Influencer marketing – co to takiego i jak może pomóc Twojemu biznesowi?

Reklamy zalewają nas z każdej strony. Coraz mniej firm stawia na organiczne działania w sieci, a odbiorcy – zasypani treściami z każdej strony – coraz słabiej reagują na materiały reklamowe. To sprawia, że koszty promocji produktów czy usług wzrastają. Co, gdybym powiedziała Ci, że możesz zareklamować je taniej i skuteczniej? Zastanawiasz się, jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest Influencer marketing? 

Influencer marketing to forma marketingu, polegająca na reklamowaniu swojej firmy, produktów, usług z wykorzystaniem współpracy z influencerami (z angielskiego „influence” – wpływ). Influencerzy to osoby, mogące wpływać na decyzje zakupowe wśród zgromadzonej wokół swojej osoby społeczności. 

Istnieją dwa główne rodzaje influencerów: makroinfluencer i mikroinfluencer.

  • Makroinfluencerzy to osoby z dużą liczbą obserwujących w mediach społecznościowych lub na blogach. Mogą dotrzeć do milionów osób na różnych platformach, co oznacza, że mogą mieć ogromny wpływ na budowanie świadomości Twojej marki. Z powodzeniem są w stanie przeprowadzić dla Ciebie kampanię na skalę krajową, a nawet międzynarodową.
  • Mikroinfluencerzy mają mniejszą liczbę obserwujących, ale nadal są bardzo wpływowi w swojej niszy, ponieważ dokładnie wiedzą, co lubią ich odbiorcy. Zwykle mniejsza społeczność jest bardziej zaangażowana, a prowadzone przez mniejszych twórców kampanie są odbierane jako bardziej autentyczne. 

Influencer marketing, czy to się opłaca?

Gdybym miała odpowiedzieć na powyższe pytanie jednym słowem, to powiedziałabym po prostu „tak!”. Dlaczego? Influencer marketing ma mnóstwo zalet:

  • Jest bardziej skuteczny niż zwykła reklama, wyświetlająca się w czasie przewijania Facebooka czy innej platformy społecznościowej.
  • Ludzie traktują influencerów, jak swoich dobrych znajomych, bo codziennie śledzą ich życie w social mediach, a tym samym mają wrażenie, że ich znają. W związku z tym wszystkie polecenia (nie ma znaczenia, czy w grę wchodzi gabinet dentystyczny, balsam do ciała, czy wiertarka) traktują tak, jak od najlepszego przyjaciela.
  • Ludzie chcą upodobnić się do „idola”, więc wiele osób kupuje polecane przez influencerów produkty, by choć na chwilę przybliżyć się do życia znanego im z ekranu telefonu.
  • Tworzenie treści promocyjnych jest po stronie influencera. Podczas gdy płatne reklamy wymagają kreacji w postaci materiałów wideo, grafik, których tworzenie kosztuje, jeśli nie robimy tego samodzielnie.

Osobiście bardzo cenię w influencer marketingu to, że można zacząć działania reklamowe od małych budżetów. Stworzenie standardowej kampanii reklamowej, która będzie efektywna, to często ogromne nakłady finansowe lub czasowe (zwykle jedno i drugie). Jeśli Twoja firma jest mała, dopiero się rozwija, nie masz środków na stworzenie dużej kampanii, to rozwiązanie jest wprost idealne dla Ciebie! Zacznij od współpracy z mikroinfluencerami takie osoby zazwyczaj działają na zasadzie barteru (produkt/usługa w zamian za reklamę na profilu) lub za symboliczne kwoty. 

Na co trzeba uważać, nawiązując współpracę z influencerem?

Musisz mieć na uwadze, że nieumiejętne wykorzystanie influencer marketingu może nie tylko okazać się stratą czasu i pieniędzy, ale także być antyreklamą Twojej firmy. Wybierając do współpracy internetowego twórcę, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • poprzednie współprace – jeśli takie miał, warto sprawdzić ich jakość. Jeśli widzisz, że profil twórcy to niemal tablica reklamowa, poszukaj kogoś innego. Reklama na takim profilu nie będzie autentyczna. Nie ma co się łudzić, że Twoja sprzedaż gwałtownie wzrośnie, jeśli na danym koncie reklama pojawia się średnio dwa razy w tygodniu…
  • spójność z marką – czy tematyka konta oraz filozofia życiowa danego influencera łączą się w jakiś sposób z Twoim produktem/usługą? To bardzo ważne, bo wiadomo, że nikt nie kupi mięsa od weganki, ani smoczków dla dzieci od kogoś, kto dzieci nie ma, 🙂
  • społeczność – czy obserwatorzy danej osoby to Twoi potencjalni klienci? Po zadaniu sobie tego pytania zweryfikuj, czy społeczność wybranego przez Ciebie twórcy jest zaangażowana, a przede wszystkim…, czy istnieje! Coraz częściej mamy do czynienia z oszustami w sieci: kupione lajki, fejkowe komentarze czy fałszywi obserwujący, to niemal chleb powszedni na Instagramie i Facebooku. Twoją uwagę powinny zwrócić szczególnie zagraniczne konta, a także takie bez zdjęcia profilowego i żadnych treści oraz z bardzo dużą ilością zaobserwowanych kont.

Nie zapomnij także o sporządzeniu umowy, w której dokładnie zaznaczysz, do czego zobowiązany jest influencer w ramach podjętej współpracy oraz, jaki jest termin wykonania reklamy i wynagrodzenie dla twórcy. 

Influencer marketing, to szansa dla Twojego biznesu. Wykorzystaj ją, zanim zrobi to Twoja konkurencja. 🙂

Kate Media Coach – ekspertka od social mediów, autorka szkoleń, ebooków oraz kursów online.

Linki do social mediów:

Instagram

Facebook

TikTok

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *