Czym jest coaching?

coaching

Jeśli ciekawi Cię, czym jest coaching i jak można użyć tego narzędzia do zaprojektowania zmiany siebie, ścieżki rozwoju, życia na gruncie prywatnym i zawodowym, ten artykuł jest dla Ciebie.  

Zacznijmy od początku, czyli od definicji pojęcia coaching. Według ICF (International Coach Federation) – „Coaching jest metodą pozwalającą w sposób efektywny wytyczyć i osiągnąć ważne cele, podnieść satysfakcję z życia zawodowego i prywatnego, stać się bardziej świadomym liderem, managerem, czy rodzicem. W pełni wykorzystuje potencjał, kompetencje i umiejętności klienta. Identyfikuje trudności. Przygotowuje do ich pokonania. Często przekłada się na motywację i większą determinację w działaniu. ICF definiuje coaching jako towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału”.*

Przekładając tę definicję na bardziej praktyczne podłoże, można powiedzieć, że w coachingu pomagamy drugiemu człowiekowi osiągnąć cele zawodowe i/lub osobiste, które mają doprowadzić do podniesienia jakości jego życia, sukcesu czy zmiany. To nic innego jak inspirowanie ludzi do realizacji misji i wizji przyszłości, w którą będą chcieli się zaangażować. 

Dla kogo jest coaching?

Z pomocy coacha może skorzystać każdy, kto naprawdę tego potrzebuje i chce. W szczególności osoby, które myślą o zmianie. Coaching jest pomocny również dla tych, którzy nie do końca ufają sobie i temu, że mogą osiągnąć zamierzone cele.

Jak wyglądają sesje coachingowe i dlaczego warto z nich korzystać?

Zadaniem coacha jest wesprzeć w osiągnięciu specyficznych zadań czy długoterminowych celów w różnych dziedzinach życia. Ponadto coaching na pierwszym miejscu pomaga formułować konkretne cele oraz ułatwia znalezienie odpowiedniej drogi w dojściu do wymarzonego miejsca.

Rolą coacha jest pomoc klientowi/klientce w odnalezieniu w sobie odpowiednich pokładów i możliwości do działania. Osobiście w mojej pracy coachingowej odzwierciedlam to, co klientki/klienci mówią, jestem dla nich lustrem, w którym mogą się przejrzeć.

Osoba uczestnicząca w sesjach:

  • z dużą uwagą przygląda się sobie,
  • odpowiada na nurtujące ją pytania,
  • dostrzega swoje zasoby,
  • kreuje konkretne rozwiązania.

Moim zadaniem jest pomoc w obserwacji i nazwaniu pewnych wyzwań, nakierowujących na osiągnięcie założonego celu.

Jak wygląda relacja coacha z klientem?

Relacja coacha z klientem jest relacją partnerską. Coach nie jest osobą, która wie coś więcej niż klient. Jest wręcz przeciwnie, to klient wie na swój temat więcej i jakie ma pokłady.

Zadaniem coacha jest wydobycie potencjału i motywacji do pracy nad zmianą. Co więcej, coach pomaga odsłonić odpowiednie zasoby, by przyśpieszyć proces odkrycia i osiągnięcia rezultatów.

Kolejnym krokiem coacha jest zaproponowanie odpowiednich narzędzi do pracy, aby klient wziął pełną odpowiedzialność za to, co w sobie odkryje i zaplanuje. Finalnie klient sam decyduje, którą drogą pójdzie. Natomiast coach przyjmuje rolę towarzysza tej podróży.

Jak wygląda praca z coachem?

Sesje coachingowe to rozmowy z klientem. Rolą coacha jest zbudowanie bezpiecznej i partnerskiej relacji, stworzenie atmosfery, w której klient dobrze się czuje i posiada warunki do dobrej pracy. Bardzo ważnymi umiejętnościami coacha są:

  • aktywne słuchanie,
  • zadawanie trafnych pytań,
  • udzielanie feedbacku, czyli pokazanie klientowi, co mówi, odzwierciedlając to np. w lustrze.

Każdy coach ma swój styl pracy. Jest mu bliżej do narzędzi i technik, których uczył się podczas zdobywania wykształcenia w tym kierunku. To jest akurat dużym plusem, ponieważ klient może wybrać odpowiednią osobę i styl pracy dla swojej zmiany. Może się o tym przekonać podczas półgodzinnej sesji próbnej, którą ja również proponuję moim klientom.

Mój ulubiony styl pracy to praca z metaforą. To bardzo proste narzędzie o wielkiej mocy. Metafora pokazuje większe znaczenie słów, emocje, które wymagałyby szerokiego opisu. Zamiast szczegółowego opowiadania każdego szczegółu z życia, klient załatwia to krótkim stwierdzeniem i przygląda się sobie w innym wcieleniu.

Po co używamy metafory w coachingu?

Metafora powoduje, że klient lepiej poznaje siebie i otwiera się. Pozwala na pokazanie pewnych treści, które klient w normalnych warunkach uważałby za wstydliwe i niekoniecznie chciałby o nich mówić. Poprzez wcielenie się w pewną postać, zwierzę czy rzecz, łatwiej ponazywać pewne utarte schematy. To ćwiczenie pozwala też szczególnie gadatliwym klientom na zatrzymanie się, przyjrzenie sytuacji z pewnej perspektywy i zrobienia helikopter view. To narzędzie porządkuje również moją pracę jako coacha. Dzięki niemu układam sesję w odpowiedni proces.

Czy coach jest doskonały?

Jako coach również pracuję nad sobą. Biorę udział w kursach, szkoleniach po to, by rozwijać się każdego dnia. Biorę udział w self coachingu, by doświadczać narzędzi i technik. Poprzez tę praktykę testuje na sobie i podczas sesji z klientami jestem wiarygodna. Wiele razy brałam udział w sesjach coachingowych, by wykreować różne pomysły na biznes, kampanię w social media itp. Zachęcam do korzystania z pomocy innych osób. Do pewnych wniosków dochodzi się szybciej w doborowym towarzystwie.

Korzyści z coachingu

Biorąc udział w coachingu, masz szansę przejść z punktu A, w którym jesteś dzisiaj do miejsca, w którym naprawdę chcesz być. Odkryjesz siebie, odnajdziesz swój potencjał i zasoby do przeprowadzenia zmiany w życiu. Potraktuj to jako inwestycję, która zwróci się w najbliższym czasie. Kto zadba o Ciebie lepiej, niż Ty sama/sam?


Chcesz sprawdzić, jak działa sesja coachingowa? Zapraszam Cię na spotkanie próbne. Słucham ludzi i towarzyszę im, by robili więcej, mądrzej i odważniej. Popraw jakość swojego życia.

Kontakt do mnie: Monika Walat, zapis poprzez e-mail: monika.walat@gmail.com. Znajdziesz mnie też na Linkedin: www.linkedin.com/in/monikawalat

* źródło: https://icf.org.pl/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *