Czy kampania marketingowa SMS jest skuteczna?

sms marketing

Istnieje wiele kanałów komunikacji z klientem. Jednym z najważniejszych są wiadomości tekstowe. Dlaczego mają takie znaczenie? Przede wszystkim ze względu na łatwość zastosowania. Wiadomości SMS to szybka i zwięzła forma komunikacji między firmą i jej grupą docelową. To również duża oszczędność czasu oraz zwiększenie efektywności kampanii marketingowych i obsługi. Mają one duży potencjał, ponieważ pomagają zdobyć nowych klientów, nakłonić do działania obecnych, a odpowiednio skonstruowane wpływają na powrót tych nieaktywnych. Jak działają kampanie marketingowe SMS? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Wiadomość tekstowa składa się z kilku elementów. Jeden z nich z pewnością przyciąga uwagę odbiorcy, sprawia, że klient wie, od kogo ona jest i wzbudza pozytywne skojarzenia. Ten element to tzw. nadpis. Warto zwrócić uwagę na dedykowane pole nadawcy w wiadomości tekstowej. Pozytywny efekt osiągniesz, umieszczając nazwę firmy na górze wiadomości zamiast numeru telefonu.

Wysyłka marketingowa z wykorzystaniem kanału SMS służy do realizacji różnych działań promocyjnych. Daje możliwość wstawienia nazwy firmy, marki lub produktu zamiast numeru telefonu. Zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji. Dzięki temu skracamy dystans między marką a klientem. Informacja o tym, jaka firma się kontaktuje, wpływa na zwiększenie zaufania wobec niej i przekazywanej wiadomości. Taka wiadomość jest lepiej odbierana niż ta od nieokreślonego nadawcy, wysłana z nieznanego numeru telefonu.

Kampania marketingowa SMS na różne okazje

Musisz przyciągnąć więcej klientów do swojego sklepu internetowego? Potrzebujesz zwiększyć liczbę zamówień na wynos w Twojej restauracji poprzez przesłanie linków do menu, a może chcesz podziękować swoim stałym klientom i przesłać im indywidualny kod rabatowy na świąteczne zakupy? Marketing SMS to idealny sposób, by poinformować klientów o specjalnych okazjach, zmianach czy nowościach.

Niezależnie od okazji, każda firma może stworzyć własną kampanię SMS. Co więcej, może być ona również spersonalizowana. Co to oznacza? Jeśli Twoja baza kontaktów jest bogata w takie informacje jak: imiona, nazwiska, ulice, miasta i inne dane, to każda wiadomość będzie miała treść z ich poprawną odmianą.

Wykorzystanie takich informacji sprawi, że odbiorca poczuje się wyjątkowo i potraktuje taką wiadomość bardziej indywidualnie, co wpłynie na jej efektywność. Jak przytacza raport Marketer+, 86% marketerów zauważyło, że personalizacja podnosi liczbę generowanych leadów, a aż 92% respondentów uważa, że personalizacja wpływa na budowanie świadomości marki.*

Różne możliwości kampanii marketingowej SMS-owej

Jak można mierzyć efekty kampanii SMS-owej? Najczęściej w takiej usłudze raportowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, w formie graficznej. Można łączyć kampanię SMS z mailingiem, aby wzmocnić przekaz i zwiększyć zasięgi dotarcia. Jeśli stawiasz na oryginalność i wolisz niebanalne rozwiązania, możesz iść o krok dalej.

Zamiast zwykłego SMS-a wysyłaj wiadomości multimedialne z grafikami, dźwiękami lub filmikami. Istnieje również możliwość wysyłki SMS-ów odczytywanych lub odtwarzających nagranie. Takie treści dotrą nawet na telefon stacjonarny.

Kolejną opcją jest wysyłka kodów QR z informacją o indywidualnym kodzie rabatowym, adresie www, pełnych danych kontaktowych. Możesz przesyłać również wizytówki, zaproszenia na eventy lub ekskluzywne treści w postaci kolorowego kodu z grafiką.

Kampanie SMS powinny być przeprowadzone z właściwym targetowaniem. Zastosowanie ma tu podział demograficzny lub geograficzny. Wszystko zależy od celu podejmowanych działań oraz oferty, jaką chcesz promować.

Marketing SMS jest bardzo efektywnym kanałem komunikacji firmy z klientami. Otwieralność wiadomości jest na poziomie aż 98%! Jednak, aby osiągnąć cel, trzeba zadbać o wartościową treść i jasny przekaz, który można wzbogacić pomocnymi funkcjonalnościami.

Autor: Karolina Prusaczyk

*https://marketerplus.pl/wp-content/uploads/2019/07/Raport-automatyzacja-i-personalizacja-2019-marketerplus.pdf

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *