dlatego bardzo ważne jest to aby doskonalić tę dziedzinę jak najczęściej. Aby podwyższyć swoje kompetencje w tym zakresie ostatnio zapisałam się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunek skuteczna komunikacja i kreowanie wizerunku. Musze przyznać że jestem zaskoczona jak wiele jeszcze mogę się nauczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *