Marzysz o szczęśliwym życiu? Zmiana nie jest łatwa, ale jest prosta…

szczęśliwe życie

Czas pędzi, a Ty biegniesz, próbując go dogonić. Praca, dom, szkoła, dzieci, partner… i tak w kółko. Wieczorami zmęczona padasz na twarz, a tu jeszcze trzeba nastawić zmywarkę, przygotować prezentację do pracy na kolejny dzień, zrobić pranie. Czasem tylko jakaś myśl przemknie przez głowę: „Po co to wszystko?”.

Szara rzeczywistość i poczucie, że nie jesteś szczęśliwa w życiu

Codzienność wielu z nas właśnie tak wygląda. Brakuje nam chwili dla siebie, na odpoczynek i refleksję, co tak naprawdę w życiu się liczy. Nasze działania sprowadzają się do tego, by mieć, a nie być. Przytłacza nas nadmiar obowiązków i oczekiwania innych ludzi. Uparcie tkwimy w tym, co nas frustruje:

  • w pracy, która, choć świetnie płatna, nie daje nam satysfakcji,
  • w związkach, w których nie czujemy się kochane, szanowane i bezpieczne,
  • w relacjach, którym daleko do „normalności”,
  • w życiu, które wydaje się być nie naszym. 

Kryzysy w życiu, a poczucie szczęścia

Czasem musi wydarzyć się coś strasznego: śmierć bliskiej osoby, wypadek czy utrata pracy, abyśmy się zatrzymały i zastanowiły, czy żyjemy tak, jak chcemy, czy tak, jak powinnyśmy. Czy spełniamy swoje marzenia, czy może odhaczamy kolejne pozycje na liście, którą stworzył ktoś inny?

szczęśliwe życie

Trudne wydarzenia powodują, że przewartościowujemy własne życie. Zaczynamy dostrzegać, że to, co do tej pory osiągnęłyśmy: praca, piękny dom, coroczne wakacje za granicą niewiele znaczą, bo w chwili, gdy potrzebujemy życzliwej obecności drugiego człowieka, możemy liczyć tylko na własne odbicie w lustrze. 

Jesteś szczęśliwa?

Czy zastanawiasz się czasem, w jakim miejscu swojego życia jesteś? Kim się stałaś? Czy jesteś szczęśliwa? Czy coś Cię ogranicza? Czy spełniasz się w rolach, w jakich funkcjonujesz? Jeśli nie, co możesz zrobić, by to zmienić? 

To pytania wymagające wglądu w siebie, wsłuchania się w wewnętrzne „Ja”, w swoje potrzeby, marzenia, oczekiwania. Nie jest łatwo znaleźć czas i odwagę, aby spotkać się z samą sobą. Jest to jednak kluczowe, aby podjąć decyzję o zmianie, o wzięciu życia w swoje ręce i walce o szczęście.

Przepis na szczęśliwe życie? Odnaleźć wewnętrzny spokój! 

Jeśli czujesz, że to, kim teraz jesteś, nie jest najlepszą wersją Ciebie (a już na pewno nie tą najszczęśliwszą), zmień to. Wyrzuć z głowy negatywne myśli: „Nie dam rady. Przecież w sumie powinnam być szczęśliwa. Inni mają gorzej, więc grzechem byłoby narzekać”. One nie doprowadzą Cię na szczyt góry, z którego możesz zobaczyć piękno świata i życia, jakie jest przed Tobą. 

Zajrzyj w głąb siebie. Przypomnij sobie, kim chciałaś być, kiedy miałaś kilka lub kilkanaście lat. Jakie miałaś marzenia na progu dorosłości? Gdzie chciałaś pracować? Jakie sporty uprawiać? Co było Twoją pasją? Jak wówczas definiowałaś szczęście? Jak wyobrażałaś sobie swojego partnera, rodzinę? Potem zastanów się, co w tym momencie jest dla Ciebie najważniejsze. Gdzie chciałabyś być za pięć, dziesięć lat? Gdzie mieszkać, pracować? Kogo chcesz mieć obok siebie? Co sprawi, że będziesz szczęśliwa? 

Mapa marzeń – sposób na zmianę życia na lepsze

Kiedy już znajdziesz odpowiedzi na te pytania, zacznij działać. Na początek zrób mapę marzeń: weź kartkę, mazaki, kredki, kolorowe czasopisma, nożyczki, klej, itp. i stwórz kolaż, który będzie stanowił wizualizację tego, co chcesz osiągnąć, o czym marzysz. Spróbuj, nawet jeśli czujesz opór przed artystycznymi wyzwaniami. 

Możesz też spisać wszystkie swoje cele, marzenia i plany na kartce. Niech to będzie lista zgodna z tym, co podpowiada Ci serce – ono najlepiej wie, czego potrzebujesz. Zapisz wszystko, nawet to, co wydaje się nierealne. Już wkrótce przekonasz się, że niemożliwe nie istnieje! 

Kiedy lista/mapa marzeń będą gotowe, zacznij każde marzenie rozpisywać na mniejsze. Zastanów się, jakie działania musisz podjąć, aby Twoja wizja się urzeczywistniła? Rozpisz kolejne kroki wraz z datą ich realizacji, a później: DZIAŁAJ!

Reguła 5 sekund w walce o szczęśliwe życie

Pomocnym narzędziem w osiągnięciu celów może być reguła 5 sekund. Jest to narzędzie, które stworzyła i opisała Mel Robbins w książce o tym samym tytule. Ludzie na całym świecie pokochali tę regułę. Jak się nią posługiwać? 

Kiedy poczujesz impuls do działania, musisz policzyć 5… 4… 3… 2… 1 i fizycznie ruszyć do działania. 

Jeśli się zawahasz, Twój mózg zacznie wynajdywać różne wymówki, które ostatecznie powstrzymają Cię przed działaniem, a w konsekwencji przed zmianą. Ważne jest to, żeby odliczać od 5 w dół, gdyż wówczas wychodzisz poza schemat mechanicznego liczenia, jakim jest liczenie od 1 do 5. 

szczęśliwe życie

Jeśli np. chcesz pobiegać, lecz ciągle to odkładasz lub też po raz kolejny próbujesz przedstawić swój pomysł na służbowym zebraniu, ale zjada Cię stres, przełam się. Zacznij odliczanie i zrób pierwszy krok do zmiany swojego życia na lepsze. 

Zawalcz o własne szczęście

Pamiętaj, że w walce o własne szczęście możesz być swoim najgorszym wrogiem lub największym sprzymierzeńcem. Wybór należy tylko do Ciebie. Na pewno poczujesz opór przed zmianą. Boisz się nieznanego. To normalne. Mimo to próbuj. Przypomnij sobie, dlaczego próbujesz zmienić siebie i swoje życie. Chcesz być szczęśliwa, prawda? No właśnie. 

Twoje szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy je chwycić i… nie wypuszczać. 

Autor: Magdalena Madejska

Pisarka, copywriterka, autorka bloga Moje myśli ukryte.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *