Kiedy ostatnio badałaś piersi?

badanie piersi

Od wielu lat październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. 15 dnia tego miesiąca obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jego celem jest przypomnienie kobietom o zachowaniu czujności onkologicznej i badaniach profilaktycznych. Sprawdź, co wiesz na temat tego nowotworu i profilaktyki.

W „Kobiecym Challenge’u” wspieramy Polki w rozwoju i odkrywaniu własnej mocy. Jednak nie zapominamy również o zdrowiu, które jest kluczowe, by wieść szczęśliwe i spełnione życie.

W październiku w szczególny sposób pragniemy przypomnieć o profilaktyce zdrowych piersi. Zwłaszcza że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie. Co roku w Polsce wykrywa się 18-19 tys. zachorowań, a 6 tysięcy pacjentek umiera. Najczęściej chorują kobiety po 50. roku życia. Jednak jedna trzecia zachorowań to pacjentki w wieku 30-49 lat. Zachorowalność wzrasta również u kobiet dużo młodszych ok. 20 roku życia.*

Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka. Kupując produkty nią oznaczone, wspieramy kampanię na rzecz walki z tą chorobą.

Profilaktyka – Twoja szansa na zdrowie!

Mimo iż wielu specjalistów mówi o ogromnej roli profilaktyki i regularnym badaniu piersi, nadal zbyt mało kobiet zgłasza się na USG czy mammografię. Wśród części z nas pokutuje przeświadczenie „lepiej się nie badać, bo jeszcze coś znajdą”. Tymczasem wcześnie wykryty rak piersi to szansa na wyleczenie.

Kiedy zacząć się badać?

Jeśli nie ma innych zaleceń, pierwsze USG piersi wskazane jest po ukończeniu 20. roku życia. Powinno się je przeprowadzać co dwa lata. Po 30. roku życia badanie należy wykonywać raz w roku. Czterdzieste urodziny to moment, od kiedy co dwa lata należy wykonać badanie mammografem. Dobrze jest je przeprowadzać w pierwszej połowie cyklu.

badanie piersi

Samobadanie i niepokojące objawy

Bardzo ważne jest również samobadanie i samoobserwacja. Nie jest ono trudne. Potrzebujemy jedynie lustra, w którym obejrzymy piersi pod kątem zmian kształtu i koloru skóry. Kolejny krok to delikatne dotykanie piersi w pozycji stojącej i leżącej z ręką uniesioną z tyłu głowy. Wykonujemy ruchy koliste za pomocą trzech środkowych palców płasko ułożonej dłoni. Tym, co powinno nas zaniepokoić, są:

  • pojawienie się asymetrii piersi
  • wciągnięcie brodawek
  • wyciek z brodawek
  • obrzęk
  • zaczerwienienie
  • zgrubienia wyczuwalne pod palcami
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachami.
badanie piersi
Źródło: www.facebook.com/swiatbiustonoszybielsko

Samobadanie należy wykonywać raz w miesiącu najlepiej około tygodnia po miesiączce, gdy piersi nie są już obrzmiałe.

Nie popadajmy w panikę, gdy znajdziemy guzek. Nie musi on oznaczać raka. Często są to torbiele lub włókniaki wymagające jedynie regularnej obserwacji.

Odpowiednio dobrany biustonosz a zdrowie piersi

Ważną rolę w profilaktyce zdrowych piersi odgrywa również odpowiednio dobrany biustonosz. Zbyt mały rozmiar stanika może powodować cysty i zastoje, zbyt duży nie podtrzymuje odpowiednio biustu, co skutkuje bólem kręgosłupa.

badanie piersi

Momentami, kiedy dobrze jest wybrać się do brafitterki są niewątpliwie wybór pierwszego biustonosza dla nastolatki, okres ciąży, karmienia oraz, gdy przestajemy karmić piersią. Do brafitterki wybierzmy się również, gdy zmienia się nasza sylwetka (przybieramy bądź tracimy na wadze) lub zwyczajnie mamy problem z doborem biustonosza. Ogromnie istotny jest także odpowiedni stanik przy uprawianiu aktywności fizycznej.

badanie piersi

W „Kobiecym Challenge’u” współpracujemy z brafitterką z Polski – Barbarą Ceską-Szatkowską. Bierze ona udział w organizowanych przez nas warsztatach i edukuje Polki, jak odpowiednio dobrać biustonosz.

Zrób sobie prezent!

Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi zrób sobie prezent i zapisz się na badanie!

*źródło: https://pulsmedycyny.pl/wzrasta-zachorowalnosc-i-umieralnosc-na-raka-piersi-962230

Świat Biustonoszy

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *