Wielkie osiągnięcia zaczynają się od wielkich pytań…

Jako praktyk i trenerka metody uwalniania stresu z ciała stosuję techniki, które znam i wypróbowałam na sobie. Wiele spośród działań, poprawiających jakość życia, jest bardzo prosta, np. myślenie pytaniami. Ułatwia komunikację, daje jasność, a co za tym idzie, powoduje mniej stresu na każdym etapie życia oraz w każdym jego obszarze. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, zapraszam do lektury artykułu.

Czym jest praca z pytaniami?

Praca z pytaniami to z pozoru bardzo prosta technika. Ogromnie ważne jest to, jak z nimi pracujemy. Jest to sposób na odnalezienie lekkości w życiu. Myślenie pytaniami, to narzędzie poszerzające perspektywę postrzegania wielu aspektów, których wcześniej nie zauważałaś.

Dla kogo jest ta metoda?

Praca z pytaniami jest dla każdego. Niezwykłe jest to, że kiedy wejdzie w nawyk, można wykorzystać ją w każdej dziedzinie życia. Kiedy zaczynasz odpowiadać sobie na pytania, otwierasz się na:

 • nowe możliwości,
 • inne spojrzenie,
 • to, co jeszcze możesz zrobić dla siebie i innych tych, których kochasz…

Co daje zadawanie pytań?

Około 5 lat temu zafascynowała mnie książka Marille Adams „Myślenie pytaniami”. Dzięki niej poznałam różne rodzaje pytań, np. pytania osoby osądzającej lub pytania z pozycji uczącego się. Taka forma komunikacji również pojawia się w metodzie Access Bars®, którą stosuję.

Jak odnaleźć się w technice zadawania pytań i zacząć stosować ją w życiu?

Pytania zadajemy sobie każdego dnia. Zastanawiamy się np.:

 • co dziś ubiorę?
 • co zjem na śniadanie?
 • czy dotrę na czas na umówione spotkanie?

Pracując z nimi, stworzyłam karty aniołów, opowiadające o emocjach, jakie nam towarzyszą. Pomagają je nazywać i pytać siebie, co wnoszą w nasze życie. Podsuwają podpowiedź, jakie pytanie warto zadać, kiedy poczujesz w sobie, że coś się dzieje.

 • Pomagają lepiej poznać siebie.
 • Podpowiadają, jakie ćwiczenia wykonać w pierwszych krokach rozpoznania, uznania siebie i pokochania każdej swojej strony. 
Autor: Oliwia Wojciechowska

Pytania do siebie to temat, którym postanowiłam się zająć, bo przyniósł mi wiele korzyści i cały czas dla mnie pracuje. Gdy pojawia się sytuacja bez wyjścia, czasem nieodpowiednio zadane pytania mogą zamykać drzwi, zamiast je otwierać. Taka postawa ściąga w dół, nie widzisz perspektywy, szukasz w sobie winy i osądzasz.

Zawsze masz wybór!

Niech powyższe zdanie będzie towarzyszem każdego Twojego pytania. Wybór pozwala Ci być wolnym w działaniu i wolnym od opinii na temat wydarzenia. Nie zawsze możemy wybrać, co się wydarzy, jednak możemy wybrać, jak potraktujemy to, co się wydarzyło, jak się z tym poczujemy. Podążając za tym, bardzo chciałam stworzyć coś, co ułatwi poznanie siebie i podpowie, jak pracować z pytaniami, gdy chcemy się rozwijać, co pokaże, jakie zadania wykonać, by rozpoznać kierujące nami przekonanie. Czy czując się niekomfortowo w wielu sytuacjach, rozpoznajesz czułość? Czy jest dla Ciebie ważna?

Zadaj sobie pytanie:

 • Czego dziś potrzebuję?
 • Co sama mogę sobie dać?

Zapisz odpowiedzi. To ważne. Zawsze odpowiadaj szczerze, dla siebie…

Masz pytania? Przyjdź na warsztat i poznaj odpowiedzi!

Jeśli szukasz odpowiedzi na swoje pytania, zachęcam i zapraszam Cię na trzydniowy warsztat, który odbędzie się w 24, 25 i 26 czerwca 2022 roku. Gdzie? W Agro Siołki pod Wrocławiem. Na łonie natury, w pięknym miejscu pożegnasz swoje stare przekonania i odkryjesz, co Ci w duszy gra. To, czego już nie chcesz, zostawisz za sobą, aby tworzyć swoje życie z lekkością.

Warsztaty prowadzę z Iwoną Wojnowską – psycholog z ogromnym potencjałem. Joga Nidra, praca z baśnią oraz wiele lat doświadczeń na różnych terapiach, to mocne strony tej kobiety. Ode mnie dowiesz się, jak pracować z lustrem, by zaakceptować wszystko w sobie i jak komunikować się pytaniami. Dostaniesz materiały, by w zaciszu domowym kontynuować pracę ze sobą, bo warto wdrażać wszystko małymi krokami. 

Co da Ci taki warsztat? 

 • Wsparcie każdego dnia w trudnych sytuacjach.
 • Otwartość na poznawanie różnych schematów, które wszyscy mamy zakodowane…
 • Zobaczysz, na jak wiele rzeczy masz wpływ, bo jesteś kimś więcej, niż myślisz, że jesteś…

Jeśli masz ciągle za mało czasu dla siebie.

Jeśli natłok myśli nie pozwala Ci się skupić.

Jeśli nie wiesz, co dalej robić?

To ten warsztat jest właśnie dla Ciebie.

Napisz do mnie: Gosiam530@gmail.com 

Nie zostawiaj siebie na potem.

„Komunikacja to umiejętność, której można się nauczyć.

To jak jazda na rowerze, czy pisanie na maszynie.

Jeśli tylko nad nią popracujesz,możesz bardzo szybko poprawić jakość swojego życia”.

– Brian Tracy.

Czy zostajesz w pytaniu, dając sobie czas? 

Warto zadać pytanie i zobaczyć, co wydarzy się później. Dać sobie wolność w tym, dać temu lekkość i poczuć wytchnienie. 

Małgorzata Dragan – Praktyk Access Bars®, Access Facilift, pasjonatka odkrywania i kreowania z miłością. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *