Wpływ odżywiania na naszą skórę

odżywianie

Skóra odgrywa wiele istotnych funkcji dla naszego organizmu. Jedną z ważniejszych jest ochrona narządów wewnętrznych przed wpływem środowiska zewnętrznego. Jakie znaczenie dla skóry ma dieta? Czym ją „karmić”, by wyglądała zdrowo? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Powierzchnia skóry dorosłego człowieka to około 2 metrów kwadratowych. Jej średni ciężar to około 4 kg. Skóra składa się z trzech podstawowych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Skóra mężczyzny jest grubsza niż kobiety, dlatego mają oni mniej zmarszczek. U mężczyzn powstają one dopiero po 30 roku życia.

Czym karmisz swoją skórę?

Skóra karmiona jest prawie wyłącznie poprzez krew. Źle zbilansowana dieta, używki, stres, nieodpowiednia ilość snu w znacznym stopniu wpływają na jej kondycję. Dlatego oprócz stosowania odpowiedniej pielęgnacji zewnętrznej powinnyśmy zastanowić się, czym karmimy naszą skórę od środka.

Nikotyna jest wrogiem dla witamin A, C i E. Jeden papieros może zubożyć dietę o 100 mg witaminy C. Szybko można przekalkulować, jaka jest liczba strat już przy jednej paczce papierosów dziennie…

Oto kilka wskazówek:

  1. Spożywaj nieprzetworzone produkty z niskim indeksem glikemicznym, np. zielone warzywa liściaste, pełnoziarniste płatki śniadaniowe, sok marchwiowy, grejpfrutowy.

Wskaźnik IG informuje nas o wpływie jedzenia na poziom glukozy we krwi. Produkty o wysokim IG powyżej 70 (glycemic index) są przetworzone, pełne cukru i białej mąki. Zaliczamy do nich: ryż, mleko ryżowe, pieczone ziemniaki, makaron z białej mąki, chleb z białej mąki. Niestety cukier znajdziemy prawie w każdym przetworzonym produkcie również w chipsach, frytkach lub gotowych produktach mięsnych.

  • Spożywaj rośliny bogate w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, np. różowe grejpfruty, jagody, wiśnie, szpinak, awokado, oliwki, jarmuż.
  • Jedz pre- (surowy por, surowa cebula, surowy czosnek) i probiotyki (kapusta kiszona, ogórki kiszone, kefiry, maślanki).

Witaminy, za które twoja skóra ci podziękuje

Dla poprawy budowy i regeneracji skóry należy dostarczyć organizmowi odpowiednich witamin takich jak: A, B, C, E i D. Biopierwiastki takie jak żelazo, cynk, miedź i krzem razem z witaminami tworzą paliwo dla fibroblastów – komórek biorących udział w produkcji kolagenu i elastyny. Kolagen to białko odpowiadające za nawilżenie skóry oraz jej jędrność. Jego niedobór powoduje powstawanie zmarszczek. Elastyna jest białkiem, wytwarzanym jedynie do 25-go roku życia. Nadaje skórze elastyczności i sprężystości.

Dobrym przykładem jest ciąża, podczas której skóra na brzuchu jest rozciągliwa niczym rajstopy z dodatkiem lycry. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość powyższych białek, możemy zmniejszyć skutki upływającego czasu na naszej skórze.

Witamina C jest jedną z najmniej trwałych. Najwyższa jej zawartość znajduje się w papryce, owocach dzikiej róży, natce pietruszki, czarnych porzeczkach, truskawkach, kiwi. Niedobór witaminy C odpowiada za blokowanie syntezy kolagenu.

Witamina A poprawia koloryt skóry. Można ją znaleźć na przykład w marchwi, dyni, pomidorach, wątróbce, serach podpuszczkowych. Niedobory witaminy A mogą prowadzić do suchości skóry i złuszczenia naskórka.

Witamina D zwiększa napięcie naskórka. Ma wpływ na układ immunologiczny skóry. Ilość witaminy D wytwarzanej w skórze zależy od czasu przebywania na słońcu, stopnia pigmentacji skóry oraz różnic osobniczych. Znajdziemy ją w olejach z wątroby ryb (tranach), żółtku kurzych jaj, węgorzu, łososiu, świeżym śledziu.

Witamina E przyspiesza tworzenie się kolagenu i elastyny. Jej bogatymi źródłami są tłuszcze roślinne, produkty zbożowe otrzymane z pszenicy, oleje roślinne (słonecznikowy, sojowy, rzepakowy).

Witaminy z grupy B pomagają w nawilżeniu skóry, poprawiają jej gładkość i jędrność. Ich źródłem jest na przykład biała fasola, wątróbka drobiowa, wołowa, mleko, jogurty, kefiry.

Twoja skóra kocha warzywa, owoce i orzechy!

Produkty spożywcze przyjazne dla skóry to między innymi:

Warzywa:

  • ciemnozielone warzywa liściaste chronią komórki skóry przed promieniowaniem
  • szparagi zawierają prebiotyk i są najbogatszym źródłem bioflawonoidów (wzmacniają małe naczynia krwionośne w skórze i zapobiegają ich pękaniu)

Owoce

  • jagody posiadają przeciwzmarszczkowe antyoksydanty
  • awokado zawiera zdrowe tłuszcze

Nabiał

  • jogurt grecki zawiera probiotyki pomagające zachować czystość i blask cery
  • jaja bogate w kwasy omega-3 to źródło wysokiej jakości protein i cennych kwasów tłuszczowych

Ryby

  • pstrągi, sardynki to bogate źródło białka i kwasów omega-3, wspomagają walkę ze stanami zapalnymi skóry

Orzechy i nasiona

  • nasiona Chia zawierają kwasy omega-3, działają silnie przeciwstarzeniowo, antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i wzmacniają skórę.

Jeśli chcesz rozwiązać swoje problemy skórne, przyjrzyj się swojej diecie. Zrezygnuj lub ogranicz używki do minimum. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, aby kondycja skóry uległa diametralnej poprawie. Początkowo mogą to być małe zmiany, takie jak dodanie szczypty cynamonu do twojej ulubionej kawy, deseru czy jogurtu. Poprawi on krążenie krwi. Doda skórze blasku i pomoże w transporcie ważnych składników odżywczych do skóry właściwej, gdzie wytwarzany jest kolagen i elastyna. W dietoterapii skóry nie musimy liczyć kalorii, należy się skoncentrować na świadomym wybieraniu produktów wartościowych dla niej i naszego zdrowia.

Justyna Bernhard

Podobne artykuły

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *