Marka osobista – jak zdefiniować klienta docelowego i zbudować skuteczną komunikację?

marka osobista

„Twoją marką jest to, co mówią ludzie o Tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju”.
Jeff Bezos (założyciel Amazona)

Budowanie marki osobistej to proces, który dotyczy każdego z nas. Czy tego chcemy, czy nie zawsze w oczach innych jesteśmy marką, szczególnie w kontekście zawodowym…To od nas zależy, czy pokierujemy nią uważnie i świadomie.

Marka osobista – ludzie nie wiedzą, czym tak naprawdę jest

Żyjemy w nowej epoce, szykujemy się do świata jutra, jednak wiele osób funkcjonujących w biznesie ukształtowane jest starymi metodami. Dlatego nie potrafią połączyć możliwości zarabiania ze sobą. Marką jesteś Ty i Twoja indywidualna osobowość, która wnosi coś w życie innych. Każdy z nas jest jedyny, niepowtarzalny i wyjątkowy, może dać światu jakąś wartość, za którą ludzie zapłacą. Zrozumienie tego oraz odwaga do realnego działania, mogą sprawić, że w przyszłości zaczniesz decydować o tym, co jak i kiedy będziesz robić.

A zatem jeżeli chcesz:

 • aby wymarzeni odbiorcy sami Cię odnajdywali,
 • sprzedawać to, co oferujesz z przyjemnością,
 • pomagać zdefiniowanym wcześniej klientom,
 • by inni zapraszali Cię do ciekawych współprac,

…wiedz, że to wszystko jest możliwe właśnie dzięki marce osobistej!

Bycie marką to trwanie przy swoich wartościach i realizacja tego, co jest zgodne z misją, jaką sobie zdefiniujemy. Budowanie swojego wizerunku to coś, co musi się znaleźć w kompetencjach każdego z nas: przedsiębiorcy, menadżera, eksperta w danej dziedzinie lub artysty.

Żeby móc zacząć budować markę, wystarczy mieć dwie rzeczy:

 1. Specjalizację, czyli coś konkretnego do powiedzenia.
 2. Otwartość wychodzenia z tą wiedzą do ludzi, aby pokazywać to, co robisz.

Marka osobista, a sprzedaż oparta na relacjach

Kiedyś w procesie zakupowym był sprzedawca, oferta i klient. Dziś…? Sytuacja się skomplikowała. Przede wszystkim zmienił się mechanizm sprzedaży. Proces informacyjny rozrósł się. Mamy przynajmniej kilka możliwych kanałów komunikacji, a tym samym istnieje wiele momentów, w których marka może zetknąć się z odbiorcą. Klient musi się nie tylko o niej dowiedzieć, ale również jej zaufać i co najważniejsze znaleźć ofertę odpowiadającą na jego potrzeby.

Aby ukierunkować swoje działania, najpierw przemyśl:

 • w jakim obszarze masz umiejętności?
 • do jakiej społeczności chcesz dotrzeć?
 • co możesz zaoferować innym?
 • czym wyróżnisz się na rynku?

Dopiero po określeniu wstępnej strategii, buduj swoją pozycję. Zrobisz to poprzez konkretne i konsekwentne działania. Ludzie muszą Cię najpierw poznać, co zajmuje czas… Taką opcję dają chociażby media społecznościowe, w których możemy zaprezentować siebie oraz dać pewną wartość (co robimy, w jaki sposób, jaką mamy osobowość). Nastaw się na autentyczność oraz systematyczną pracę. Klient wybiera nie tylko dany produkt czy usługę, ale także osobę, która do niego trafia ze swoim przekazem.

Budujesz markę osobistą? Mów nie tylko o sobie, ale o korzyściach, które możesz dać innym

Pomyśl, jakie marzenia danej osoby spełnisz lub, jakie potrzeby czy oczekiwania zrealizujesz? Co tak naprawdę ludzie zyskują w kontakcie z Tobą albo po skorzystaniu z proponowanej usługi? Bądź otwarty na informację zwrotną. Zapytaj, co musiałoby się zadziać z perspektywy klienta podczas współpracy, żeby ją dobrze ocenił. Nie domyślaj się, nie zakładaj, dowiedz się od odbiorcy, co jest dla niego ważne.

Pamiętaj, że kluczem jest dobre rozumienie swojego klienta, pochylenie się ku jego indywidualnym potrzebom oraz dobry kontakt na każdym etapie. Zainwestuj w siebie, swoje umiejętności, rozwój osobisty, kreuj nowe pomysły i pokazuj konkretne przykłady działań i osób, których życie odmieniłaś. Buduj świadomość, że chodzi o coś więcej niż tylko efekt.

Klienta pozyskiwać należy cały czas:

 • zaspokajaj potrzeb tych, którzy już są,
 • zaciekawiaj tych, którzy się zastanawiają,
 • przyciągaj tych, którzy jeszcze Cię nie znają.

Bądź ambasadorką i twarzą własnego biznesu.

Budowanie marki osobistej to proces długofalowy z efektami w czasie

Każdy z nas musi sobie uświadomić, że niezależnie od tego, co robi, czym się zajmuje, jakie ma stanowisko – to wszystkie jego zawodowe działania składają się na jego markę osobistą. Brand jest więc tym, jak odbiera nas otoczenie. Jest sumą naszych działań,
które wpływają na to, jak postrzegają nas inni (klienci, pracodawca, współpracownicy).

Dlatego musimy dbać o nią, pokazywać, ile wartości możemy wnieść do życia i biznesu innych. To konkretne czyny, jakoś pracy, ale też projekty, inicjatywy, działania rozwojowe. Na rynku nie zawsze wygrywają Ci, którzy są najbardziej kompetentni, ale przede wszystkim Ci, którzy posiadają silną markę osobistą, dzięki czemu zostają w umysłach ludzi.

Relacja z klientem wynikająca ze zrozumienia i empatii, to podstawa marketingu opartego na wspólnych wartościach oraz budowaniu zaufania.

Marta Uczciwek – fotografka. Moją misją jest wspieranie kobiet, zarówno w kwestii budowania poczucia własnej wartości (przez portrety lub sesje zmysłowe), jak również
w tworzeniu profesjonalnego wizerunku czy wizualnej strony marek osobistych (zdjęcia biznesowe). Prowadzę działalność, realizując zlecenia dla firm i klientów indywidualnych. Współpracuję z lokalnym klubem przedsiębiorczości, angażuję się w różne inicjatywy branżowe. Prywatnie mama i pasjonatka aktywnego trybu życia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *