Książka „Niezapomniany walc” – Wioletta Piasecka

„Niestety miłość nie zawsze bywa taka jak w naszych marzeniach. Ta na odległość wystawia nas na próbę, hartuje i sprawia, że uczucie szlachetnieje, ale jednocześnie zabiera część duszy”

Gdy zobaczyłam zapowiedź tej książki od razu wiedziałam, że to jest coś dla mnie. Nie dość, że miejscem akcji, po części, jest cudowna i malownicza Grecja, którą uwielbiam (miałam okazję być w tym uroczym kraju kilka razy i jestem nim zachwycona), to jeszcze ta piękna okładka… Nie sposób oderwać od niej oczu, prawda? Zarówno okładka jak i treść książki zdecydowanie oddają ten wyjątkowy grecki klimat. Ja go poczułam i z radością wróciłam wspomnieniami do tych chwil, kiedy byłam w Grecji. Jest to świetna książka zarówno na trwające właśnie lato, jak i na te chłodniejsze miesiące, gdy już będziemy tęsknić za wakacjami.

Zwyczajna codzienność

„Ciepły wiatr pieścił twarz kobiety siedzącej na tarasie. Palcami stóp odbijała się leniwie od drewnianego podestu, wprawiając w ruch wiklinowy fotel bujany. Trzymała w dłoni kieliszek i delektowała się czerwonym półsłodkim winem idealnym na wieczorny relaks. Kalina lubiła te spokojne medytacje przed domem. Wypielęgnowany ogród muśnięty teraz kolorami późnej wiosny i przystrzyżony równo trawnik, a do tego dopieszczony dom z misternie upiętymi firankami, bibelotami i kwiatami nadawały jej życiu sens, a codzienna krzątanina wypełniała czas, którego ciągle brakowało”

Kim jest Kalina, a właściwie Katarzyna, ponieważ tak każe na siebie mówić kobieta? Ma męża Wojtka, który odnosi sukcesy w pracy, a pewnego dnia dostaje awans na stanowisko dyrektora. Kalina natomiast od lat nie pracuje, poświęciła swoje marzenia na rzecz rodziny, której bez reszty się oddała: zajmuje się synem, Kamilem, oraz dba o dom.  

Czy jest jednak zadowolona z takiego życia? Czy to szczyt jej pragnień? Czy jest szczęśliwa? 

Kryzys w małżeństwie

Wkrótce Kalina dowiaduje się, że jej mąż ma romans. Co gorsza, okazuje się, że zdradza ją z jej przyjaciółką, Alicją. Co robi nasza bohaterka? 

Postanawia rzucić wszystko i polecieć do Grecji, a konkretnie na Rodos. Odważnie, prawda? Co czeka kobietę w obcym kraju? Czy tutaj odnajdzie szczęście? Może powróci do swojej dawnej pasji? Czy może pójdzie po rozum do głowy i w końcu zacznie myśleć o sobie, a nie tylko o innych? 

I co na to Wojtek? Czy doceni żonę, gdy jej nie będzie obok? Czy zatęskni za żoną tylko dlatego, że na półkach w domu zaczął zalegać kurz, a ogródek zarósł chwastami? 

„– Miłość, miłość – wyrzuciła z siebie matka z jakąś dziwną zajadłością. – A cóż to takiego? Każda z nas na początku wierzy w miłość i w to, że jej małżeństwo będzie wyjątkowe, jedyne i niepowtarzalne. Tylko że marzenia marzeniami, a życie życiem. Po latach ten małżeński miód nie smakuje już tak jak dawniej. Mężczyźni jakoś gorzej znoszą tę… monotonię. Tak po prostu urządzony jest świat”

Grecka przygoda

Podczas pobytu w Grecji Kalina poznaje przystojnego Greka, Nikosa.  Oboje wpadają sobie w oko i zaczyna rodzić się między nimi uczucie. Co wyniknie z tej znajomości? 

Kobieta nie chce już być tą szarą, zwykłą Kasią, postanawia zmienić swoje życie. Decyduje, że od tej pory chce używać swojego pierwszego imienia: Kalina. Co będzie dalej? Jak potoczą się dalsze losy Kaliny, Nikosa, Wojtka, Kamila, Alicji? Jaką decyzję podejmie główna bohaterka? Czy wróci do domu, do męża? Czy wybaczy Wojtkowi? A może jednak postanowi budować nowy związek z nowo poznanym Nikosem? 

„Zamknęła za sobą drzwi, zaczerpnęła tchu, założyła na nos ciemne okulary i dla dodania sobie animuszu uśmiechnęła się przez łzy. Energicznym krokiem ruszyła do bramy. Mówią, że jak ktoś chce zmienić swoje życie, nie powinien oglądać się za siebie ani rozdrapywać ran. Trzeba zapomnieć o tym, co było i skupić się na tym, co jest. Marzyć, realizować marzenia i sprawiać sobie małe przyjemności, by zbudować dobre jutro.”

Czy tak powinno wyglądać moje życie?

„Niezapomniany walc” to wciągająca opowieść o miłości, zdradzie i trudnych wyborach, jakie stawia przed nami życie. Ale przede wszystkim jest tu mowa o tym, jak bardzo kobieta potrafi poświęcić się dla dobra rodziny.  Podczas lektury mimowolnie nasuwa się na myśl pytanie: „Czy tak wyglądać powinno życie?”. Każdy przecież ma prawo do tego, aby być szczęśliwym. Może lepiej wyjść z założenia, że mamy tylko jedno życie i próbować przeżyć je tak, by niczego nie żałować? By każdego dnia czerpać z niego pełnymi garściami? 

Wioletta Piasecka zaserwowała nam tutaj niezapomnianą podróż pełną emocji, które wraz z bohaterami będziemy przeżywać. Jesteście gotowe na tę podróż? Jestem pewna, że gdy sięgnięcie po tę książkę, nie będziecie mogły się od niej oderwać. Tak jak ja! Tym bardziej, że powieść jest napisana lekkim i przyjemnym językiem. 

„W podziękowaniu za to, że kupiłaś mi gitarę, a twoje biuro prowadziło moją księgowość, powiem ci coś. I zapamiętaj to w swoim dobrze pojętym interesie. Takie kobiety jak twoja sąsiadka są wspaniałymi żonami, kobietami, które się kocha, o które się zabiega. Głupi facet, który tego nie docenia. Natomiast takie kobiety jak ty, luksusowe, pachnące, eleganckie… są na jeden raz. Może na kilka, ale nie na życie. – Zamilkł, przeszedł energicznym krokiem przez salon, wziął kask i ruszył do drzwi.”

Książkę z całego serca polecam. Na pewno każda znajdzie w niej coś dla siebie. Bohaterowie są tacy, jak my: mają wady i zalety, szukają swojej drogi, czasem błądzą… Ale przecież… Życie nie jest bajką, nie jest usłane różami. Większość z nas kiedyś zbłądziła czy się pogubiła? Ważne, aby umieć się odnaleźć, pozbierać i starać żyć w zgodzie ze sobą. Być jak najlepszą wersją samej siebie. Oto właśnie chodzi: by nikogo nie naśladować, ani nie robić czegoś tylko po to, aby kogoś zadowolić lub dlatego że ktoś tego od nas oczekuje. 

Mam nadzieję, że sięgnięcie po tę życiową powieść, pełną pięknych widoków w tle.

Ocena: 9/10

 *** Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Niezapomniany walc” Wioletty Piaseckiej

Autorkę książki znaleźć możecie: 

Facebook

Instagram

___________________________

Recenzję przygotowała Natalia Kapela – nałogowa czytelniczka, autorka bloga Natalove Czytanie, na którym promuje czytelnictwo, recenzuje i poleca książki warte przeczytania.

Facebook

Instagram

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *