Bogactwo natury dla dobra Twojej skóry, czyli jak wyglądać młodo i promiennie?

Każda z nas pragnie, aby jej skóra była piękna, gładka i promienna, gdyż to właśnie ona jest kluczowym elementem w postrzeganiu estetyki, samopoczucia i wyglądu zewnętrznego każdej kobiety. Czy jednak wiesz, jak zadbać o swoją skórę, by nie tylko dobrze wyglądała, ale też była właściwie odżywiona?

Skóra odgrywa wieloraką i kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu. Do najważniejszych jej funkcji zalicza się: ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, utrzymywanie ciepłoty organizmu, odczuwanie bodźców, syntezę witaminy D, magazynowanie substancji oraz reakcje immunologiczne. Dlatego też dbanie o zdrowie i kondycję skóry jest istotnym aspektem życia. Tylko wtedy, gdy uświadomisz sobie, jak ważne jest holistyczne podejście, będziesz cieszyć się zdrową i piękną skórą przez długie lata.

Odpowiednie nawodnienie organizmu – co daje?

Woda stanowi podstawowy składnik, który pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Brak wystarczającej ilości wody w organizmie może prowadzić do tego, że Twoja skóra będzie sucha i szorstka. Odpowiednie nawodnienie:

  • pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, co przyczynia się do oczyszczenia skóry;
  • poprawia elastyczność skóry – staje się ona jędrna i gładka;
  • sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne i wygładzone;
  • wspomaga krążenie krwi, co również wspiera proces odbudowy skóry.

Świetne efekty przynosi picie ciepłej wody tuż po przebudzeniu. Dzięki temu oczyścisz organizm z zalegających toksyn i zredukujesz poziom stresu. Zwróć uwagę na to, by systematycznie i regularnie nawadniać swój organizm przez cały dzień. Pomoże Ci to zadbać o zachowanie równowagi w Twoim ciele.

Twoja skóra a sen

Sen jest bardzo ważnym elementem w procesie regeneracji komórkowej. Podczas snu dochodzi do do odbudowy komórek skóry. Zarówno produkcja kolagenu i elastyny, jak i redukcja stanów zapalnych jest najbardziej efektywna właśnie podczas Twojego snu. Kiedy organizm jest w spoczynku, organy takie jak wątroba czy nerki mają możliwość optymalnej regeneracji.

Podczas snu dochodzi także do redukcji obrzęków i cieni pod oczami, co wpływa na korzystny wygląd skóry wokół oczu. Jeśli więc zależy Ci na tym, by „worki pod oczami” stały się przeszłością, zadbaj o odpowiednią ilość i higienę snu.

Czy witaminy wpływają na stan skóry?

Zdecydowanie tak! Zażywanie witamin i minerałów jest bardzo pomocne w osiągnięciu idealnego wyglądu skóry. Kluczowymi są:

  • witamina A – posiada działanie silnie odbudowujące i regenerujące naskórek;
  • witamina C – jest silnym antyoksydantem, zatem chroni przed powstawaniem wolnych rodników oraz ma znaczny wpływ na produkcję kolagenu w skórze;
  • witamina E – jest silnym przeciwutleniaczem, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych;
  • witamina D – pomaga w szybszym procesie gojenia stanów zapalnych w organizmie oraz w utrzymaniu równowagi hormonalnej;
  • witaminy z grupy B – pomagają m.in. w walce z trądzikiem, regulują proces łuszczenia się naskórka.

Wspomagającymi minerałami są cynk oraz selen. Cynk pomaga w gojeniu się skóry, ma też nieoceniony wpływ w przeciwdziałaniu trądziku. Selen jest doskonałym przeciwutleniaczem, co przyczynia się do wolniejszego starzenia się skóry.

Wszystkie wartościowe źródła tych produktów znajdują się w zbilansowanej diecie. To właśnie zdrowe, pełnowartościowe produkty takie jak: owoce, warzywa, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, oleje roślinne (np. lniany, awokado, kokosowy, arganowy) zapewniają homeostazę w organizmie.

Wpływ sportu na wygląd skóry

Regularna aktywność fizyczna i uprawianie sportu mają pozytywny wpływ na kondycję Twojej skóry. Jeśli zależy Ci na tym, by wyglądać pięknie i promiennie, zwróć uwagę na odpowiednią ilość ruchu podczas dnia. Każda aktywność fizyczna, taka jak: taniec, aerobik, spacery, joga jest oczyszczeniem dla ciała i duszy. Stanowi zatem kolejny etap prowadzący do tego, byś cieszyła się młodą i zdrową skórą!

Pamiętaj, że podchodząc do kwestii Twojej skóry całościowo i dbając o każdy wyżej wymieniony aspekt, masz ogromną szansę na poprawę wyglądu zewnętrznego skóry oraz lepsze samopoczucie. A o to przecież chodzi, prawda?

Elżbieta Teszke-Miecznikowska – magister kosmetologii, właścicielka salonu kosmetycznego Die Hautexpertin in Lüneburg; na co dzień pomaga kobietom zadbać o piękny i młody wygląd.

http://hautexpertin-lueneburg.com/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *