Jak dbać o dłonie jesienią i zimą? Domowe SPA dla dłoni
W okresie jesienno-zimowym Twoja skóra potrzebuje zupełnie innej pielęgnacji niż latem. Jest wówczas bardziej sucha i podrażniona. Wiatr, mróz czy nagłe zmiany temperatury wpływają negatywnie na delikatną skórę dłoni. Co zatem zrobić, by zapewnić dłoniom dobrą kondycję, zregenerować je i ochronić przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi? O tym przeczytasz poniżej!
Zimą skóra dłoni nadmiernie się przesusza, a w konsekwencji pęka i pierzchnie, powodując ból. Jeśli narażasz dłonie na działanie mrozu czy wiatru (na przykład poprzez chodzenie bez rękawiczek), sprawiasz, że ich skóra traci elastyczność i starzeje się. Dodatkowo, kontakt ze środkami myjącymi i dezynfekującymi oraz promieniowanie UV sprawiają, że skóra staje się przesuszona i szorstka, mogą pojawić się zaczerwienienia, a także przebarwienia i zmarszczki. Pielęgnacja dłoni w okresie jesienno-zimowym jest więc bardzo dużym wyzwaniem.
Domowe spa dla dłoni
Kiedy warto zafundować sobie domowe spa dla dłoni? Odpowiedź jest jedna: zawsze! O dłonie należy dbać codziennie. Jednak w przypadku, kiedy Twoja skóra zdaje się wołać o pomoc, zainwestuj w kosmetyki, które będą miały:
- regenerujące,
- odżywiające,
- rewitalizujące
właściwości. Świetną opcją, szczególnie dla zabieganych i zapracowanych kobiet jest domowe spa z parafiną i bogatym w wartości odżywcze kremem. Taki regularnie powtarzany zabieg przywróci Twojej skórze równowagę. Pamiętaj o tym, by na koniec nałożyć na dłonie grubą warstwę swojego ulubionego kremu. Dzięki temu efekt utrzyma się na dłużej!
Jak dobrać krem do stanu skóry?
Dobry kosmetyk do pielęgnacji dłoni musi mieć kremową konsystencję i dobrze się wchłaniać. Nie powinien pozostawiać na skórze tłustego filmu. Ma dać efekt nawilżenia, ukojenia i wygładzenia skóry. Jeżeli po aplikacji kosmetyku czujesz, że naskórek jest nadal suchy, to znaczy, że preparat jest zbyt słaby. Zwróć również uwagę na stan paznokci i skórek wokół nich.
Krem w okresie jesienno-zimowym powinien zawierać przynajmniej część z poniższych składników:
- mocznik;
- glicerynę;
- olejek z awokado, arganowy, migdałowy;
- proteiny jedwabiu;
- panthenol;
- masło shea;
- ekstrakty roślinne (np. z rumianku).
Rozszerz pielęgnację o maski i peelingi
Oprócz kremów, które należy aplikować nawet kilka razy dziennie, warto, zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy, stosować maski czy peelingi. Niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, mróz czy nagłe zmiany temperatury mają negatywny wpływ na stan dłoni. Wybierając produkty do pielęgnacji zdecyduj się na te o skoncentrowanych składach, których formuły zawierają składniki regenerujące, a przy tym mają ochronne właściwości. Szorstkość i przesuszenie pomogą zniwelować polecane zwłaszcza o tej porze roku maski w postaci rękawiczek z mocznikiem, olejem ze słodkich migdałów, masłem shea czy olejem rycynowym.
Pamiętaj, by 1-2 razy w tygodniu wykonywać peelingi dłoni, które oczyszczą, odżywią i wygładzą skórę. Po ich zastosowaniu skóra rąk stanie się gładka oraz przyjemna w dotyku. Zabieg pomoże usunąć ze skóry dłoni różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz martwe komórki naskórka. Dzięki składnikom aktywnym o działaniu pielęgnacyjnym peelingi odżywiają skórę, wspierają jej regenerację, zmiękczają, poprawiają koloryt i elastyczność.
Kamila Zymmer – niezależna konsultantka firmy kosmetycznej Mary Kay.