„Wszystkie odcienie straty” – prawdziwe historie osób, które doświadczyły poronienia lub martwego urodzenia

Według statystyk NIK około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem. W latach 2017-2019 ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a ok. 40 tys. kobiet poroniło (jest to ok. 10-15% wszystkich ciąż*). Na świecie, według raportu UNICEF, martwe dziecko rodzi się co 16 sekund. Jak duże jest więc prawdopodobieństwo, że znasz kobietę, która straciła dziecko? Ogromne. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że dramat poronienia dotyka kogoś z Twojego najbliższego otoczenia: koleżankę z pracy, kuzynkę, siostrę, przyjaciółkę…

Poronienie to bardzo bolesny temat. Niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży dochodzi do utraty dziecka, wiąże się ono zwykle z bólem fizycznym i psychicznym, a także wieloma trudnymi emocjami: rozczarowaniem, wściekłością, bezradnością. W trudnym momencie straty kluczowe jest wsparcie, jakie otrzymają rodzice: od personelu medycznego, rodziny, znajomych.

Fundacja Gonito oraz jej misja

Fundacja Gonito powstała w 2022 roku z inicjatywy Joanny Nowak – autorki książki pt. „Aniołkowe Mamy”. Jednym z głównych obszarów działalności fundacji jest opieka nad osobami z doświadczeniem straty okołoporodowej. W ramach dotychczasowych działań fundacji został m.in. wydany e-book pt. „Twoje prawa w obliczu poronienia lub martwego urodzenia”, który jest do pobrania bezpłatnie na stronie fundacji.

Liczne badania i raporty wskazują, że w Polsce opieka nad osobami po stracie okołoporodowej pozostawia wiele do życzenia. Osoby, które doświadczyły poronienia lub urodzenia martwego dziecka, wskazują najczęściej na:

  • bagatelizowanie ich straty przez lekarzy, położne i pielęgniarki,
  • brak możliwości pożegnania się z dzieckiem;
  • pośpiech i brak informacji na temat tego, jak wyglądają procedury;
  • konieczność przebywania na jednej sali z osobami po szczęśliwych porodach lub w zaawansowanej ciąży.

Niezmiernie ważne wydaje się więc edukowanie personelu medycznego oraz społeczeństwa w tym temacie. Pełne empatii i zrozumienia wsparcie w sytuacji poronienia lub urodzenia martwego dziecka jest kluczowe w procesie żałoby rodziców oraz uporania się z traumą.

„Wszystkie odcienie straty”

W tym roku światło dzienne ujrzała kolejna publikacja związana ze stratą okołoporodową: e-book: „Wszystkie odcienie straty”. Zawiera on przede wszystkim historie osób, które doświadczyły utraty dziecka. Ogromną wartość e-booka stanowi fakt, że znajdują się tam opowieści, ukazujące różne perspektywy straty. Są więc doświadczenia:

  • kobiet, które poroniły ciąże na bardzo wczesnym jej etapie i tych, które straciły dzieci w 20 tygodniu ciąży ;
  • kobiet, które urodziły martwe dzieci;
  • babci towarzyszącej synowi i synowej w traumatycznych chwilach przedwczesnego porodu bliźniaków oraz ich śmierci po porodzie;
  • położnej, która przez lata towarzyszyła parom podczas poronienia ciąży lub urodzenia martwego dziecka;
  • kobiet, które poroniły wiele razy: trzy, cztery, pięć…;
  • mężczyzny, który jest obecnie tatą siedmiorga aniołkowych dzieci.

Każda z tych historii przybliża nam sytuację, w jakiej znajdują się ci, których dotyka poronienie, martwe urodzenie lub śmierć dziecka tuż po narodzeniu. Odwaga, jaką wykazały się osoby, które postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami sprawia, że dużo łatwiej jest uzmysłowić sobie nam, czytelnikom, wielowymiarowość straty dziecka poczętego lub narodzonego.

E-book „Wszystkie odcienie straty” można bezpłatnie pobrać na stronie Fundacji Gonito:

https://www.fundacjagonito.org/wszystkie-odcienie-straty/

W ramach projektu fundacji powstała także piosenka, która uzupełnia publikację e-booka: „Kołysanka dla Aniołka”. Autorką tekstu jest Iwona Andrzejewska, muzykę skomponowała Monika Mendrok-Mika.

Założycielka Fundacji, Joanna Nowak, a także wszystkie osoby zaangażowane w wydanie e-booka mają nadzieję, że ta publikacja przyczyni się do wzrostu świadomości na temat straty okołoporodowej, a także empatii u osób, które towarzyszą doświadczającym straty rodzicom.

E-book a inne działania Fundacji

Dzięki publikacji e-booka „Wszystkie odcienie straty” zarząd fundacji chce także uzyskać środki na dalsze prowadzenie darmowej, stacjonarnej grupy wsparcia dla osób doświadczającej straty okołoporodowej. Zaangażowanie patronów medialnych i partnerów fundacji pozwala wierzyć, że cel ten zostanie osiągnięty.

Osoby chcące wesprzeć działalność fundacji proszone są o kontakt z P. Joanną Nowak:

Tel.:  +48 501 371 016

 E-mail: fundacjagonito@gmail.com

* dane pochodzą z https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/poronienia-i-martwe-urodzenia-opieka-nad-pacjentkami.html

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *