Pisanie artykułów – 5 korzyści dla Twojego biznesu

Zastanawiasz się, co daje pisanie artykułów oraz publikowanie ich w magazynach, czasopismach lub na portalach internetowych? Okazuje się, że korzyści jest całe mnóstwo. Szczególnie, jeśli jesteś osobą, która prowadzi lub dopiero rozwija własną firmę. Dlaczego warto tworzyć wartościowe teksty i publikować je w sieci? Jakie korzyści dla Twojego biznesu z tego płyną? Przekonaj się!
Prowadzenie własnej firmy, szczególnie tej, która działa online, to nie tylko realizowanie założonej strategii, obsługa klienta, sprzedaż usług i produktów. To także, szczególnie na początku Twojej drogi – działania marketingowe, budowanie rozpoznawalności w branży oraz tworzenie własnej społeczności. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona potencjalnych klientów, a przy tym wzbudzić w nich zaufanie, warto wykorzystać wszelkie dostępne opcje. Jedną z nich jest pisania artykułów oraz publikowanie wartościowych treści. Dlaczego warto postawić właśnie na to?

Budujesz wizerunek eksperta
Posiadasz dużą wiedzę w swojej dziedzinie, prawda? Szkolisz się, podnosisz swoje kompetencje, zdobywasz nowe umiejętności, poznajesz nowości, by jak najlepiej rozwiązywać problemy swoich klientów. Tylko… czy ktoś o tym wie? Prawdopodobnie rodzina, która jest świadkiem Twojej ciężkiej pracy, oraz stali klienci, korzystający już z Twoich usług. Skąd jednak mają się dowiedzieć o tym obce osoby, które mogą być zainteresowane Twoimi produktami lub usługami?
Kiedy tworzysz artykuły odpowiadające na pytania klientów, wartościowe teksty, w których czytelnik znajduje rozwiązanie swoich problemów, pokazujesz, że wiesz, o czym mówisz. Stajesz się ekspertem, któremu warto zaufać. Oczywiście przygotowane przez Ciebie muszą być interesujące dla odbiorcy. Nie powinnaś mieć jednak problemów z tematyką – wystarczy, że masz dobrze zdefiniowaną grupę docelową i odpowiednio stworzoną ofertę. Wówczas wiesz, z jakimi bólami mierzą się Twoi klienci i w jaki sposób możesz im pomóc.
Publikacja materiału w magazynie, czasopiśmie, na platformie internetowej to, po pierwsze, okazja do tego, by wysłać w świat komunikat: „Cześć! Szukasz pomocy? Jestem kompetentną osobą do tego, by rozwiązać Twój problem”. Po drugie: bycie autorem opublikowanego tekstu wiąże się z prestiżem. Czy Twoja konkurencja już postawiła na pisanie artykułów? Jeśli jeszcze nie, wykorzystaj to i bądź pierwsza. Jeśli natomiast publikuje, najwyższy czas, byś wzięła z niej przykład.
Więcej na temat marki osobistej i jej znaczenia przeczytasz w artykule Marcina Banaszkiewicza: „Po co mi Marka Personalna?”.
Poprawiasz pozycjonowanie swojej strony
W zdecydowanej większości przypadków portal lub magazyn online, w którym udostępniasz swój tekst umożliwi Ci zamieszczenie linków do Twoich miejsc w sieci. Może to być odnośnik do Twojej strony internetowej lub do profilu w mediach społecznościowych. Zdecydowanie więcej korzyści da Ci linkowanie do Twojej www. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ linkowanie zewnętrzne poprawia widoczność Twojej strony w sieci i wpływa pozytywnie na pozycjonowanie witryny w Google.
Jak widzisz, działania off-site, a więc takie, które odbywają się poza stroną macierzystą (w tym wypadku będzie to Twoja strona internetowa) to sposób na to, by zwiększyć ruch organiczny na stronie. Ruch organiczny to z kolei wszystkie wejścia na Twoją stronę, które odbywają się niejako naturalnie, bez wykupowania kampanii reklamowych. Zaliczają się do nich wejścia użytkowników z wykorzystaniem wyszukiwarki lub właśnie poprzez klikanie w linki na innych witrynach.

Kiedy Twój artykuł pojawia się na znanym portalu, a w jego treści znajdzie się link do Twojego miejsca w sieci, istnieje duża szansa, że czytelnicy wejdą w podany odnośnik i zajrzą na Twoją stronę. To z kolei zwiększa atrakcyjność Twojej witryny i daje jasny sygnał botom Google’a, że Twoja strona jest interesująca. W ten sposób Google wie, że warto umieścić Twoją stronę wyżej w wynikach wyszukiwania dla konkretnych słów kluczowych. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że trafi do Ciebie jeszcze więcej osób.
Tworzysz silną markę osobistą
Marka osobista to Ty. To, jak postrzegają Cię odbiorcy. Aby stworzyć silną markę osobistą nie wystarczy zadbać o spójną identyfikację: kolory, czcionki. Nie wystarczy określony styl komunikacji czy cenione wartości. Niezbędna jest też wiedza i umiejętności, które dostrzegą odbiorcy, a następnie im zaufają. Publikowanie artykułów to świetny sposób na to, by udowodnić, że jesteś ekspertem, że warto Ci zaufać. Ale nie tylko.
Kiedy Twój potencjalny klient raz, drugi, trzeci trafi na Twój tekst, zobaczy Twoje zdjęcie w bio lub w grafice wyróżniającej tekst, zacznie Cię kojarzyć. Kiedy natrafi na kolejny artykuł Twojego autorstwa, prawdopodobnie z chęcią do niego zajrzy (oczywiście, jeśli wcześniejsze były wartościowe i merytoryczne). Każdy kolejny raz, kiedy odbiorca widzi Twoją twarz sprawia, że Twój wizerunek staje się bardziej rozpoznawalny, a Twoja marka silniejsza.
Wzmacnianie marki poprzez pisanie artykułów ma jednak sens wtedy, kiedy Twoje teksty ukazują się w miejscach, gdzie znajduje się Twoja grupa docelowa. Jesteś mentorką, która wspiera kobiety prowadzące własne firmy? Publikuj na portalach dla kobiet, które promują takie właśnie treści. Przyznasz, że niewielkie korzyści przyniesie Ci raczej zamieszczenie tekstu o opracowywaniu skutecznej strategii biznesowej w magazynie dla rodziców, prawda? Kogoś na pewno to zainteresuje, jednak dużo większy odzew będzie, gdy artykuł trafi na portal typowo biznesowy.

Promujesz swój biznes
Pisanie artykułu, a następnie jego publikacja w magazynie, czasopiśmie lub na portalu to okazja nie tylko do tego, by wzmacniać markę osobistą, ale też świetny sposób na promowanie swojego biznesu. Artykuł to reklama, na którą nie musisz wydać milionów. To jednorazowy, niewielki koszt, który warto potraktować jako inwestycję w rozwój własnej firmy. W swoich tekstach możesz dzielić się nie tylko wiedzą, jaką zdobyłaś na studiach, kursach czy szkoleniach. Równie cenne będzie zaprezentowanie swoich autorskich metod lub sposobów na to, by rozwiązać problemy klientów.
Co więcej, kiedy opublikujesz tekst poruszający ważne z perspektywy klienta tematy i dołączasz link do swojej strony internetowej, zapraszasz go tam. A co klient znajdzie na Twojej stronie? Poza informacjami o Tobie, o tym, kim jesteś, jakie masz kompetencje, powinien trafić na szczegóły dotyczące:
- Twojej firmy,
- oferowanych przez Ciebie usług lub produktów,
- problemów, które rozwiązujesz.
Dzięki temu informacje o Twoim biznesie docierają do nowych osób. To, czy nowi odbiorcy staną się Twoimi klientami, zależy w dużej mierze od tego, na ile atrakcyjna wizualnie, zachęcająca do kontaktu jest Twoja strona. Nie bez znaczenia jest oczywiście również to, jak zaprezentujesz swoją ofertę. Pamiętaj zatem o języku korzyści oraz o skupieniu się na realnych problemach potencjalnych klientów.
Zdobywasz nowe kontakty
Kiedy wysyłasz zapytanie w kwestii publikacji artykułu do jakiegoś magazynu lub portalu, masz szansę na nawiązanie biznesowych relacji. Zarówno z redaktorami oraz innymi autorami, jak i, przede wszystkim, czytelnikami. Tak naprawdę to ta ostatnia grupa stanowi społeczność, która może zmienić się w klientów. A na tym zależy Ci szczególnie, prawda?

Budowanie sieci kontaktów biznesowych jest bardzo ważna w kontekście rozwoju swojej firmy. Dzięki relacjom biznesowym zwiększasz swoje szanse na rozwój, nowe projekty, wymianę doświadczeń. Zyskujesz inspirację, budujesz swoją rozpoznawalność i wzmacniasz wizerunek. Dobre relacje z ludźmi z branży często owocują nowymi współpracami, a te z kolei: poszerzeniem oferty i docieraniem do jeszcze szerszego grona potencjalnych klientów.
Pisanie artykułów – rozwiązanie dla każdej branży?
Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, możesz opublikować swój tekst na portalu branżowym lub w tematycznym magazynie. Pracujesz w branży beauty? Twoje klientki chętnie przeczytają wskazówki dotyczące dbania o siebie. Jesteś terapeutką, coachem lub trenerem? Pomyśl, z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Ciebie klienci i podziel się swoją wiedzą na ten temat. W ten sposób nie tylko pokażesz, że rozumiesz te bolączki, ale przede wszystkim zachęcisz do skorzystania z Twoich usług. Pracujesz w marketingu? Podpowiedz, co odbiorcy mogą zrobić samodzielnie, a do czego potrzebna jesteś im Ty.
Większości problemów nie da się rozwiązać jedynie poprzez czytanie tekstów. Niezbędny jest indywidualny kontakt ze specjalistą. I to właśnie szansa dla Ciebie. Jako ekspertka, która chętnie dzieli się z innymi tym, co wie i umie, zwiększasz swoje szanse na to, że trafią do Ciebie nowi klienci, a Ty rozwiniesz swój biznes.
Magdalena Madejska – copywriterka, wirtualna asystentka, redaktor Magazynu Świat Kobiecej Mocy, blogerka. Autorka powieści „Jeszcze będziesz szczęśliwa” oraz współautorka poradnika: „Między nami, kobietami. Rozmowy na odległość o tym, co ważne”. Wolontariuszka w Fundacji Gonito.