Współpraca z copywriterem – na co zwrócić uwagę?

copywriter

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, rozwijasz markę osobistą, prowadzisz stronę, bloga lub profil w social mediach, być może kiedyś zastanawiałeś się nad skorzystaniem z usług copywritera. Na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią osobę, która stworzy wartościowy content i pomoże osiągać cele biznesowe? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź!

Jak znaleźć dobrego copywritera? Poszukiwania czas start!

W zawodzie copywritera nie liczy się wykształcenie ani szkolenia i kursy, ale przede wszystkim praktyka. Poszukując go, nie oczekuj CV ani listu motywacyjnego. Poproś o portfolio, czyli plik ze zrealizowanymi zleceniami lub linki do napisanych tekstów.

Oceniając portfolio, zwróć uwagę na to:

  • Dla jakich firm (z jakich branż) pisał copywriter?
  • Czy teksty nie zawierają widocznych błędów, np. interpunkcyjnych?
  • Czy portfolio wykonane jest w przejrzysty, uporządkowany sposób (może świadczyć to o rzetelności)?

Jeśli Twoja branża jest specjalistyczna, a napisanie tekstów będzie wymagało pogłębionego researchu lub przynajmniej podstawowej wiedzy w danym temacie, spytaj copywritera o jego doświadczenie przy podobnych zleceniach. Warto wiedzieć, że dobrzy copywriterzy z biegiem czasu znajdują swoją niszę i zaczynają się specjalizować w tematyce, w której czują się najlepiej.

Umowa z copywriterem – czy jest konieczna?

Nie ma konieczności sporządzania umowy (o dzieło, zlecenie czy o współpracę), jednak dla obu stron powinno być istotne, by potwierdzić w jakiejś formie wspólne ustalenia. Chroni to zarówno copywritera, jak i zleceniodawcę przed ewentualnymi nieporozumieniami.

Jeśli decydujecie się na współpracę bez umowy, warto choćby mailowo spisać ustalenia dotyczące:

  • Przedmiotu zlecenia (liczby i objętości tekstów, tematów),
  • Stawki i sposobu rozliczenia,
  • Terminu realizacji,
  • Poprawek (czy są w cenie, w jakim terminie należy je zgłosić itp.).

Poza umową bardzo ważnym dokumentem jest również brief, zawierający pytania na temat zlecenia. Na jego podstawie copywriter będzie pisał dla Ciebie teksty.

Jakich pytań możesz spodziewać się w briefie? Przede wszystkim tych dotyczących:

  • Twojej branży i interesującej Cię tematyki tekstów,
  • Twoich Klientów, a więc tego, kim będą czytelnicy,
  • Celu, jaki chcesz osiągnąć – np. sprzedaż, poprawa wizerunku, edukacja czytelników itp. (to z niego wynikać będzie charakter tekstu),
  • Preferowanego przez Ciebie stylu komunikacji – np. czy wolisz komunikować się z czytelnikiem na „Ty”, czy też wolisz zachować większy dystans,
  • Słów kluczowych – jeśli zlecenie dotyczy artykułów na www i zależy Ci na pozycjonowaniu strony (oczywiście, jeśli nie wiesz, na jakie słowa chcesz się pozycjonować, copywriter Ci w tym pomoże).

Choć początkowo szczegółowe wypełnienie briefu może wydawać Ci się żmudnym i niepotrzebnym zajęciem, szybko przekonasz się, że szczere i dokładne odpowiedzi na pytania zaowocują tekstem, wpisującym się w Twoje oczekiwania. Im bardziej szczegółowy brief, tym mniej niedomówień i ewentualnych pomyłek!

Oczywiście brief nie jest jedyną formą, za pomocą której copywriter może uzyskać od Ciebie informacje. Nadal wiele osób preferuje osobisty kontakt – rozmowę telefoniczną czy wideokonferencję. Ustalenia ustne najlepiej jest jednak potwierdzić mailowo. Pamiętaj, że spisanie ustaleń nie tylko pomaga copywriterowi w tworzeniu tekstów, ale również daje Ci podstawę do zgłoszenia ewentualnych uwag.

Rozliczenie z copywriterem, czyli czym jest tajemnicze „zzs”?

W większości przypadków od copywritera otrzymasz cennik w formie stawek za 1000 zzs (czyli znaków ze spacjami). Taka forma rozliczenia jest uczciwa dla obu stron – copywriter dostaje zapłatę za tyle znaków, ile napisze. Dlaczego nie można uprościć tego, podając stawkę za stronę? Ponieważ strona stronie nierówna i na to, ile znajdzie się na niej tekstu, wpływa wiele czynników: rozmiar i krój czcionki, szerokość marginesów itp.

Innym sposobem rozliczenia może być stawka za „sztukę”, czyli np. jeden artykuł, jeden post na social media, jedno hasło reklamowe. W takim wypadku ważne jest jednak, by z góry określić, jak długi powinien być zamawiany przez Ciebie tekst. Z takim rozwiązaniem najczęściej będziesz mógł się spotkać w przypadku krótszych tekstów, ale też takich, w których liczy się kreatywny pomysł. Trudno wyobrazić sobie, żeby copywriter rozliczał się za znaki ze spacjami w przypadku np. sloganu reklamowego składającego się z 2 czy 3 wyrazów…

Trzecią opcją jest rozliczenie godzinowe. W przypadku copywriterów nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem. Tobie, jako klientowi zależy w końcu na efekcie, a więc gotowym tekście. Nie płacisz copywriterowi za poświęcony czas, ale za gotowe dzieło.

copywriter
Fot. Marzena Bloch Fotografia

Anna Wołodko – redaktorka, copywriterka i specjalistka ds. content marketingu. Absolwentka edytorstwa i PR-u. Doświadczenie zdobyte w wydawnictwach i agencji reklamowej wykorzystuje dziś, prowadząc własną firmę Mint Concept. W swojej pracy wspiera przedsiębiorców w skutecznej komunikacji i reklamie.

Strona www

Facebook

LinkedIn

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *