Pierogi bezglutenowe

pierogi bezglutenowe

Alergia pokarmowa na gluten znajdujący się w różnego rodzaju zbożach, dotyka coraz większej liczby osób. Znajdziemy go m.in. w mące pszennej, z której zwykle robione są pierogi na Wigilię. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich rezygnować. Alternatywą są pierogi bezglutenowe z mąki gryczanej, która jest idealnym zamiennikiem. Oto mój przepis na bezglutenowe pierogi.

Bezglutenowe pierogi ruskie

(przepis na ok. 32 sztuki)

Składniki na ciasto:

  • 200 g mąki gryczanej bezglutenowej i trochę do podsypywania
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżki oleju
  • szczypta soli
  • 250 ml wrzątku

Przygotowanie:

Mąkę gryczaną i ziemniaczaną wsyp do miski. Dodaj sól. Zalej wrzątkiem i wlej 2 łyżki oleju. Mieszaj najlepiej drewnianą łyżką do połączenia składników. Odstaw na 10 minut, żeby lekko przestygło. Następnie zagnieć gładkie, elastyczne ciasto. Połóż je na stolnicy, przykryj miską i zostaw na 20 minut.

Ciasto rozwałkowuj porcjami, podsypując mąką gryczaną. Wytnij kółka. Nałóż farsz i dokładnie sklej brzegi.

Składniki na farsz ruski:

  • 300 g twarogu półtłustego
  • duża cebula ok. 300 g
  • 500 g ugotowanych ziemniaków
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu.

Przygotowanie:

Obierz około 650-700 gramów ziemniaków i ugotuj do miękkości w osolonej wodzie. Osusz dokładnie ziemniaki, a następnie zmiel lub ubij tłuczkiem na puree. Odstaw do przestudzenia.

Do miski ze zmielonymi ziemniakami dodaj po pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu. Cebulę obierz i poszatkuj. Na rozgrzaną patelnię połóż dwie łyżki masła klarowanego lub oleju kokosowego. Podsmaż cebulę do lekkiego zbrązowienia.

Do farszu potrzebujesz 300 gramów twarogu najlepszej jakości (półtłustego lub tłustego). Zmiel go w maszynce lub przepuść przez praskę ręczną.

Masę ziemniaczaną, zmielony twaróg, zeszkloną cebulę, sól i pieprz wymieszaj razem w jednej misce. Farsz jest gotowy!

W dużym garnku zagotuj wodę z dodatkiem soli i oleju najlepiej kokosowego. Wrzucaj pierogi partiami i gotuj ok. minuty od wypłynięcia.

Ja gotuję wszystkie pierogi, a następnie układam na posmarowanych masłem klarowanym talerzach. Te, których nie zjem, zostawiam do ostygnięcia, a następnie przykrywam przezroczystą folią i chowam do lodówki.

Następnego dnia podsmażam na maśle klarowanym z cebulką tyle sztuk, ile potrzebuję. Wtedy smakują najlepiej.

Smacznego!

Małgorzata Anasz

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *