6 kroków do zbudowania marki osobistej w miejscu pracy

marka osobista

Personal branding jest jedną z podstawowych dźwigni ceny. Jeśli Twoje nazwisko będzie kojarzyło się z jakością, to klient będzie automatycznie płacił więcej. To samo dzieje się w przypadku relacji kandydat – pracodawca. Jeśli szukasz pracy lub chcesz wywierać pozytywne wrażenie na swoich partnerach biznesowych – ten artykuł jest dla Ciebie.

Tworzenie marki osobistej to pomaganie innym

Kiedyś panowała zasada: „gdziekolwiek się pojawisz sprzedawaj!” Dziś jest inaczej. Dziś nawet nie należy sprzedawać. Dziś ludzie potrzebują długoterminowych relacji. W budowaniu marki osobistej kluczową rolę odgrywają wartości, którymi kierujemy się zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Bądź autentyczna. Jeśli myślisz, że nikt nie zauważy tego, że tworzysz fikcyjną markę, składającą się z przejaskrawionych historii – jesteś w błędzie. Wszystko jest do czasu, a utracone w ten sposób zaufanie pracodawców, będzie bardzo trudno odbudować. Możesz stworzyć utopijną wizję samej siebie, ale jeśli nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistością, okrutnie sobie zaszkodzisz.

marka osobista

Zacznij od własnej analizy SWOT

Zastanów się, w czym jesteś dobry, za co chwalą Cię znajomi i współpracownicy. Wróć myślami do czasów podstawówki. Brałeś udział w konkursach pisania listów, recytatorskich, zawodach sportowych? A może zawsze byłeś przewodniczącym klasy? W następnym kroku przejdź do słabych stron i tego, z czym sobie nie radzisz. Ja absolutnie nie odnajduję się w rachunkowości i administracji. Pomyśl również o swoich szansach i zagrożeniach. Skup się na tym, co możesz wykorzystać oraz, przed czym powinieneś się zabezpieczyć.

Budowanie marki w 6 krokach

  1. Posprzątaj swoje media społecznościowe. Twoje profile są Twoją wizytówką. Ukryj posty, które mogły Ci się wydawać atrakcyjne 5 lat temu, lecz dziś nie powinny ujrzeć światła dziennego. Zadbaj o schludne zdjęcie profilowe oraz wartościowy content. Niech to będzie Twój cel. Dąż do niego codziennymi działaniami.
  2. Pokaż się. Zabieraj głos podczas konferencji. Organizuj szkolenia. Zacznij od prezentacji w swojej firmie.
  3. Ucz się, bierz udział w szkoleniach, rób zdjęcia z ekspertami. Pokazuj się z szanowanymi ludźmi. Blask tych osób przechodzi na Ciebie.
  4. Pisz blog, artykuły oraz wszelkie inne publikacje. Jeśli lepiej Ci idzie mówienie niż pisanie – korzystaj z aplikacji, które na podstawie nagranego głosu, tworzą pliki tekstowe.
  5. Napisz książkę. Nie po to, aby na niej zarobić, ale dzięki niej. Każdy autor książki jest wyżej pozycjonowany w statusie społecznym. Brzmi przerażająco? Pomyśl o tym, że książka to jedynie zbiór artykułów. Dziel pisanie na etapy.
marka osobista

Zacznij social listening

Bądź na bieżąco i obserwuj grupy w mediach społecznościowych, monitoruj konkurencję, a nawet z nią rozmawiaj. Nie bój się tego. Bierz udział w dyskusjach na forum i odpowiadaj na pytania. Budowanie marki osobistej wiąże się z przyjmowaniem krytyki. Musisz się na to uodpornić, dlatego przyjmuj ją i rób dalej swoje. Korzystaj z narzędzi do „automatycznego słuchania”: Google Alerts (darmowe) lub Brand24 (płatne). Możesz ustawić powiadomienia na interesujące Cię słowa kluczowe, co ułatwi monitorowanie branży.

Marka osobista to odpowiedni sposób przekazania tego, że jesteś ekspertem

Miejsce pracy się zmienia, jednak nazwisko z Tobą zostanie, Twoja twarz zostanie, to, co inni myślą o Tobie, również zostanie. Bez względu na branżę, w której pracujesz – buduj markę osobistą. Panuje błędne przekonanie, że personal branding jest tylko dla branży marketingowej i szkoleniowej. Jeśli jesteś ogrodnikiem, dziel się wiedzą na temat pielęgnacji roślin. Jesteś fryzjerką? Prezentuj najnowsze trendy wizerunkowe. Pracujesz w biurze rachunkowym? Informuj o zmieniających się przepisach oraz cyklicznie udzielaj darmowych konsultacji. Możliwości są nieskończone. Odpowiednio zbudowana marka osobista pomoże Ci nie tylko zdobyć zaufanie i wymarzone stanowisko, ale również wpłynie na wizerunek pomocnego eksperta.

Zapomnij o wysyłaniu CV

Oferty pracy przyjdą do Ciebie same. Jeśli pracowałaś nad swoim wizerunkiem wystarczająco skutecznie, pracodawcy sami się zgłoszą. Wystarczy, że za pomocą marketingu szeptanego dowiedzą się o Twojej chęci zmiany pracy. Jesteś produktem na rynku. Masz wady, zalety, cenę oraz rekomendacje lub ich brak. Wszystko to wpływa na Twoją wartość.

Na rynku pracy mamy dwie grupy pracowników:

  • budujących swoją markę – zarabiają więcej, otrzymują oferty pracy przed wysłaniem CV, wiedzą, jak negocjować lepsze warunki, firma bez nich traci na wartości;
  • lekceważących rangę marki – robią tyle, ile trzeba, aby nie zostać zwolnionym; w CV używają zwrotów: „sumienna”, „pomocny”, „uczciwa”; nie pytają o podwyżki, zlewają się z otoczeniem; łatwo ich zastąpić.

Tylko od Ciebie zależy, do której grupy należysz.

Sylwia Bujak – ekspert budowania marki osobistej, strateg marketingowy. Od początku kariery rozwijała się w branży turystycznej w Polsce, jak i za granicą. Kilkuletni pobyt w Stanach Zjednoczonych pozwolił jej na zdobycie wybitnych umiejętności oraz stał się okazją do odbycia rozwojowych szkoleń z takimi sławami, jak m.in. Tony Robbins. Aktualnie zajmuje się planowaniem strategii marek osobistych oraz marketingiem B2B.

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/sylwia-bujak-9077b4ba/

Facebook: https://www.facebook.com/skutecznybranding

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *