Wiosna w gabinecie kosmetycznym
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Każda z nas marzy o tym, by wraz z jej nadejściem wyglądać pięknie, świeżo i młodo. Co zrobić, by tak się stało? Oddać się w ręce profesjonalistów i wybrać do gabinetu kosmetycznego.
Kiedy zdecydujemy się na tę opcję i sięgniemy po telefon, by umówić się na wizytę u zaprzyjaźnionej kosmetyczki, może pojawić się pytanie: jakie zabiegi wykonać w gabinecie, by szybko poprawić stan cery po zimie? Odpowiedź nie jest prosta i brzmi: złuszczyć, oczyścić, odżywić i nawilżyć. To kolejne etapy, przez które warto przejść, by cieszyć się promienną cerą.
Metody złuszczania skóry
Złuszczanie może być wykonywane na kilka sposobów. W zależności od typu cery oraz tego, jakie dana skóra ma potrzeby, kosmetolog dobiera odpowiedni zabieg. Wśród zabiegów keratolitycznych (rozpuszczających zrogowaciałą warstwę naskórka) wyróżniamy: mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny, oczyszczanie wodorowe, peeling kwasami i laserem.
Mikrodermabrazja skóry – dla kogo?
Zabieg ten polega na mechanicznym ścieraniu zrogowaciałego naskórka. Można go wykonywać dwiema metodami: diamentową i korundową. W przypadku mikrodermabrazji diamentowej martwy naskórek ścieramy pod ciśnieniem głowicą wysadzaną diamentami. W drugim przypadku piasek korundowy pod ciśnieniem uderza w skórę, odrywając jej warstwę rogową. Jest to zabieg dla cer tłustych, grubych, mieszanych, z rozszerzonymi porami.
Peeling kawitacyjny skóry
Metoda ta polega na ultradźwiękowym oczyszczaniu skóry. Elementem ściernym jest woda lub specjalny płyn stosowany podczas zabiegu. Głowica kawitacyjna emituje ultradźwięki, które, w połączeniu z mokrą skórą, wywołują rozbicie płynu na mikro kropelki. Te z kolei uderzają w skórę i rozbijają zrogowacenia oraz wydzieliny gruczołów łojowych. Podczas kawitacji dochodzi do eliminacji bakterii, bytujących na powierzchni skóry. Peeling kawitacyjny jest przeznaczony dla skór wrażliwych, płytko unaczynionych, atopowych, skłonnych do podrażnień.
Oczyszczanie wodorowe skóry
Jest to kolejny sposób złuszczania naskórka, którego efektem będzie odświeżenie skóry po zimie. Oczyszczanie wodorowe polega na wtłaczaniu do skóry pod ciśnieniem cząsteczek aktywnego wodoru. Cząsteczki tworzą mikro kanały w skórze, dzięki którym łatwiej mogą wnikać substancje aktywne. Podczas tego zabiegu dochodzi zarówno do wypłukania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych, jak również delikatnego starcia warstwy rogowej naskórka. Jest to zabieg przeznaczony dla cer mieszanych i tłustych.
Peeling kwasami
Ta metoda wiąże się z kontrolowanym poparzeniem naskórka w celu wywołania efektu złuszczania, odnowy i regeneracji skóry. W kilka dni po zabiegu dochodzi do samoistnego złuszczenia się naskórka. Po kilku dniach ukazuje się nowy, promienny naskórek. Peeling kwasem reguluje pracę gruczołów łojowych, rozjaśnia przebarwienia, jak również zagęszcza struktury skóry właściwej, przywracając prawidłowe napięcie i elastyczność. Zabieg ten jest dedykowany dla cer problematycznych, z przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Peeling kwasami pomoże również osobom, których skóra utraciła elastyczność.
Peeling laserem
Zabieg ten jest już poważniejszą ingerencją w naszą skórę. Czas rekonwalescencji po nim wynosi nawet kilka dni. Najczęściej wykonują go lekarze dermatolodzy. Bardzo dobrze sprawdza się do zadań specjalnych tj. w walce z bliznami, przebarwieniami, trądzikiem, rozszerzonymi porami, utratą elastyczności cery.
Oczyszczanie skóry – czy zawsze konieczne?
W dalszej kolejności, jeśli jest taka potrzeba, oczyszczamy skórę. Procedura oczyszczania manualnego polegająca na mechanicznym (ręcznym) usunięciu zaskórników, nie jest konieczną opcją, ponieważ nie każda cera tego wymaga. Zwykle decydują się na nią młodsze osoby, borykające się z problemem krostek i wyprysków.
Odżywienie skóry
Po złuszczaniu (i ewentualnym oczyszczaniu) kolejnym etapem jest odżywienie skóry. Zabiegi odżywiające, podobnie jak te złuszczające naskórek, mogą być bardziej lub mniej inwazyjne. Poczynając od sposobów, o których większość z nas słyszała lub stosowała samodzielnie takich jak serum bądź maska na twarz, a kończąc na brzmiącej tajemniczo mezoterapii igłowej.
Mezoterapia igłowa to podanie skórze specjalnego „koktajlu” metodą iniekcji. Jest to zabieg, na skutek którego dostarczamy skórze witamin, kwasu hialuronowego, peptydów oraz innych substancji odżywczych. Efekt po zabiegu widoczny jest gołym okiem. Skóra staje się promienna i odżywiona.
Odpowiednie nawilżenie skóry
Ostatnim etapem pielęgnacji skóry po zimie jest nawilżenie, czyli zabezpieczenie przed utratą wody, tak zwanym TEWL (transepidermalną utratą wody). Możemy to zrobić dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom. Kremy półtłuste i tłuste, a także maski nawilżające z kwasem hialuronowym i witaminami wykonywane regularnie, skutecznie zabezpieczą cerę przez przesuszeniem. W gabinecie kosmetycznym również można wykonać zabiegi nawilżające i podtrzymujące efekt wcześniej wykonanych procedur.
- Sonoforeza, czyli wtłaczanie za pomocą ultradźwięków substancji aktywnych.
- Mezoterapia bezigłowa jest to zabieg polegający na elektroporacji błony komórkowej, dzięki czemu substancje odżywcze mają ułatwioną drogę wchłonięcia poprzez powstałe szczeliny w błonach komórkowych.
- Wcześniej wspomniane oczyszczanie wodorowe dzięki właściwościom aktywnego wodoru również pomaga we wchłanianiu koktajli odżywczych zawartych w kosmetykach.
Wpływ wody na skórę
Ważnym elementem w nawilżaniu skóry i pielęgnowaniu cery jest picie odpowiedniej ilości wody. Średnio jest to około 2 litrów płynów na dobę. Pamiętajmy, że skóra jest pierwszym organem, z którego organizm odprowadza wodę, gdy jest jej zbyt mało do przeprowadzenia procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego powodu to właśnie po kondycji skóry rozpoznajemy stan odwodnienia. Jednakże, zanim dojdzie do widocznego odwodnienia skóry, najpierw z powodu ubytku wody traci ona jędrność i elastyczność. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody jest więc nawykiem, nad którym warto popracować. Nie kosztuje nas to zbyt wiele, a zaprocentuje na lata.
Poddanie się powyższym zabiegom to kompleksowe i profesjonalne zadbanie o cerę. Tak potraktowana będzie promienna i młoda przez długie miesiące, nie tylko na wiosnę.
Autor: Agnieszka Stankiewicz – mgr kosmetologii.