Jak skutecznie budować relacje?

Relacje międzyludzkie towarzyszą nam w codziennym życiu – zarówno tym prywatnym, jak i zawodowym. O ich skutecznym budowaniu napisano już wiele, warto jednak tę wiedzę uporządkować i przyjrzeć się jej z nieco innej strony. W utrzymywaniu relacji liczy się bowiem wzajemne zaufanie, szacunek, podejście z empatią do drugiego człowieka, umiejętność współpracy, a nie rywalizacji. Z reguły oczekujemy dużo od innych (zrozumienia, wsparcia, respektu itd.), zapominając niejako, że w dużej mierze jakość kontaktów zależy faktycznie od nas samych.

Dlaczego relacje są istotne?

Każdy z nas chciałby żyć dobrze z ludźmi, których ma wokół siebie: w rodzinie, szkole, pracy, gdziekolwiek jesteśmy. Dlaczego? Ponieważ nasze radości najczęściej związane są z innymi (bycie razem, wspólne spędzanie czasu, bliskość), podobnie jak większość smutków wynika z trudności w kontaktach (braku akceptacji, opuszczenia, straty). Jasnym będzie więc, że dobre relacje są jednym z najważniejszych elementów wpływających na satysfakcję z życia w różnych jego obszarach. Także w kontekście biznesowym lepiej nam się współpracuje z kimś, kto ma zbliżone wartości, wyznaje podobne zasady, działa w określony sposób.

Perspektywa: po co budujesz relację?

Budowanie relacji przypomina zakładanie ogrodu: masz jakąś wizję, co w tym ogrodzie ma rosnąć, czyli jakich ludzi zaprosisz do swojego życia. Następnie sadzisz rośliny, pielęgnujesz i dbasz o nie dzień po dniu. Z kontaktami z ludźmi bywa podobnie, warto zatem odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

– Czy mogę wyjść poza egocentryczne skupienie wyłącznie na sobie?

– Czy dążę do tego, aby osiągać moje własne cele, czy zaakceptuję nasze wspólne?

– Czy pragnę nawiązać z kimś dobry kontakt, czy udowadniać kto ma rację?

– Czy mam czas? Wolę być pomocny czy podziwiany, obecny czy wycofany?

– Czy jestem gotowy na dawanie i branie, a może chcę tylko czerpać korzyści?

Tak, zawsze przy nawiązywaniu relacji towarzyszą nam jakieś intencje. Mogą być one bardzo różne, w zależności od osoby i sytuacji… Czasami chcemy, żeby było po prostu miło. Innym razem pragniemy się czegoś od kogoś nauczyć, oczekujemy pomocy lub szukamy inspiracji. Może być też tak, że marzymy, by ktoś obdarzył nas sympatią (a nawet pokochał), a w pewnym sensie: potwierdził swoim zainteresowaniem naszą wartość. Potrzebujemy również więzi i chcemy przynależeć do określonych społeczności, z którymi się identyfikujemy. Jak więc stworzyć satysfakcjonujące relacje z innymi?

Konkrety, czyli praktyczne wskazówki

Krok 1: Zbuduj relację z samym sobą

Gdy znamy i lubimy siebie, łatwiej nam cenić innych, wchodzić w kontakt z ludźmi oraz budować wartościowe relacje, czyli takie, które uwzględniają potrzeby obu stron, ich możliwości oraz ewentualne granice. A zatem: bądź autentyczny! Pomoże Ci w tym pewność siebie rozumiana nie jako rozdęte ego, ale zdrowe poczucie własnej wartości. Często ze strachu przed brakiem aprobaty zaczynamy bowiem nakładać maski – po pierwsze: będzie to nie w porządku wobec otoczenia, a po drugie: może okazać się uciążliwe na dłuższą metę. Trudno stworzyć prawdziwą relację, gdy kogoś udajemy albo nie mówimy, co myślimy i czujemy.

– Zastanów się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Na co stawiasz w życiu?

– Popracuj nad samoświadomością. Jakie masz wady, zalety, priorytety, ograniczenia?

– Poszerzaj wiedzę, ale rozwijaj też umiejętności miękkie, które w relacjach są kluczowe.

Krok 2: Naucz się komunikować z innymi

Najlepszą komunikację budujemy wtedy, gdy wspólnie szukamy takich rozwiązań, które wszystkim dadzą maksymalne korzyści. Podejście wygrany-wygrany to podstawa, by w określonej grupie, związku czy nawet współpracy zawodowej każdy czuł się dobrze. Jako ludzie pragniemy być szczęśliwi i spełnieni, a w relacjach szukamy tego, co nas do takiego życia przybliży. Dlatego mamy podobne potrzeby: samorealizacji, bycia akceptowanym, docenianym.

– Słuchaj uważnie… Komunikacja nie opiera się tylko na mówieniu.

– Uświadom sobie, że jesteśmy różni (każdy ma inne uwarunkowania).

– Bądź szczery, ale powstrzymaj się od zbędnych ocen lub osądzania.

Krok 3: Stawiaj na dobre nawyki

Relacje mogą być źródłem radości, energii i motywacji; mogą także wywoływać frustrację albo rozczarowanie. Idąc w kierunku pozytywnych wzmocnień w kontaktach z ludźmi, skupmy się na intencjach, które nami kierują, języku, jakiego używamy oraz formie przekazu.

– Ćwicz empatię – sprawiaj, aby inni czuli się przy Tobie rozumiani czy równie ważni.

– Czuj wdzięczność za to, co dobre; bądź ciekawy świata i ludzi, doceniaj ich sukcesy.

– Miej optymistyczne podejście: dąż do zgody, porzuć narzekanie, stawiaj na wzajemność.

Relacja z drugim człowiekiem to przede wszystkim proces, wymaga więc czasu i zaangażowania. Kontakty, zarówno te prywatne jak również zawodowe, mogą wnosić ogromną wartość do Twojego życia, wymagają jednak wyczucia i równowagi. Niezbędna będzie tutaj znajomość czy poszanowanie granic własnych, jak też innych ludzi. Nawet jeśli jesteśmy lub działamy razem, to wciąż pozostajemy odrębnymi jednostkami: z indywidualnym charakterem, osobowością i dotychczasowymi doświadczeniami. Esencją jest, by tę inność uszanować, przyjmując ludzi takimi, jakimi faktycznie są.

_______________________________________________________

Marta Uczciwek – fotografka, miłośniczka rozwoju osobistego i kreatywnej pracy z ludźmi. Specjalizuje się w zdjęciach kobiecych oraz sesjach biznesowych. Wspiera innych w tworzeniu profesjonalnego wizerunku zawodowego lub marek osobistych, a swoje współprace opiera na budowaniu dobrych relacji. Prywatnie spełniona mama i pasjonatka aktywnego działania.

Więcej informacji o autorce na stronie https://mauczfoto.pl

Kontakt: https://www.linkedin.com/in/mauczfoto/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *