Praca dla kobiet w Niemczech – praktyczny miniporadnik

Jesteś Polką szukającą pracy w Niemczech? A może dopiero rozważasz wyjazd do Niemiec i zastanawiasz się, od czego zacząć szukanie pracy? Znasz dobrze język niemiecki, a może chciałabyś znaleźć zatrudnienie bez jego znajomości? Bez względu na to, jaka jest Twoja odpowiedź, mam kilka wskazówek ułatwiających poszukiwania. Przeczytaj i sprawdź, gdzie szukać pracy, doszkolić się i jak zdobyć nowy zawód. Poznaj instytucje państwowe pomocne w poszukiwaniach, a jeśli po lekturze nadal będziesz miała pytania, kontakt do mnie znajdziesz na końcu artykułu. Jesteś mężczyzną? Również znajdziesz wskazówki dla siebie. Miłej lektury!

Skuteczne poszukiwania pracy w Niemczech uzależnione są od wielu kwestii. Poniżej najczęstsze pytania/dylematy, z którymi spotykam się w swojej pracy i moje odpowiedzi.

Jestem w Polsce i zastanawiam się, czy wyjechać do pracy w Niemczech. Nie wiem, czy warto, czy się opłaca?

Jeśli chodzi o sprawy finansowe, to stawka minimalna latem tego roku wzrośnie dla wszystkich do 12 EURO za godzinę, czyli będzie dwa razy wyższa niż w Polsce. Średnia pensja jest około 3 razy wyższa niż w Polsce. Pensja netto zależy wciąż od grupy podatkowej, czyli z grubsza rzecz ujmując od sytuacji rodzinnej. Wydatki zależą od nawyków osobistych oraz kraju związkowego, w którym się mieszka. Wiele osób ciągle emigruje do Niemiec, bo jest w stanie odłożyć więcej pieniędzy niż w Polsce. W tej chwili w Niemczech przebywa ponad dwa miliony osób z polskim pochodzeniem.

Więcej na ten temat oraz o wadach i zaletach emigracji opowiadam tu: https://www.youtube.com/watch?v=UBP5BYm-cAc

Jakie mam opcje zatrudnienia bez znajomości języka niemieckiego?

Obecnie w całych Niemczech rozwinięta jest wielka sieć polskojęzycznych rekruterów, pracodawców, doradców podatkowych czy ubezpieczeniowych, prawników, tłumaczy, agencji pracy etc. Nawet znana państwowa kasa chorych otworzyła infolinię w języku polskim i sprawy niemieckiego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego można omawiać w ojczystym języku.

W internecie znajdziesz wiele ogłoszeń o pracę, w których nie ma wymogu znajomości języka niemieckiego. Będą to głównie prace manualno-fizyczne, czyli pomoc przy produkcji, pakowaniu, sprzątaniu i tym podobne. Niektóre firmy oferują zakwaterowanie, co może bardzo ułatwić początki w nowym kraju. Oszustwa mogą się zdarzyć, więc trzeba być czujnym. Zapraszam do zapoznania się z przewodnikiem DGB „Jak zacząć pracę w Niemczech i nie dać się oszukać”.

Znam słabo język niemiecki, jakie mam opcje zatrudnienia?

W przypadku słabej znajomości języka niemieckiego otwierają się nowe możliwości pracy, np. opieka nad osobami starszymi lub praca w charakterze Au Pair. To formy zatrudnienia, od których będąc w pojedynkę, warto rozpocząć przygodę z nowym krajem, gdyż zapewniają mieszkanie. W przypadku pracy Au Pair pracodawca jest zobowiązany do opłacania kursu języka niemieckiego. Jeśli chodzi o opiekę nad osobą starszą, nie jest to praktykowane, ale opiekunka na co dzień ma do czynienia z językiem niemieckim i często w sposób naturalny jej komunikacja jest coraz lepsza.

Co z innymi formami zatrudnienia, jakie mam inne opcje zarobkowania?

Z obserwacji przedsiębiorczych kobiet w Niemczech polecam opcję samozatrudnienia, czyli  tzw. Gewerbe. Jest ona też zalecana w przypadku opieki nad osobami starszymi. Nie musi być na początku głównym źródłem dochodu, ale „bocznym” czy „małym”.

Często również sprawdza się opcja sprzedaży bezpośredniej i network marketingu, gdzie klientami może być Polonia. Obserwowałam już mistrzynie sprzedaży produktów pomocy kuchennej, kosmetyków czy suplementów diety. Jeśli masz skończony kurs lub doświadczenie, którym możesz i chcesz się dzielić w języku polskim, to w dobie internetu możesz wiele osiągnąć. To samo dotyczy sklepów online, sprzedaży kursów czy e-booków.

Mam już w Niemczech pracę, ale chciałabym się dokształcić lub zmienić zawód, jak to zrobić?

Urząd Pracy w Niemczech staje na wysokości zadania i finansuje wiele kursów z tak zwaną Bildungsgutschein. Odpowiednią formę dokształcania można omówić ze swoim doradcą w urzędzie pracy. Listę możliwości doszkalania znajdziesz tu -> Entdecken Sie das neue KURSNET – Bundesagentur für Arbeit (arbeitsagentur.de), a dokładniej o programach dokształcania w swoich okolicach po wpisaniu kodu pocztowego lub słów kluczowych na tej stronie -> Weiterbildungssuche – Bundesagentur für Arbeit (arbeitsagentur.de)

Zapraszam też do zapoznania się z poradnikiem o dokształcaniu zawodowym dla kobiet i pogodzeniu pracy z życiem rodzinnym. Strona 8 i 9 przedstawiają możliwości dofinansowania poza opłaceniem dokształcania -> Themenheft durchstarten Familie und Beruf 2020-2021 (arbeitsagentur.de)

Czy warto zaczynać studia nawet w późniejszym wieku?

To od Ciebie zależy, czy czujesz się na siłach podjąć wieloletnią naukę. Oczywiście możesz łączyć studia z pracą. Studia łączą też w sobie komponent praktyczny, który może owocować szybkim zatrudnieniem. Możesz również studiować w języku angielskim (listę placówek znajdziesz tu -> DAAD – International Programmes – Homepage)

Dobra wiadomość jest taka, że opłaty za studia są minimalne, bo ograniczają się do semestralnych opłat administracyjnych (nie dotyczy to uczelni prywatnych).

Dyplom niemieckiej uczelni często podwyższa Twoje szanse na rynku pracy.

W jakich zawodach niewymagających długich studiów i początkowo płynnej znajomości języka niemieckiego zawsze znajdę pracę w Niemczech?

Wśród kobiet od lat rośnie zapotrzebowanie na zawody związane z opieką nad osobami starszymi, pacjentami czy dziećmi. Żłobki, przedszkola, domy opieki i szpitale z roku na rok doświadczają coraz większych braków personelu. Dlatego już na etapie kształcenia można otrzymywać pensję. Cały proces kształcenia trwa do 3 lat, a na wstępie przyjmuje się kandydatki, które język niemiecki jeszcze powinny „doszlifować”. W tych zawodach prawdopodobnie na parę dekad do przodu nie będziesz musiała się martwić o brak pracy.

Życzę powodzenia w poszukiwaniu pracy i wielu sukcesów!

Małgorzata Hoffmann – właścicielka wirtualnych usług biurowych Germany Step by Step / Biurokracja w Niemczech www.germanystepbystep.com. Wykładowca uniwersytecki we Freiburgu w tematach dyplomacji międzynarodowej w praktyce oraz studiów środkowo – wschodnioeuropejskich. Blisko związana z czterema krajami (Polska, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy) przez pracę czy emigrację. Szczególnie zaangażowana w pomoc kobietom i emigrantom.

Kontakt: info@germanystepbystep.com

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *