Jak dobrać odpowiedni podkład?

podkład

Wybór odpowiedniego podkładu dopasowanego do rodzaju i koloru naszej cery nie należy do łatwych zadań. Jak uniknąć złych decyzji? Poznaj kilka prostych sztuczek, które pomogą Ci kupić odpowiedni produkt, uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnego wydawania pieniędzy.

Każda z nas choć raz w życiu kupiła nietrafiony podkład, którego kolor był za ciemny lub za jasny, konsystencja za rzadka lub zbyt kremowa albo, co gorsza, fluid nie był odpowiedni do naszego rodzaju cery. Oto, na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładu.

Poznaj swój typ skóry

Aby odpowiednio dobrać podkład, potrzebujemy określić swój rodzaj cery.

  • Jeżeli tuż po umyciu odczuwasz nieprzyjemny efekt napięcia na twarzy lub skóra jest szorstka i ewidentnie matowa, najprawdopodobniej Twoja cera jest sucha.
  • Jeśli w ciągu dnia skóra na twarzy „świeci się”, zauważasz pojawiające się czarne „kropeczki” na policzkach i w okolicy nosa (tak zwane wągry) lub wypryski, to bardzo prawdopodobne, że jesteś właścicielką cery tłustej.
  • Jeżeli przetłuszcza się tylko centralna część twarzy (tzw. strefa T), a na policzkach skóra jest sucha, to masz cerę mieszaną.

Odpowiednie produkty to podstawa

Aby skóra była prawidłowo wypielęgnowana, należy stosować odpowiednie produkty do jej oczyszczania i nawilżania. Tak samo jest z podkładami, aby twarz wyglądała na świeżą i zadbaną, musimy dobrać odpowiedni dla niej produkt kolorowy.

  • Dla cery suchej wybierajmy podkłady nawilżające o lekkiej kremowej konsystencji. Świetnie sprawdzą się te zawierające kwas hialuronowy. Zbyt ciężka konsystencja sprawi, że skóra będzie wyglądała na zmęczoną.
  • Dla cery tłustej postawmy na podkład matujący, dzięki któremu twarz nie będzie się świeciła. Dobrym rozwiązaniem jest również podkład w kamieniu, którego możemy używać do poprawy makijażu w ciągu dnia.
  • W przypadku cery mieszanej musimy uważnie wybierać podkład, ponieważ zbyt ciężki i kryjący uwydatni suchą skórę na policzkach. Natomiast nawilżający w strefie T sprawi, że twarz będzie się jeszcze bardziej świecić. W tym przypadku polecam kombinację dwóch podkładów, o tej samej, najlepiej kremowej, konsystencji.
podkład

Jak dobrać odpowiedni kolor?

Czy zdarzyło Ci się dobierać kolor podkładu, testując go na ręce lub nadgarstku? Jeżeli tak, to na pewno zgodzisz się ze mną, że gdy w domu nałożyłaś go na twarz, kolor był zupełnie inny? Stało się tak dlatego, że odcień skóry na ręce lub nadgarstku jest inny niż na twarzy. Dobierając odpowiedni dla nas kolor, testujmy go na skraju żuchwy i szyi. Tylko w ten sposób unikniemy nieestetycznego efektu maski.

Jak sprawdzić, czy dany kolor jest odpowiedni?

Aby sprawdzić, czy wybrany kolor jest odpowiedni, wystarczy nałożyć niewielką ilość produktu na żuchwę i rozblendować go delikatnie schodząc ku szyi. Jeżeli kolor podkładu stopi się z kolorem naszej skóry, oznacza to, że dobrze wybrałyśmy.

Bardzo ważne jest również testowanie podkładu w świetle dziennym. Światła w sklepach mają zupełnie inną barwę. Istnieje ryzyko, że wybrany odcień nie będzie do końca trafiony.

Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom wybór podkładu będzie łatwiejszy.

Sylwia Marczak – Make-up Coach

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *