Jak rozwinąć markę osobistą, jednocześnie pracując na etacie?
Wiele kobiet, pracując na etacie, ma świetne pomysły na biznes. W ich żyłach płynie przedsiębiorcza krew i, nawet jeśli dziś brakuje im odwagi, aby odejść z etatu i założyć firmę, to wkrótce zdecydują się na ten krok. Dzisiejszy biznes, dużo bardziej niż kiedyś, opiera się na relacjach. Z przyjemnością wchodzimy we współpracę z osobami, które choć trochę znamy i lubimy. Jeśli więc w Twojej głowie pojawia się myśl o własnej firmie, to już dziś zacznij zdobywać wiedzę w temacie budowania i rozwoju marki osobistej, by w przyszłości móc liczyć na rozpoznawalność wśród potencjalnych klientów.
Jak rozwinąć markę osobistą? Wyróżnij się lub zgiń!
Być może myślisz sobie – „po co mi ta cała marka osobista, przecież nie jestem celebrytką”. Zgoda. Tylko kto powiedział, że marka osobista jest zarezerwowana dla celebrytów? Jak wspomniałam na początku, biznes to relacje, a zatem Twoja marka to niepowtarzalna część Ciebie, która może tworzyć niepowtarzalne relacje z klientami. Twoja marka, to Ty, a Ty, to ktoś kompetentny, komu klienci zechcą zaufać. Zastanów się zatem, jak rozwinąć markę osobistą już teraz, łącząc ten proces z pracą na etacie. Niezbędny będzie wysiłek, bo nie ma biznesu bez wysiłku. Podejmij go z myślą o wypłynięciu na szerokie wody biznesu z grupą fanów, którzy rozpoznają Twoją twarz i lubią z Tobą przebywać.
Jak już wiesz biznes oparty na relacjach, to dobry biznes. Jeszcze lepszy biznes, to ten, który ma niepowtarzalne, wyjątkowe i pociągające w oczach wybranej społeczności cechy. Aby je określić, a następnie zacząć pokazywać w komunikacji z odbiorcami, wygospodaruj trochę czasu i odpowiedz sobie na następujące pytania:
- Jakie jest Twoje doświadczenie w temacie, o którym chcesz opowiedzieć swoim przyszłym klientom?
- Które z elementów Twojej dotychczasowej kariery zawodowej najlepiej oddają treść biznesu, jaki chcesz stworzyć?
- Jaka jest Twoja niepowtarzalna historia życiowa i które jej fragmenty mogą być inspirujące dla innych?
- Jak lubisz spędzać czas wolny i w jaki sposób łączy się on z Twoją specjalizacją biznesową?
- Czy w Twojej obecnej pracy są elementy, które możesz wykorzystać do inspirowania swojej społeczności?
Wśród odpowiedzi na powyższe pytania ukrywają się Twoje wyróżniki. Odnajdując je i przedstawiając swojej społeczności w odpowiedni sposób, zbudujesz niepowtarzalny biznes, który przyciągnie zaangażowanych, lojalnych klientów. Klientów, którzy Cię kochają i chcą od Ciebie kupować. Wykorzystaj swoją wyjątkowość (bo przecież nie ma drugiej osoby, takiej jak Ty), aby stworzyć firmę, która opiera się konkurencji (z racji swojej wyjątkowości) i jest w stanie przetrwać próbę czasu. Warto się wyróżnić w ten sposób, by nie zginąć wśród innych biznesów na pierwszy rzut oka, podobnych do nas.
Marka osobista w social mediach – stwórz plan i zacznij działać!
Wiem, że pracujesz na etacie. Masz na głowie rodzinę, dopada Cię codzienność i czas nie jest dobrem, które masz w nadmiarze. Znam to, ponieważ jeszcze niedawno sama byłam w tym miejscu. Jednak budowanie biznesu, wymaga zaangażowania i jeśli Ci na tym zależy, wierzę, że znajdziesz trochę czasu w swoim napiętym jak cięciwa, codziennym życiu.
Zastanów się teraz, ile czasu mogłabyś wygospodarować, aby zacząć rozwijać markę osobistą? Może będą to cztery godziny w tygodniu, np. po dwie w dwa wyznaczone dni? Z czasem, gdy się wciągniesz (zapewniam Cię, że tak będzie), możesz wydłużyć ten czas, o ile pozwolą na to Twoje obowiązki.
Określ, w jakim miejscu rozpoczniesz komunikację ze swoimi przyszłymi klientami. Oczywiście mówimy tu o miejscu w sieci, bo chyba zbędne jest tłumaczenie Ci, dlaczego w dzisiejszych czasach każdy biznes powinien je mieć i to nie jedno, ale o tym powiemy sobie innym razem.
Na początek wystarczy, że wybierzesz jedno medium społecznościowe, w którym utworzysz konto i pokażesz swoją wyjątkową historię z niepowtarzalnym rysem, który tylko Ty posiadasz. Zacznij tworzyć treści w oparciu o odpowiedzi na pytania, które sformułowałam powyżej. Pamiętaj, Ty decydujesz o tym, ile i co chcesz pokazać swojej społeczności. To nie musi, a nawet nie powinno być całe Twoje życie. Wybierz historie i chwile, którymi będziesz w stanie dzielić się z lekkością. Niech budowanie marki osobistej sprawia Ci przyjemność. Bądź szczera i naturalna. Pamiętaj, że budujesz zaufanie nie tylko do siebie, jako do osoby, ale także do swojego przyszłego biznesu. Followersi pokochają Cię za to, że dzielisz się prawdziwą częścią siebie. Twoja unikatowość przyciągnie te osoby, które będą podobne do Ciebie i, na które Twoje komunikaty będą silnie oddziaływały.
Gdyby proces budowania marki osobistej ująć w kilka obszarów, miałby on postać poniższej grafiki.
Budujesz markę osobistą? Nie zapomnij o swoich przyszłych klientach
I tu dochodzimy do sedna Twojego biznesu. Właśnie teraz jest dobry czas, żeby powiedzieć sobie, czym Ty się chcesz tak właściwie zajmować. Piszę to trochę z przymrużeniem oka, bo przecież Ty wiesz, na czym oprzesz swój biznes. Masz w sobie pierwiastek bizneswoman i głowę pełną pomysłów. Jednak wiedzieć, co chce się robić, to za mało, gdy myślimy o budowaniu swojej marki.
Aby wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, jak rozwinąć markę osobistą, nie możemy pominąć potrzeb Twoich przyszłych klientów i określenia grupy osób, do której mają trafiać Twoje treści.
Specjaliści od kreowania marki zaczynają swoją pracę od zbudowania awatara klienta. Powstaje w ten sposób wirtualny klient idealny. Na początek możesz sama stworzyć taką personę. W tym celu zadaj sobie następujące pytania:
- Czym zajmuje się Twój klient idealny?
- Gdzie mieszka i ile ma lat?
- Czy ma rodzinę i jak ona wygląda?
- Jaki jest jego dochód?
- Jakie są jego główne problemy?
- Jakie potrzeby chce zaspokoić?
- O czym myśli, gdy budzi się rano?
To tylko kilka przykładowych pytań, na które warto odpowiedzieć, aby spersonalizować osobę, do której będziesz kierować swój przekaz. Tych pytań powinno być więcej i muszą być dostosowane do Twojego pomysłu na biznes.
Określenie klienta idealnego tylko z pozoru wygląda prosto. Tak naprawdę jest to zadanie, które dobrze jest rozłożyć w czasie. Dziś zacznij od podstawowych cech osoby, z którą Twoja marka osobista ma rezonować. Z czasem, w miarę nabierania wprawy, będziesz rozwijać katalog tych cech.
Podsumowując, budowanie marki osobistej jest procesem. Zacznij już dziś komunikować się z przyszłymi klientami, a zobaczysz, że gdy postanowisz odejść z etatu, będziesz mogła płynnie i bez niepewności zbudować biznes oparty o rozpoznawalność. Myśl o swoich przyszłych klientach, jak o ludziach, których lubisz i z którymi chcesz pracować. Tworzysz markę osobistą, aby prowadzić biznes, zaś biznes będziesz prowadzić, aby mieć radość i spełnienie, którego prawdopodobnie nie odczuwasz, pracując na etacie.