Strona www i sklep online – wizytówki Twojej firmy

własna strona internetowa

Mówi się, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Ta strategia doskonale sprawdza się w przypadku działań w internecie. Własna strona internetowa czy sklep online to w obecnych, pandemicznych, czasach must have. To wizytówka Twoja i Twojego biznesu. Ich wygląd i funkcjonalność bardzo mocno wpływają na wiarygodność i postrzeganie firmy przez odbiorców. Witryna może działać na klientów w pożądany przez Ciebie sposób oraz sprawić, że Twoja marka wyróżni się i będzie zapamiętana przez odbiorców. Wizualna część działań online, choć bardzo ważna, nie jest jednak najważniejsza. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Podpowiadam w tym artykule.

Daj się poznać!

Zaczęliśmy od pierwszego wrażenia, ale cofnijmy się o krok. Jak trafia do Ciebie potencjalny klient? Może z wyszukiwarki wpisując hasła, które pasują do Twojej branży i lokalizacji? To bardzo prawdopodobne. Zastanów się lub sprawdź, pod jakimi frazami można Cię wyszukać i, na której pozycji w wynikach wyszukiwania znajduje się Twoja firma.

Nie wiesz, pod jakimi zapytaniami można znaleźć Twoją stronę, a może znajduje się ona na 30 lub 40 pozycji w wyszukiwarce? Popracuj nad pozycjonowaniem strony. Wyniki wyszukiwania nie są przypadkowe, odpowiadają za nie algorytmy Google. Dlaczego to takie ważne? Jak podaje HubSpot, aż 75% użytkowników wyszukiwarki Google nie przechodzi dalej niż na pierwszą stronę wyszukiwarki. Im wyżej wyświetla się Twoja strona, tym więcej osób na nią wejdzie i zapozna się z Twoją ofertą. Można to porównać do lokalizacji sklepu stacjonarnego – czy znajduje się w centrum miasta, czy na jego peryferiach. Warto zainwestować w dobrą lokalizację!

Nie pozwól na siebie czekać!

Zmieńmy odrobinę scenariusz. Potencjalny klient dowiaduje się o Tobie, Twoim produkcie lub usłudze i chce odwiedzić Twoją witrynę. Co najczęściej robi? Sięga po smartfona, którego najczęściej ma pod ręką. 92,9% Polaków korzysta z internetu w telefonie, a aż 61% osób robiących zakupy w internecie, używa do tego telefonu.

Twój potencjalny klient otwiera stronę i… czeka. Według danych Google’a, jeśli witryna ładuje się dłużej niż 3 sekundy, aż 53% użytkowników rezygnuje z wejścia na stronę. To bardzo krótki i bardzo cenny czas. W ciągu tych 3 sekund decyduje się, czy liczba Twoich potencjalnych klientów nie spadnie o połowę.

Jest wiele przyczyn powolnego ładowania strony m.in.:

  • zbyt duże obrazy,
  • zły format zdjęć,
  • współdzielony hosting.

Warto przyjrzeć się swojej stronie i odnaleźć spowalniające ją elementy. Nie zniechęcaj klientów do poznawania Twojej marki i optymalizuj jej zawartość!

Pokaż się z najlepszej strony!

Idźmy o krok dalej. Klient odnajduje Twoją stronę na komórce, wyświetla ją i widzi zbyt duże lub zbyt małe, nieczytelne grafiki. Wczytuje się w tekst, który kończy się w samym środku grafiki lub nagle ucina, a następna jego część znajduje się na samym dole strony.

Dlaczego tak się dziej? Przecież strona stworzona została z troską o najmniejszy szczegół, a otwierana na laptopie, wygląda świetnie. Kluczem są tutaj słowa „laptop” i „komórka”. Tworząc stronę, koniecznie należy dostosować ją do różnych urządzeń, na których ma być wyświetlana, w przeciwnym razie pierwsze wrażenie klientów może bardzo odbiegać od Twoich oczekiwań.

Poznaj swoich Klientów

Biznes online jest bardzo specyficzny. Nie jesteś w stanie osobiście spotkać i poznać swoich klientów, trudniej dowiedzieć się, jacy są, zobaczyć, jakie półki najczęściej oglądają, przy jakich spędzają najwięcej czasu. Ale to, że nie można zobaczyć tego „na żywo”, nie znaczy, że nie możesz się niczego o nich dowiedzieć. Z pomocą przychodzi Pixel Facebooka – to kod html, który pobrany z Facebooka można wkleić do kodu Twojej strony i w ten sposób zbierać informacje o tym:

  • kim są Twoi klienci,
  • co robią na Twojej stronie,
  • na której podstronie spędzają najwięcej czasu.

To bezpłatne narzędzie, które może być wspaniałym bankiem informacji przydatnych dla rozwoju biznesu i lepszego docierania do klientów zwłaszcza w kampaniach prowadzonych na Facebooku.

Twój biznes, niezależnie od tego, czy oferujesz usługi, czy produkty, opiera się na wartości dostarczanej klientom. Technologia jest narzędziem, bez którego wiele osób nie będzie miało szans dowiedzieć się o Twoim biznesie, dlatego budując markę, nie można zapomnieć o odpowiedniej optymalizacji strony internetowej.

Elwira Tokaruk – właścicielka agencji marketingowej E&T Marketing Solutions, kreatorka marki osobistej i firmowej. Nagrodzona nagrodą za najlepszy marketing 2019 r. podczas Flame Festival Gala.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Podobne artykuły

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *