Justyna Domańska: „6 kroków do zwiększenia poczucia własnej wartości i wiary w siebie”

poczucie własnej wartości, wiara w siebie

Czy często porównujesz się z innymi ludźmi i uważasz ich za lepszych od siebie? A może tkwisz w toksycznych relacjach (z partnerem, znajomymi, przyjaciółmi), bo jesteś przekonana, że nie dasz sobie rady sama? Nie traktujesz poważnie swoich potrzeb i uczuć? Prawdopodobnie należysz do osób o niskim poczuciu własnej wartości.

 Jeśli tak jest, to pewnie regularnie mówisz o sobie, że jesteś niewystarczająco dobra, inteligentna, piękna czy kompetentna. Wątpisz w swoją wiedzę, umiejętności i unikasz wyzwań z lęku przed porażką. Przepraszasz za bycie sobą lub za to, że zajmujesz czas i uwagę innych. Stawiasz się na drugim planie, bo jesteś przekonana, że potrzeby innych są ważniejsze

Poczucie własnej wartości – z czego wynika?

Poczucie własnej wartości kształtuje się do ok. 5 roku życia, kiedy to Twoja podświadomość jest jeszcze otwarta i wszystkie informacje o Tobie, o świecie i życiu, chłoniesz jak gąbka. To, co słyszałaś od rodziców, opiekunów i otoczenia, wpłynęło na to, jak postrzegasz siebie dzisiaj. Jeśli usłyszałaś w przeszłości, że nie jesteś wystarczająco dobra, piękna czy inteligentna, te słowa mogą tkwić w Tobie, utrzymując Cię w przekonaniu, że to prawda.

Podobnie, jeśli byłaś w toksycznych relacjach, które podważały twoją wartość, te negatywne wzorce mogą nadal Cię utrzymywać. To, co przeżyłaś w dzieciństwie, sprawiło, że przejawiasz takie a nie inne reakcje oraz masz takie, a nie inne podejście do relacji w dorosłym życiu. Jeżeli słyszałaś, że masz okropny charakter, że nikt Cię nie zechce, niczego w życiu nie osiągniesz, to w życiu dorosłym, będziesz przekonana, że rzeczywiście tak jest…

Sposoby na wzmocnienie poczucia własnej wartości

Na szczęście możesz te wszystkie dołujące, odbierające energię przekonania zmienić. Możesz przejąć kontrolę nad swoim życiem i na nowo zbudować zdrowe poczucie własnej wartości. Oto kilka kroków, które pomogą Ci stać się kobietą szczęśliwą, pewną siebie i spełnioną.

  1. Daj sobie więcej miłości

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest miłość dla siebie. Często przekonania, które przyjęłaś w dzieciństwie, wpływają na Twoją samoocenę. Jeśli usłyszałaś kiedyś negatywne opinię na swój temat, teraz jest czas, aby zastąpić je pozytywnymi afirmacjami.

Powiedz sobie, że zasługujesz na miłość od samej siebie, tylko dlatego, że jesteś…

  1.  Pracuj nad wybaczaniem innym, ale przede wszystkim sobie

Pamiętaj, że przekonania, które wyniosłaś z młodości, niekoniecznie muszą być prawdziwe. Wiele z nich to tylko słowa innych ludzi, które przyjęłaś jako własne. Wybacz sobie za to, że dałaś im wiarę. A później otwórz się na zmianę.

  1. Obserwuj swoje myśli

Przede wszystkim zwróć uwagę na myśli, które pochodzą z przeszłości. Zastąp negatywne, błędne przekonania z dzieciństwa nowymi, świadomymi i wspierającymi.

  1. Celebruj każdy sukces

Często przekonania z dzieciństwa mogą sprawiać, że nie doceniasz swoich osiągnięć. Pamiętaj, że nawet te najmniejsze sukcesy są dowodem Twojej wartości. Celebruj każdy krok, który przynosi Ci radość i spełnienie.

  1. Zastanów się, czy to co myślisz o sobie, Ci służy

Wartości i przekonania, które przyjęłaś z dzieciństwa, mogą wpłynąć na to, jak odczuwasz siebie w teraźniejszości. Praktykuj uważność i zastanów się, które z tych przekonań nadal są dla Ciebie ważne, a które możesz zostawić za sobą.

  1. Mów otwarcie o tym, co myślisz i czujesz

Pamiętaj, że Twoje myśli, uczucia i opinie są ważne. Wyrażanie siebie to krok w stronę budowania swojej wartości.

Afirmacje a poczucie własnej wartości

Afirmacje mają naprawdę wielką moc. Stanowią narzędzie, dzięki któremu łatwiej osiągniesz sukces, a także zwiększysz poczucie własnej wartości. Oto kilka przykładowych afirmacji, które pomogą Ci w tym procesie.

  • „Zasługuję na wszystko, co najlepsze i otrzymuję wszystko, co najlepsze”;
  • „Mam prawo do bycia sobą”;
  • „Kocham i akceptuję siebie dokładnie taką, jaka jestem”;
  • „Otaczają mnie ludzie, którzy mnie szanują i kochają”;
  • „Jestem wyjątkowa”;
  • „To, co robię jest ważne”;
  • „W moim życiu wszystko jest dobrze. Jestem bezpieczna”.

Pamiętaj, że proces ten wymaga czasu i wytrwałości, więc bądź dla siebie wyrozumiała. Pozwól sobie na błędy, a także na wszystkie emocje, jakie się w Tobie pojawią, a szczególnie niepewność, zagubienie, poczucie niedocenienia… Uwierz jednak. że każda z nas ma w sobie niesamowitą siłę, aby zmienić siebie i swoje życie. Ty również!

Justyna Domańska – pierwsza w Polsce certyfikowana nauczycielka/coach Pokochania siebie wg filozofii i metod Louise L. Hay; life coach and mind expert Inge Rock Academy.

Pomaga kobietom zbudować bezwarunkową miłość do siebie, ponieważ jest przekonana, że właśnie od tego zaczyna się prawdziwe, spełnione życie.

Prowadzi sesje indywidualne oraz warsztaty.

www.justdocoaching.com

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *