Sztuczna inteligencja – jak korzystać z niej zgodnie z prawem?

sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to narzędzie, po które sięga coraz więcej przedsiębiorców. Nie wszyscy wiedzą jednak, że korzystanie ze sztucznej inteligencji to tak naprawdę połączenie trzech płaszczyzn i balansowanie między nimi. Do płaszczyzn tych należą: nowinki technologiczne, najlepsze praktyki w ich stosowaniu oraz zagadnienia prawne wynikające z bezpieczeństwa, a także, coraz częściej, z etyki. Jeśli Ty również prowadzisz własny biznes, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak korzystać z AI mądrze i zgodnie z prawem.

Wiedza na temat nowoczesnych technologii oraz tego, jak działa sztuczna inteligencja, nie wystarczy do tego, by efektywnie ją wykorzystywać. Owszem, AI może pomóc w rozwoju Twojego biznesu, jednak jej używanie wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami, o których warto wiedzieć i przed którymi należy się zabezpieczyć, jeśli chcesz uniknąć konsekwencji prawnych, a jednocześnie rozwijać swój biznes.

Sztuczna inteligencja a budowanie wizerunku eksperta

Wiele osób buduje swoją markę osobistą oraz wizerunek eksperta w sieci. Wykorzystuje do tego posty w mediach społecznościowych, materiały video, wpisy blogowe czy artykuły eksperckie. Pojawia się więc pytanie: „Na ile AI może wspomóc w kreowaniu wizerunku specjalisty w danej dziedzinie?”. Owszem, sztuczna inteligencja może wesprzeć Cię w tworzeniu wpisów, artykułów, opisów i postów, jednak pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

ekspert sztuczna inteligencja

Konieczność weryfikacji

Modele AI czasami halucynują – zmyślają. Polega to na tym, że model tak bardzo chce Ci odpowiedzieć na pytanie, że zmyśla odpowiedź. Dlatego też zawsze weryfikuj teksty stworzone przez sztuczną inteligencję. Nie publikuj na swoim blogu tekstu wygenerowanego przez AI, którego nie sprawdziłeś. Nie przesyłaj również takich niezweryfikowanych artykułów do magazynów czy na portale.

Naruszanie dóbr osobistych osób trzecich

Nie przekazuj sztucznej inteligencji ważnych lub poufnych informacji. Pamiętaj, by nic, co umieszczasz w okienku konwersacyjnym AI, nie naruszało dóbr osobistych osób trzecich. Pod żadnym pozorem nie podawaj żadnych danych wrażliwych swoich lub klientów.

Tworzenie dobrych promptów

Prompty to polecenia, które przekazujesz w okienku konwersacyjnym. Teoretycznie w przypadku tworzenia poleceń nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza (przecież wiesz, czego potrzebujesz, prawda?). Praktycznie: jeśli chcesz stworzyć dobry prompt, poznaj jego metawarstwy. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko halucynacji modelu. Jednak po pierwsze: skup się na nauce w tym zakresie, a po drugie: mimo wszystko weryfikuj otrzymane treści. O tym, jak tworzyć dobre prompty przeczytasz w artykule„Sztuczna inteligencja a budowanie marki osobistej”.

Grafiki w social mediach

Co w przypadku grafik stworzonych przez AI? Zwróć uwagę na dwie rzeczy: czy powstała grafika to utwór, czy nie. Jak to ocenić? Wszystko zależy od tego, czy to twór wykonany przez człowieka oraz czy jest tam tzw. własna intelektualna twórczość danej osoby. Jeśli tak, stworzona przez Ciebie grafika jest chroniona z mocy prawa. Jeśli natomiast praca została wygenerowana przez AI, jest pozbawiona ochrony prawnoautorskiej.

sztuczna inteligencja grafiki

Informowanie o korzystaniu z AI

Sprawdź, czy platforma, na której publikujesz, nakłada obowiązek podpisywania prac wygenerowanych przez AI. Jeśli tak jest, za każdym razem, kiedy publikujesz tekst lub grafikę stworzoną z pomocą sztucznej inteligencji, musisz o tym poinformować odbiorców.

Może zdarzyć się tak, że w procesie budowania wizerunku eksperta wspomagasz się pracą osób trzecich: grafika, copywritera, wirtualnej asystentki. W takim wypadku warto uzgodnić z nimi, czy w swojej pracy używają AI. Jeśli należysz do grona przeciwników sztucznej inteligencji, umieść w umowach zapis o zakazie korzystania z AI. Jeśli nie masz nic przeciwko jej używaniu  warto w umowie określić jasne warunki takiej współpracy i tworzenia treści.

AI – jakich błędów unikać w kontekście prawa?

Najważniejszą kwestią jest tutaj wspomniana wcześniej ochrona tego, co jest istotne z perspektywy prowadzenia firmy oraz Twoich klientów, a w szczególności ochrona danych:

  • osobowych,
  • poufnych,
  • strategicznych
  • finansowych.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele informacji o sobie czy swoim biznesie ujawnia w sieci. Korzystając ze sztucznej inteligencji wybieraj zatem te modele, które nie trenują na Twoich danych (trenowanie polega na tym, że modele te wykorzystują wprowadzane przez Ciebie dane do ich ulepszania). Nie chcesz zmieniać modelu? Wyłącz opcję trenowania (możesz to zrobić np. w popularnym Chat GPT). A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak chronić swoją prywatność, pobierz bezpłatną checklistę. (link do checklisty)

prawo sztuczna inteligencja

Wracając do zagrożeń związanych z halucynacjami. Wyobraź sobie sytuację, w której korzystasz z chatbota na swojej stronie internetowej. Jest on napędzany silnikami sztucznej inteligencji, a jego zadaniem jest „rozmowa” z potencjalnymi klientami Twojego sklepu online. Nagle okazuje się, że chat bot wprowadza klientów w błąd:

  • informuje o nieistniejących funkcjach danego produktu;
  • źle interpretuje zapisy regulaminu (umowy z konsumentem);
  • skraca czas dostawy lub realizacji zamówienia.

W takiej sytuacji to Ty jako przedsiębiorca poniesiesz odpowiedzialność. Korzystanie z chatbotów jest oczywiście tańsze niż zatrudnienie pracownika, który odpowiedzialny będzie za obsługę klientów, jednak powyższe scenariusze pokazują, że może też słono kosztować. Jeśli więc decydujesz się na tę opcję, bądź uważny i regularnie sprawdzaj funkcjonowanie chatbota.

Kolejny aspekt to oczywiście świadomość zagrożeń wynikających z prawa autorskiego. Kiedy korzystasz ze sztucznej inteligencji, istnieje realne ryzyko, że popełnisz… plagiat. Tak, sztuczna inteligencja bazuje na dostępnych w sieci materiałach. Nie możesz mieć 100% pewności, że tekst stworzony przez AI jest unikalny i nie został nigdzie wcześniej opublikowany.

Sztuczna inteligencja a rozwój Twojego biznesu

Pamiętaj o tym, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji jest po prostu „ruchomym celem”, za którym warto podążać. Miej jednak świadomość, że z biegiem czasu wszystko może się zmienić, a każda zmiana będzie wymagała Twojej interwencji oraz modyfikacji obranego kursu. W kwestii AI regulacje prawne dopiero się tworzą, a sztuczna inteligencja także nieustannie się zmienia. Owszem, to narzędzie, które może Ci wiele ułatwić: oszczędzić czas, zautomatyzować procesy, pomóc w researchu.

Aby jednak tak było, korzystaj z AI w sposób mądry i świadomy. Doceniaj możliwości, jakie daje, jednak pamiętaj również o zagrożeniach, które potencjalnie mogą wystąpić i uderzyć w Twoją firmę.

Katarzyna Krzywicka – adwokatka, projektantka prawna i przedsiębiorczyni specjalizująca się w prawnych aspektach sprzedaży online, nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji.  Na co dzień zarządza Kancelarią adwokacką i prowadzi e-sklepz prawem dla przedsiębiorców Dimotely. Tworzy proste i skuteczne dokumenty prawne, które rozumieją ludzie i w których zakochuje się biznes.

www.krzywicka.pl

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *