Sztuczna inteligencja a budowanie marki osobistej

chat gpt

Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o nowym narzędziu opracowanym przez OpenAI. Mowa tu o Chat GPT. I chociaż ciągle pojawiają się na rynku konkurencyjne programy, to jednak Chat GPT cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że może wesprzeć działania w wielu branżach, a tym samym pomóc w budowaniu własnej marki.

Chat GPT to bezpłatny, dostępny dla każdego program. Jeśli chcesz z niego korzystać, zarejestruj się na stronie https://chat.openai.com/. Potrzebne będą: Twój adres e-mail oraz hasło. Kiedy potwierdzisz rejestrację, możesz korzystać z możliwości, jakie daje Ci sztuczna inteligencja.

Chat GPT – to proste!

Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa Chat GPT, po prostu wpisz dowolną komendę w wyznaczonym miejscu, np.

“Podaj przykłady nagłówków do posta na temat dbania o swoje dobre samopoczucie”.

Oczywiście jest to jedna z najprostszych komend, jakie możesz wpisać, jednak już na jej podstawie widać, że sztuczna inteligencja może być dla Ciebie źródłem inspiracji. Pamiętaj jednak, że Chat GPT to sztuczny twór. Wszystkie treści, jakie uzyskasz dzięki skorzystaniu z tego narzędzia zweryfikuj, zmodyfikuj i dodaj coś od siebie. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko popełnienia plagiatu, a także nadasz swoim tekstom swój własny, niepowtarzalny styl.

Jak Chat GPT może pomóc mi w budowaniu marki osobistej?

Markę osobistą stanowi to, jak postrzegają Cię inni. Nie tylko w świecie realnym, ale także tym wirtualnym. Marka osobista to Twój wizerunek, wartości, jakimi się kierujesz oraz to, co masz do zaoferowania innym. Jeśli dopiero zaczynasz budować własną markę online, wiesz, że nie jest to proste i zajmuje dużo czasu. Sztuczna inteligencja nie zbuduje Twojej marki osobistej za Ciebie, jednak może w dużym stopniu wspomóc Twoje działania. Możesz zlecić Chatowi GPT:

 • opracowanie strategii działania swojego biznesu;
 • przygotowanie harmonogramu postów na cały miesiąc;
 • stworzenie postów z chwytliwymi nagłówkami, które przyciągną do Ciebie odbiorców;
 • przygotowanie tekstu newslettera czy oferty danego produktu;
 • pomoc w napisaniu tekstu na bloga czy artykułu.

Jak tworzyć komendy w Chat GPT?

Obsługiwanie Chata GPT jest proste, jednak w zależności od tego, jak sformułujesz pytania, możesz otrzymać mniej lub bardziej satysfakcjonujące odpowiedzi. Jeśli chcesz, aby wygenerowane przez sztuczną inteligencję odpowiedzi odpowiadały Twoim oczekiwań:

 • bądź precyzyjny – zadawaj konkretne, szczegółowe pytania, wskaż kontekst sytuacji (np. kim jesteś, czego potrzebujesz, jak długi ma być to tekst, kim są odbiorcy);
 • poproś o listę – np. „Podaj 5 chwytliwych nagłówków do posta o… (temat)”, „Stwórz listę 10…”;
 • pamiętaj o emoji – urozmaicą Twój tekst i sprawią, że będzie przyjemniejszy w odbiorze;
 • szukaj różnych odpowiedzi – jeśli nie jesteś zadowolony z jakiejś odpowiedzi, sformułuj pytanie inaczej, podziel na mniejsze zagadnienia. 

Lista przykładowych komend:

 • „Jestem właścicielką salonu SPA. Prowadzę fanpage skierowany do kobiet, które lubią dbać o własny wygląd i dobre samopoczucie. Opracuj miesięczny harmonogram publikacji postów na mój fanpage”;
 • „Prowadzę warsztat samochodowy. Chcę założyć fanpage na Fb. Opracuj strategię moich działań, dzięki której zbuduję silną markę online i zgromadzę wokół siebie zaangażowaną społeczność”;
 • „Jestem właścicielką sali zabaw dla dzieci. Przygotuj pięć postów z pomysłami na to, jak spędzić wakacyjny czas z dziećmi bez dużych nakładów finansowych. Podaj konkretne zabawy i aktywności, jakie rodzice mogą wykonywać z dziećmi. Zwracaj się bezpośrednio do rodziców. Napisz posty w drugiej osobie liczby pojedynczej. Użyj emoji”;
 • „Podaj 10 chwytliwych nagłówków do postów na Fb dotyczących dbania o zdrowie w okresie menopauzy”.

Nie tylko Chat GPT

Czy wiesz, że nie tylko OpenAI wypuściło na rynek swój produkt? Także Google opracował narzędzie: Google Bard, z którego można korzystać podobnie jak z Chat GPT. Od niedawna jest ono dostępne także w Polsce. Tak samo jak chatbot firmy OpenAI, Bard generuje odpowiedzi na Twoje pytania, wykorzystując ogromne bazy danych. Zgodnie z założeniem, Bard jest w stanie udzielać logicznych, jasnych odpowiedzi także na trudne, skomplikowane zagadnienia.

Twórcy Google Bard podkreślają, że program ten nadal znajduje się w fazie testów, jednak mimo to warto wejść na stronę https://bard.google.com/ i przetestować, które z narzędzi lepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Sztuczna inteligencja a człowiek

Chociaż sztuczna inteligencja faktycznie może zachwycać, bądź uważny i rozważny. To program, który może się mylić czy tworzyć treści z błędami. Przed publikacją postów wygenerowanych przez Chat GPT zawsze je sprawdzaj. Jak najbardziej zachęcam Cię do korzystania z dostępnych narzędzi, jednak ostrzegam też, by nie polegać na nich w 100%. Pamiętaj, że Ty także masz coś do powiedzenia. Jesteś w końcu ekspertem w swojej dziedzinie, prawda? Poza tym… Różnica w treściach tworzonych przez człowieka, a tych z Chata jest widoczna. Spójrz sam.

Chat GPT pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pomoże w tworzeniu treści na social media, podsunie pomysły, inspiracje, jednak pamiętaj, że w budowaniu marki osobistej najważniejszy jesteś Ty jako osoba! Twoi odbiorcy wybierają nie Twoje posty, ale CIEBIE: twoją energię, uśmiech, wartości. Pozwól więc im poznać i polubić Ciebie, a nie tylko Twoje treści. 

Izabela Tomiczek-Pitlok – specjalistka od budowania marki osobistej, właścicielka agencji marketingowej wspierającej kobiece i męskie biznesy w budowaniu marki online (zakładanie i prowadzenie stron www, fanpage’y na Fb, Instagramie czy LinkedIn, opracowywanie strategii działania, kampanii reklamowych, tworzenie i wysyłanie newsletterów, pomoc w opracowywaniu produktów cyfrowych, przygotowywanie ulotek, wizytówek, roll up’ów i innych materiałów promocyjnych); pomysłodawczyni i założycielka międzynarodowego projektu „Kobiecy Challenge”, redaktor naczelna portalu Świat Kobiecej Mocy, współautorka książki „Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie”.

kontakt@kobiecychallenge.com

www.kobiecychallenge.com

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *