Dlaczego warto otworzyć firmę w Wielkiej Brytanii?

firma w wielkiej brytani

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii? Marzysz o założeniu własnej firmy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jako doświadczona księgowa prowadząca własne biuro rachunkowe w Anglii mam dla Ciebie wskazówki. Przeczytaj i sprawdź, co potrzebujesz wiedzieć, planując założenie działalności gospodarczej na wyspach.

Zakładając firmę w Wielkiej Brytanii, potrzebujemy załatwić związane z tym formalności, m.in. wybrać rodzaj działalności, otworzyć konto winsome w banku i zastanowić się, kto będzie prowadził księgowość, rozliczał pensje dyrektorskie i składał coroczne rozliczenia podatkowe. W tym obszarze warto skorzystać z pomocy doświadczonej księgowej.

Jaką formę działalności wybrać?

Najpopularniejszą formą działalności spotykaną w Wielkiej Brytanii jest spółka Ltd., czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Powodów dlaczego warto wybrać tę formę, jest kilka:

  1. Proste i szybkie formalności – założenie firmy w Wielkiej Brytanii to kwestia 24 godzin od momentu złożenia wniosku o inkorporację spółki.
  2. Kwota wolna od podatku najwyższa w Europie – możesz zarobić do £12500 bez podatku. Z kolei składki ZUS opłacasz dopiero po przekroczeniu £8784, a później 12% twoich zarobków. Dodatkowo w latach 2021-2022 kwota ta wzrośnie do £12760 i sukcesywnie £13310 w latach 2023-2024. Na tej zmianie najbardziej skorzystają małe firmy.

    Do grudnia 2020 roku nadal obwiązują te same przepisy unijne. Oznacza to brak ceł i regulacji w handlu, czy przepływie kapitału. Każdy kto założy firmę przed tą datą, może skorzystać z tych korzystnych warunków gospodarczych.
  3. Wysoki próg rejestracji spółki jako płatnika Vat – wynosi £85000
  4. Odpowiedzialność spółki ograniczona do jej wkładu finansowego, co oznacza, że nie odpowiada się własnym majątkiem.

Jeśli jesteś freelancerem (np. trenerem mentalnym, fotografem, copywriterem, marketerem, programistą) lub po prostu nie jesteś związana/związany z jednym zakładem pracy, możesz pracować przy użyciu komputera w domu, biurze, kawiarni lub nawet na plaży w Hiszpanii, to jest to opcja dla Ciebie. Nadal możesz wystawiać faktury po polsku, niemiecku lub w innym języku. Kontrole skarbowe mogą się zdarzyć raz na 5 lat i zazwyczaj odbywają się pomiędzy urzędem a reprezentującym Cię biurem rachunkowych.

Jeśli mieszkasz w Anglii i masz umowę o pracę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć firmę bez rezygnacji z etatu, dopóki jej nie rozwiniesz. W promocji marki pomogą Ci m.in. social media takie jak Facebook. Dzięki nim możesz dotrzeć do nowych klientów.

Podsumowując, prostota i wygoda prowadzenia działalności zachęcają do rozpoczęcia lub przeniesienia jej na wyspy. Cały proces rejestracji nie jest tak skomplikowany, jak w Polsce. Zajmuje znacznie mniej czasu i przynosi więcej zysków. Brytyjska spółka jest znana i rozpoznawana na całym świecie. Dzięki temu wiele osób z chęcią rozpocznie z Tobą współpracę.

Po przepracowaniu 10 lat na wyspach możesz otrzymać do 1000 zł emerytury, a po 35 ponad 3300zł. Jeśli masz pomysł na biznes, to warto spróbować. Być może Anglia stanie się Twoim rajem podatkowym.

Karolina Richardson

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *