Droga do spełnienia i satysfakcji

droga do spełnienia

Czym jest spełnienie? Niejedna osoba zadaje sobie to pytanie. Co decyduje o tym, że człowiek czuje się spełniony? Co zrobić, aby być spełnionym i szczęśliwym? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na te pytania.

Dla jednych spełnienie to rodzina, stabilna sytuacja finansowa lub niesienie pomocy innym. Dla innych dobra praca, bycie dobrym pracownikiem, mamą, siostrą czy ciocią. O spełnieniu możemy mówić wtedy, gdy wszystkie elementy naszej życiowej układanki są spójne.

Aby czuć się spełnionym, potrzebne są nam świadomość:

 • samej siebie,
 • własnego rozwoju osobistego,
 • tego, kim jesteśmy i do czego dążymy.

Człowiek spełniony ma poczucie, że jest we właściwym miejscu, czasie, z właściwymi ludźmi. Osoba spełniona, to dla mnie ta, która wierzy, że w życiu nigdy nie jest na nic za późno. Jest otwarta na nowe możliwości. Wybiera to, czego w danym momencie chce.

Co zrobić, aby być spełnioną w życiu?

Spełnienie dla każdego jest czymś innym. Mimo wszelkich dzielących nas różnic, jest kilka elementów składających się na poczucie pełni i sensu życia.

 • Wiara w siebie i swoje możliwości

Przede wszystkim warto dbać o swój stan wiary w siebie i codziennie nad nim pracować. Pewność siebie i świadomość tego, kim się jest, daje sporo siły nie tylko w biznesie. Pomaga nam się podnieść, gdy jest trudno.

 • Ustalenie swoich celów

Następnym ważnym krokiem jest ustalenie, czego nam tak naprawdę potrzeba do szczęścia oraz, w jaki sposób możemy to osiągnąć. Znajomość swoich potrzeb jest ważna. To one kształtują w głównej mierze sposób, w jaki żyjemy, wpływając na system wartości i jakość naszych relacji. Jeśli umiesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami, żyjesz w zgodzie ze sobą i cieszysz się wewnętrznym spokojem. Jesteś spójna i wiarygodna.

Należy brać pod uwagę tylko realne marzenia oraz wszystko to, co wpłynie pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości oraz sensu życia. Najlepiej wziąć kartkę papieru i wypisać, czego nam brakuje do pełnej satysfakcji, co chcielibyśmy w sobie zmienić czy poprawić, a także to, czego chcielibyśmy się nauczyć. Jednym ze sposobów może być również prowadzenie pamiętnika i codziennie wypisywanie swoich celów, pragnień, marzeń.

Spełnienie można osiągnąć na wiele sposobów i z różnych dziedzin. Można realizować się, osiągając sukcesy w pracy, wspinając się na kolejne szczeble kariery, ale także będąc dobrą mamą i idealną panią domu. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od życia.

 • Przynależność do społeczności

Ważne jest to, jakimi osobami się otaczamy. Siła kontaktów i to, z kim spędzamy czas, ma bardzo duży wpływ na nasze poczucie spełnienia i satysfakcji. Wspaniale jest, kiedy kobiety potrafią się wzajemnie wspierać i motywować, gratulują sobie sukcesów i są dumne, gdy inne kobiety osiągają swoje cele.

 • Poznanie swoich talentów

Kolejnym krokiem jest określenie naszych osobistych talentów. Każda z nas je posiada, jednak niewiele osób potrafi je odkryć i z siebie wydobyć. To trudne zadanie. Warto spytać najbliższych, co sądzą o naszych wyjątkowych zdolnościach, czy ich zdaniem takie posiadamy. Często uzyskamy odpowiedzi, których się nie spodziewałyśmy. Dobrze wziąć je pod uwagę, bo zdarza się, że sami nie dostrzegamy w sobie tego, co widzą inni.

Następnie pozostaje już tylko stworzyć dobry plan działania i świadomie realizować kolejne postanowienia. Samorealizacja to proces. Nie trwa kilka dni, lecz najczęściej dłuższy czas. Wymaga dużych nakładów energii oraz samodyscypliny, jednak efekty, które dzięki niej się osiąga, są bezcenne.

 • Dbanie o siebie

Niestety obecnie żyjemy pod ogromną presją czasu i zapominamy o sobie. Zdrowe odżywianie sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Dieta ma naprawdę ogromny wpływ na ogólne poczucie spełnienia. Dbanie o siebie, to nie tylko zdrowe odżywianie, ale również sport czy znalezienie w ciągu dnia chwili tylko dla siebie.

 • Ruch na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna sama w sobie jest bardzo korzystna dla zdrowia. Poprawia krążenie i nastrój, pobudza odporność. Ruch pomaga niwelować stres i nabrać większego dystansu do codziennych wyzwań i problemów.

 • Stan ducha

To nic innego jak przekierowywanie uwagi z zewnętrznego świata z powrotem na siebie, swoje wartości, cele i najgłębsze pragnienia. Dbać o swój rozwój duchowy można na wiele różnych sposobów. Poprzez modlitwę, jogę, medytację, uważne oddychanie, pracę z ciałem, a nawet czytanie książek.

Moja droga do spełnienia

Od dłuższego czasu szukałam swojej drogi, ale ograniczenia w mojej głowie blokowały mnie i nie pozwoliły na spełnianie siebie oraz realizację marzeń. Ponad rok temu podjęłam decyzję o zmianie. To coś nie było bliżej określone, ale czułam, że potrzebuję zmian. Wiedziałam, że chcę uczestniczyć w ważnym projekcie. Nie wiedziałam jeszcze, o jaki konkretnie projekt chodzi. Postawiłam na rozwój osobisty. Postanowiłam iść do przodu w ślad za marzeniami i pasjami. Zaczęłam szukać wszelkich informacji na ten temat, aż w końcu trafiłam na grupę kobiet, które się wzajemnie wspierają i dają niesamowitą motywację. Kobiet, dla których moje sukcesy, są ich sukcesami. Jestem przeogromnie wdzięczna za to, że mogę tworzyć z nimi społeczność. Dzięki nim wiem, że niemożliwe jest możliwe.

droga do spełnienia

Staram się również znaleźć równowagę między różnymi strefami życia. Spędzam jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Praktykuję jogę. Dzięki niej nauczyłam się, że życie nie jest celem, lecz drogą. Zaczęłam doceniać chwilę, a w zamian otrzymałam prawdziwe doświadczenie życia.

Codziennie staram się znaleźć czas tylko dla siebie. Nie jest to łatwe przy dwójce dzieci, ale bardzo ważne. Chwila dla siebie dla każdego oznacza coś innego. Dla niektórych to zanurzenie się w powieści, dla innych manicure i masaż, a dla miłośników fitnessu dobry trening. Nie musi to być czas w samotności. Chodzi o robienie czegoś, co kochasz.

Moja droga do spełnienia cały czas trwa i trwać będzie. Czuję, że jestem na właściwej drodze, a to dopiero początek. Mogę się rozwijać, szkolić, poznawać nowych ludzi. Mam wiele planów i pomysłów, by realizować pasje. Rozwój daje mi ogromną satysfakcję i radość.

Droga do spełnienia czeka na Ciebie

Droga do spełnienia wcale nie musi być trudna, trzeba tylko otworzyć się na zmiany i nowe możliwości. Najważniejsze by były zgodne z wewnętrznymi myślami, byś czuła się spełniona, dążyła do realizacji marzeń, robiła w życiu to, co kochasz i, co sprawia Ci przyjemność. 

Zachęcam Cię do tego, abyś nie rezygnowała ze swoich marzeń i pasji. Odkrywaj siebie na nowo i ciągle się rozwijaj. Realizuj swoje pragnienia sumiennie i sukcesywnie. Dzięki temu Twoje życie nabierze kolorów i będziesz czuć się spełniona. Nie bój się zmian i zawalcz o swoje marzenia!

Kamila Zymmer, https://zymmer.de/

Podobne artykuły

One Comment

 1. Piękny artykuł który podpowiada jak odnaleźć siwbie. Dziękuję za wszystkie wartości jakie wnosisz. Bardzo ważne w każdej dziedzinie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *