Iwona Kopacz: „Rola samoakceptacji w budowaniu pewności siebie”

samoakceptacja

Kluczowym elementem satysfakcjonującego życia oraz zdrowia psychicznego jest pewność siebie. Pewność siebie to wiara we własne możliwości, cechy. Jednym z fundamentów budowania pewności siebie jest samoakceptacja.

Samoakceptacja oznacza przede wszystkim postrzeganie siebie jako całości: docenianie tego co pozytywne, lecz również akceptowanie tego, co na pierwszy rzut oka wydawać się może mniej wartościowe. Akceptacja swoich zalet, wad, cech. Jest zdolnością do przyjmowania siebie takiego jakim się jest. Nie jest to równoznaczne z rezygnacją do poprawy swojego życia i pracy ze sobą. Jest to początek do tego, aby móc się doskonalić i dalej rozwijać, wiedząc co mogę poprawić.

Związek między pewnością siebie a samoakceptacją

  1. Realistyczna ocena siebie

Samoakceptacja wspiera w realistycznej ocenie swoich możliwości oraz umiejętności, co pozwala na lepszy kontakt ze sobą. Powoduje to brak chęci porównywania się z innymi i zmniejsza poczucie niepewności i wzmacnia pewność siebie.

  1. Praca z dialogiem wewnętrznym

Osoba, która akceptuje siebie, rzadziej prowadzą negatywny dialog wewnętrzny. Skupia się na swoich osiągnięciach, a także mocnych stronach. Takie działanie wzmacnia poczucie własnej wartości.

  1. Śmiałość w stawianiu czoła wyzwaniom

W przypadku akceptacji siebie, jesteś bardziej skłonna do podejmowania nowych wyzwań, mimo możliwych potknięć. Masz poczucie własnej wartości co powoduje, iż nie definiujesz się poprzez jedno zadanie, które nie poszło zgodnie z Twoim planem.

Jakie są sposoby na pracę z samoakceptacją?

  1. Bycie świadomym swoich emocji

Bardzo istotne jest, aby być świadomym swoich uczuć i emocji. Pozwalać sobie je przeżywać, a nie tłumić. Akceptacja swoich emocji to pierwszy krok do akceptacji siebie. Mamy prawo do odczuwania również nieprzyjemnych emocji.

  1. Teoria przyjaciółki

Traktuj siebie z taką samą życzliwością, jaką obdarowałabyś przyjaciółkę w trudnej sytuacji, pomaga rozwijać samoakceptację. Takie podejście pozwala łagodniej podchodzić do własnych błędów i lekcji życiowych.

  1. Praca z ograniczającymi przekonaniami

Zidentyfikowanie i zmiana ograniczających przekonań na temat siebie może znacznie poprawić samoakceptację. Pomocna może być praca z coachem, który przeprowadzi przez cały proces zmiany przekonań.

  1. Ustalanie celów metodą SMART

Ustalanie osiągalnych celów wspiera w budowaniu pewności siebie krok po kroku. Sukcesy, również te małe, wzmacniają poczucie własnej wartości i akceptacji siebie.

Przykłady samoakceptacji w życiu codziennym

  1. Świadomość własnych mocnych stron

Znajomość swoich talentów, umiejętności i mocnych stron pozwala na ich świadome wykorzystywanie w codziennym życiu. Na przykład, gdy ktoś, kto ma duszę artysty, może z powodzeniem angażować się w projekty, które pomogą mu rozwinąć jego talent, co wzmacnia jego pewność siebie.

  1. Zaakceptowanie własnych słabych stron

Akceptacja, iż nikt nie jest idealny oraz posiadanie słabych stron jest naturalne, pomaga w budowaniu zdrowej samooceny. Na przykład, osoba, która nie jest dobra w naukach ścisłych, może zaakceptować ten fakt i skupić się na swoich mocnych stronach, jak kreatywność czy umiejętności interpersonalne.

Samoakceptacja to jeden z najważniejszych elementów budowania pewności siebie. Pozwala na realistyczne postrzeganie siebie, redukuje negatywny dialog wewnętrzny, a także dodaje odwagi do podejmowania nowych wyzwań. Praca nad akceptacją siebie, dzięki rozwijaniu świadomości emocjonalnej, zmiany ograniczających przekonań oraz ustalanie celów w odpowiedni sposób, jest konieczna do osiągnięcia trwałej i zdrowej pewności siebie. Warto pracować ze sobą, podobnie jak z mięśniami na siłowni – regularnie. Samoakceptacja nie oznacza rezygnacji z rozwoju, lecz jest solidną podstawą do dalszego samodoskonalenia i osiągania sukcesów w życiu.

Iwona Kopacz – coach w podróży do siebie. Pomaga kobietom w stworzeniu solidnych fundamentów szczęśliwego życia poprzez zmianę ograniczających przekonań i programów. Wspólnie z nimi ustala cele i drogę do ich realizacji. Mistrz i Trener Komunikacji NLP. Miłośniczka rozwoju osobistego, prawa przyciągania, podróży i poznawania nowych kultur. Współautorka książki „Książka Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie”.

www.kopacziwona.com

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *