Fotografia biznesowa

fotografia biznesowa

Badania naukowe potwierdzają, że na zrobienie pierwszego wrażenia mamy przeciętnie od 1 do 30 sekund.

Jak ważne jest dobre przedstawienie siebie w sieci, łatwo przekonać się obserwując inne, inspirujące osoby. Co jest pierwszym impulsem sprawiającym, że ktoś jest postrzegany jako profesjonalista? Bez wątpienia wizerunek! To on jest czynnikiem decydującym o tym, w jaki sposób jesteśmy oceniani przez potencjalnego odbiorcę naszych usług czy treści. Można się z tym zgadzać lub nie, ale badania naukowe potwierdzają, że na zrobienie pierwszego wrażenia mamy przeciętnie od 1 do 30 sekund. To pierwsze wrażenie często zaważa na dalszych relacjach z poznawaną osobą. Wizerunek musi być spójny z tym, co oferujemy potencjalnemu klientowi. Ważne, aby wzbudzał zaufanie i określał nasz status biznesowy, a co za tym idzie, świadczył o oferowanej jakości.

Twój wizerunek też sprzedaje!

W dobie wszechobecnej pandemii wizerunek staje się swoistym produktem, zwłaszcza że wiele firm przenosi się do strefy on-line. Bazowym źródłem klientów stają się media społecznościowe jak Facebook, Instagram, LinkedIn czy inne. Nie możemy lekceważyć znaczenia wyglądu. Często to właśnie twarz w ikonce profilowej, a nie np. zdjęcie produktu zachęca do kliknięcia. Nasz wizerunek też jest produktem. Może zapewnić nam wzrost odbiorców i przychodów.

Wybór fotografa

W jaki sposób możemy uzyskać lepsze zdjęcia będące naszą wizytówką w biznesie online? Najczęściej fotograf, którego wybierzemy, przeprowadzi nas przez cały proces włącznie z przygotowaniem do sesji. Najlepiej zastosować się do jego wskazówek, gdyż nie ma jednego złotego środka na owocną współpracę. Każdy fotograf ma indywidualny system pracy z modelem. Są jednak pewne uniwersalne zasady pozwalające przygotować się do sesji wizerunkowej. Postaram się je pokrótce omówić.

Ważne jest, aby wybrać fotografa, którego zdjęcia nam się podobają oraz usługi są dopasowane do naszych oczekiwań i budżetu. Dobrze podeprzeć się opinią znajomych, którzy mają jakieś doświadczenia z fotografem. Jednak ostateczną decyzję podejmujemy na podstawie tego, co nam się podoba i jaki efekt chcemy uzyskać. Fotograf wydobywa z nas to, co najlepsze, ale nie zapominajmy, że satysfakcjonujący produkt finalny to wynik pracy obu stron – modela i fotografa. Twórca może skroić sesję na miarę pod warunkiem, że będzie wiedział, o co nam chodzi. Co to znaczy? Rodzaj zdjęć będzie określać nasza profesja. Inną sesję fotograf wykona dla adwokata, detektywa czy lekarza, którzy wykonują zawody zaufania publicznego, a inną dla malarki, pisarki, krawcowej, kucharza czy osoby, zajmującej się np. logistyką. Te szczegóły należy omówić przed sesją. Będą one determinować kierunek współpracy na planie zdjęciowym.

Przygotowanie do sesji

Dobrze jest ustalić, czy u wybranego fotografa możemy zamówić usługę wizażu (makijaż i fryzura). Jeśli tak, to osoba współpracująca z nim doradzi nam odpowiedni makijaż. Jeśli jednak musimy samodzielnie wybrać wizażystkę, dobrze jest przejrzeć portfolio i wybrać tę, której prace nam się podobają.

Przy wyborze wizażystki zwróćmy uwagę na to, czy ma doświadczenie w pracy przy sesjach zdjęciowych. W przypadku sesji biznesowej nie należy przesadzać z makijażem. Nie może to być makijaż wieczorowy ani zbyt delikatny, gdyż w świetle lamp studyjnych wszelkie mankamenty skóry stają się bardziej widoczne. Jeśli decydujemy się na profesjonalną sesję zdjęciową, zainwestujmy również w profesjonalny makijaż. W znacznym stopniu wpłynie on na nasz wygląd na zdjęciach.

Również makijaż dla mężczyzn staje się absolutną normą w przypadku sesji biznesowych. Oczywiście różni się on od makijażu dla kobiet, ale jest niezwykle pomocny przy foto edycji zdjęć. Zapobiega błyszczeniu się twarzy, zakrywa niedoskonałości i przebarwienia skóry, wyrównuje koloryt, a jednocześnie jest całkowicie niewidoczny na zdjęciach.

Pamiętajmy, aby przyjść na sesję wypoczętym i odstresowanym. Dzień przed sesją odpuśćmy sobie długie imprezy, nocne nadrabianie pracy czy stresujące i wymagające energii działania. Już kilka dni przed sesją dobrze jest pić dużo wody, aby poprawić wygląd skóry. Można zrobić sobie sprawdzoną maseczkę nawilżającą lub pójść na zabieg upiększający do kosmetyczki. Ważne, aby nie robić tego na dzień przed sesją, gdyż skóra może być po nich podrażniona. Tak samo nie należy eksperymentować z nowościami kosmetycznymi. Mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Przed sesją dobrze jest obejrzeć różne zdjęcia biznesowe, które nam się podobają i poćwiczyć pozy przed lustrem. Może się to wydać śmieszne, ale jest to podstawa pracy zawodowych modelek. Daje wiedzę o tym, kiedy i z której strony wygląda się najlepiej oraz, jaka mimika twarzy jest korzystna dla wyglądu. Poznanie swoich dobrych stron pomoże podczas pracy w studio.

7 rad pomocnych przy współpracy z fotografem:

  1. Włosy najlepiej umyć rano w dniu sesji, aby były świeże i lśniące. Nigdy nie należy iść na sesję z nieumytymi.
  2. Jeśli mamy zamówioną usługę wizażu, do studia przychodzimy bez makijażu. Jeżeli malujemy się same, dobrze zabrać ze sobą puder oraz pomadkę.
  3. Wybieramy ubrania dopasowane do sylwetki i tematyki sesji. Zabieramy wyprasowane i przygotowane zestawy. Można poprosić fotografa o konsultację przed sesją i pomoc w wyborze stylizacji. Nie należy zabierać zbyt małych ubrań.
  4. Warto zabrać ze sobą akcesoria lub inne atrybuty określające wykonywaną profesję. Mogą okazać się niezwykle przydatne podczas realizowania zdjęć. 
  5. Od rana w dniu sesji warto wprawić się w dobry nastrój. Dobrze jest sobie pomedytować, potańczyć, pośpiewać lub posłuchać muzyki, która dobrze wpłynie na samopoczucie. Ma to naprawdę duże znaczenie dla jakości i przepływu pracy na planie zdjęciowym.
  6. Podczas sesji warto być aktywnym. Najlepiej zmieniać pozycje ciała po każdym błysku lamp, chyba że fotograf zaproponuje inaczej. Można zmieniać pozycję: głowy, dłoni, ramion, przenosić ciężar ciała, ustawiać się w różne strony, podpierać lub prostować. Bycie elastycznym i otwartym doskonale poprawi płynność pracy i pozwoli uzyskać bardziej różnorodne ujęcia.
  7. Jeśli zabieramy na sesję osobę towarzyszącą, pamiętajmy, że podczas sesji należy słuchać wyłącznie poleceń fotografa.

Profesjonalne zdjęcia to wizytówka w sieci. Jeśli działamy w social mediach lub mamy stronę internetową, to one będą robić pierwsze wrażenie. Bez wątpienia warto dobrze przygotować się do sesji i co jakiś czas wykonać ją ponownie.

Katarzyna Wrońska-Kedzior

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *