Izabela Tomiczek-Pitlok: „Jak sprawić, by ludzie zaczęli Cię obserwować w social mediach?”

Zdobycie nowych obserwujących w mediach społecznościowych nie jest łatwe. Wymaga czasu, wysiłku i kreatywności. Są jednak sposoby, które mogą Cię w tym wspomóc. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić, by zgromadzić na swoim fanpage’u większą społeczność, przeczytaj poniższy artykuł.

Wiele osób, które posiadają firmowy fanpage, zastanawia się, jak to jest, że u konkurencji grono “followersów” stale rośnie, a u nich wcale nie przybywa. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy w trakcie swojej facebook’owej, instagramowej czy linkedin’owej działalności pamiętamy o kilku najważniejszych kwestiach.

Twórz wartościowe treści

Twoi potencjalni klienci chcą dostać od Ciebie za darmo coś, dzięki czemu uwierzą, że Twoje produkty, które ewentualnie od Ciebie kupią, naprawdę są warte swojej ceny. Publikuj więc posty, twórz rolki niosące wartość. Dziel się swoją wiedzą, doświadczeniem. W ten sposób udowodnisz, że wiesz, o czym mówisz, a także zbudujesz swój wizerunek eksperta. Pamiętaj o tym, by tworzone przez Ciebie treści były dopasowane do Twojej grupy docelowej.

Bądź aktywny

Nie skupiaj się wyłącznie na publikowaniu tekstów. Komentuj posty, rolki czy relacje innych, włączaj się w dyskusje na grupach, do których należysz, „lajkuj” i co najważniejsze: odpowiadaj na komentarze pod swoimi postami! Nie zbudujesz relacji z odbiorcami, jeśli to, co do Ciebie mówią, pozostanie bez odpowiedzi. Dzięki żywej interakcji z nimi wzbudzisz zaufanie, dasz się poznać, a także sam lepiej poznasz tych, którzy na Twoim fanpage’u się pojawiają. Poza tym: posty/rolki z dużą ilością komentarzy automatycznie zwiększają zasięgi.

Bądź systematyczny i cierpliwy

Na początku prowadzenia fanpage’a publikowałeś treści kilka razy w tygodniu, ale po jakimś czasie ta częstotliwość znacznie się zmniejszyła? Teraz „wrzucasz post” lub relację od przypadku do przypadku? Twoi odbiorcy mają więc prawo zwyczajnie o Tobie zapomnieć. A jeśli co jakiś czas będziesz wyskakiwać jak Filip z konopi, nie porwiesz tłumów. Ludzie przejdą obok Twojego fanpage’a obojętnie. I chociaż może rozbawisz ich/zainteresujesz czymś jednorazowo, ale raczej nie zagoszczą u Ciebie na stałe.

Pamiętaj też, że sukcesu nie buduje się z dnia na dzień. Aby zbudować wokół siebie zaangażowaną społeczność, potrzeba czasu. Bądź wytrwały. Opracuj strategię działania: zastanów się co, po co i dla kogo chcesz tworzyć, a następnie ją realizuj. Co jakiś czas weryfikuj, czy Twoja strategia się sprawdza, czy może trzeba ją zmodyfikować.

Bądź autentyczny!

To chyba jedna z najprostszych, a zarazem najcenniejszych rad. Twoi odbiorcy są ludźmi inteligentnymi. Jeśli wyczują, że nie jesteś szczery,  że próbujesz nimi manipulować, nie zdobędziesz ich zaufania. A bez tego, niezależnie jak dobry masz produkt, nie staną się Twoimi stałymi klientami. Daj im się poznać bliżej: twórz relacje lub rolki, na których będzie można Cię zobaczyć i usłyszeć. Pokaż, jaką masz energię, jak się uśmiechasz, że bywasz zmęczony… Niech Twoi odbiorcy zobaczą, że jesteś taki sam, jak oni: zwyczajnie ludzki. Wówczas zwiększysz prawdopodobieństwo, że Cię polubią, a Ty nawiążesz z nimi więź.

Pamiętaj też, aby nie być nachalny. Nie atakuj komunikatami typu: „Tylko dziś specjalna cena!”, „Promocja tylko dla Ciebie!”, „Nie przegap”. Ludzie są tym wszędzie bombardowani i zwyczajnie mają dość.

Kilka wskazówek na koniec

Prowadzenie profilu w mediach społecznościowych nie jest łatwe. Można się jednak nauczyć, jak robić to w sposób, który da Ci satysfakcję i przyniesie efekty. Poza powyższymi wskazówkami zastosuj jeszcze kilka innych:

  • zachęcaj ludzi do obserwowania Cię (podczas spotkań na żywo/online, w postach; informuj jednocześnie, dlaczego ktoś powinien Cię zaobserwować);
  • nawiąż współpracę z influencerami (może to być płatna współpraca lub na zasadzie barteru; dzięki temu informacja o Tobie dotrze do szerokiego grona);
  • śledź i wykorzystuj trendy – treści związane z aktualną modą czy wydarzeniami często zdobywają większe zasięgi;
  • zaglądaj do konkurencji – sprawdzaj, co działa u innych, inspiruj się (ale nie kopiuj!);
  • wykorzystaj płatne kampanie – to rozwiązanie budzi wiele kontrowersji, ale, co by nie mówić, jest bardzo skuteczne.

Spróbuj zastosować co najmniej kilka z podanych tu strategii i obserwuj, jakie zmiany zajdą na Twoim fanpage’u. Jeśli potrzebujesz konkretnego i stałego wsparcia w procesie budowania swojej społeczności, skorzystaj z pomocy agencji marketingowych – pracują w nich specjaliści, którzy pokażą Ci, jak wdrożyć dobre i skuteczne praktyki w tym zakresie.

Izabela Tomiczek-Pitlok – kobieta pełna mocy, inspiratorka, nieustannie motywująca innych do działania. Zawodowo: specjalistka od budowania marki osobistej, właścicielka agencji marketingowej wspierającej kobiece i męskie biznesy w budowaniu marki online, pomysłodawczyni i założycielka międzynarodowego projektu „Kobiecy Challenge”, redaktor naczelna portalu Świat Kobiecej Mocy, współautorka książki „Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie”.

kontakt@kobiecychallenge.com

https://kobiecychallenge.com/

https://swiatkobiecejmocy.com/

https://kobiecychallenge.com/produkt/ksiazka-swiat-kobiecej-mocy-niezwykle-historie-11-kobiet-ktore-odwazyly-sie-zmienic-swoje-zycie/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *