Nauka przez podróże

Wakacje w pełni. Sezon na podróżowanie otwarty. Zastanawialiście się kiedyś, co oprócz tak zwanego resetu, dają nam podróże? Więcej o korzyściach przeczytacie w tym artykule.

Podróże to nie tylko ogromna przyjemność czy wypoczynek. Dzięki nim zyskujemy dużo więcej. Jeśli jesteśmy otwarci na nowe, możemy się wiele nauczyć. Każda, nawet mała i niedaleka przejażdżka zmienia nas i nasze poglądy. Stajemy się mądrzejsi oraz szczęśliwsi. Nie mówiąc już o wyjazdach zagranicznych, dzięki którym dodatkowo uczymy się języka. Faktem jest, że w ciągu tygodnia nie nauczymy się języka obcego, ale jest to pierwszy krok w tym kierunku. Podczas pobytu za granicą:

  • osłuchasz się z językiem,
  • nauczysz nowych słówek, które prędzej czy później Ci się przydadzą,
  • będziesz mieć okazję do szlifowania języka i używania go w praktyce.

Oprócz nauki języka jest dużo innych przesłanek, świadczących o tym, że podróżowanie, to o wiele więcej niż tylko odpoczynek. Podróżując:

  • poznajemy nowe kultury, tradycje oraz smaki,
  • dostrzegamy, jak różnorodny jest świat i jak różnie żyją ludzie,
  • poszerzamy się horyzonty i przestajemy wierzyć w stereotypy, krążące na temat danego kraju.

Dodatkowo podróżując, nawiązujemy nowe znajomości. Jedni zawierają je łatwiej, inni trudniej, ale nie da się nie poznawać ludzi i nie rozmawiać z nimi. Zawsze przytrafi się sytuacja, skłaniająca nas do konfrontacji. Czy to nie znamy drogi powrotnej, czy nie wiemy, jakim autobusem dojechać do jakiegoś miejsca. Wówczas nie mamy wyboru, musimy nawiązać kontakt. Przez to stajemy się bardziej otwarci, odważniejsi i pewniejsi siebie.

Wiele osób po powrocie do domu po podróży ma głowę pełną pomysłów. Podróże napędzają nas do działania, inspirują, zachęcają do zmian. Uczą czerpania radości z życia oraz optymizmu. Dzięki nim dostrzegamy małe rzeczy, a przez to jesteśmy szczęśliwsi.

Codzienna rutyna, a podróż

Codzienna rutyna może powodować zmęczenie, przygnębienie czy znudzenie. Aż tu nagle pojawia się na horyzoncie podróż. Zostawiasz za sobą wszystko to, co dzieje się na co dzień i przeżywasz każdego dnia nową przygodę. Wspaniale, prawda? Dokładnie tego doświadczamy, podróżując. Podróże pozwalają oderwać się od codzienności, a gdy jesteśmy z dala od domu, łatwiej nabrać dystansu, spojrzeć na swoje sprawy z innej perspektywy. 

Jak podróże kształtują osobowość?

Poprzez częste wyjazdy kształtujemy naszą osobowość. Stajemy się bardziej zorganizowane, ponieważ planujemy każdy dzień wyprawy najlepiej, jak potrafimy, by zwiedzić jak najwięcej.

Podróże to często spełnienie marzeń. Jeśli podróż jest Twoim marzeniem, nie zwlekaj – zrealizuj je! Marzenia same się nie spełniają – marzenia się spełnia. Dzięki temu okazuje się, że to, co sobie zaplanujemy, jest w zasięgu naszej ręki.

Podróż po piękne wspomnienia

Wyjeżdżajcie jak najczęściej i koniecznie pamiętajcie o przywiezieniu pamiątki z miejsca, w którym byliście. Oprócz zdjęć to właśnie drobiazgi z odwiedzonych miejsc, to poniekąd sposób na kolekcjonowanie wspomnień, które na długo pozostają w naszej pamięci.

Już Heraklit z Efezu stwierdził, że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Nasze życie to ciągła zmiana. Nieustannie poszerzamy swoją wiedzę, nabieramy doświadczeń, rozwijamy się, pracujemy nad swoją osobowością. Życie jest zmianą, życie jest podróżą.

Kamila Zymmer

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *