W Dzień Kobiet zrelaksuj się przy… herbacie
Usłyszałam kiedyś podczas jednej z rozmów towarzyskich – „Polacy dzielą się na herbaciarzy i kawoszy, ale herbatę preferują kobiety”. Zgadzam się tylko z pierwszym stwierdzeniem, bo jest ono powszechnie znane, co pokazują również międzynarodowe statystyki. Co do drugiego mam pewne zastrzeżenia. Moje herbaty emotea smakują zarówno kobietom, jak i mężczyznom, tylko ich wybory są po prostu inne. Nie o płeć tu jednak chodzi, a o gusta, a o nich się przecież nie dyskutuje.
Faktem pozostaje, że Polacy nadal najczęściej wybierają herbatę czarną, naturalną lub czarną aromatyzowaną (Earl Grey), a herbata zielona ustępuje miejsca naparom ziołowym, bo ogólnie stosowane przez nas zaparzane zioła „herbatami” nie są.
Herbata dla zdrowia
O zdrowotnych właściwościach herbaty wiedzieli już Chińczycy. Wierzyli, że picie herbaty wpływa na:
- długowieczność,
- uśmierzanie bólów głowy,
- kojenie nerwów,
- lepsze skupienie.
Japończycy stosowali ją, by wesprzeć koncentrację i zachować czujność, szczególnie podczas medytacji i rytuałów (m.in. herbacianych).
W Europie natomiast herbata zyskała na swojej popularności dzięki przeświadczeniu, że pomaga na bóle głowy i migreny, a także działa relaksacyjnie.
Co ciekawe, herbata od wieków odgrywała ważną rolę w terapii kolorami. Każda ma swoją barwę i klarowność, co według psychologii kolorów wspomaga proces terapeutyczny. Brązowy odcień herbaty poprawia koncentrację i pobudza układ trawienny.
Herbata dla urody
Wiele osób jako nowinkę traktuje informację o wpływie herbaty na naszą urodę, a przecież herbata jest dziełem natury, a najlepsze kosmetyki pochodzą właśnie z natury. Co ciekawe, w celach kosmetycznych możemy ją stosować zarówno w postaci suszu, jak i esencji bądź naparu oraz wykorzystując pozostałe po nim fusy.
- Susz herbaciany możemy wykorzystać jako składnik peelingu. Wystarczy dodać go do stosowanego codziennie kosmetyku do twarzy, wmasować ruchami okrężnymi i zmyć ciepłą wodą.
- Esencja zielonej herbaty wykorzystywana jest jako naturalna ochrona przed promieniowaniem UV, a także jako środek łagodzący oparzenia. Herbata zielona charakteryzuje się działaniem detoksykacyjnym. Można z niej tworzyć nie tylko peelingi, ale także maseczki oraz toniki, mające za zadanie głęboko oczyścić skórę twarzy.
- Zielona herbata przeciwdziała efektom starzenia się. Katechiny w niej zawarte zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, przyczyniających się do starzenia skóry. Prostą maseczkę odmładzającą przygotujesz, dodając miodu do łyżeczki fusów z zielonej herbaty (1:1). Następnie nałóż ją na twarz na 10 minut.
- Na opuchnięte oczy zastosuj pozostałą po zaparzeniu czarną lub zieloną herbatę (bądź samą esencję herbacianą). Wystarczy położyć nasączone nią waciki na powieki i zrelaksować się, a zawarte w herbacie składniki roślinne uspokoją skórę wokół oczu i zmniejszą opuchliznę.
- Na koniec najbardziej chyba znany sposób na wykorzystanie herbaty „kąpiel parowa”. Wlej szklankę gorącego naparu herbacianego do miski i trzymaj głowę pochyloną nad parą przez ok. 10-15 minut. Taka kąpiel parowa sprawi, że skóra po ochłonięciu będzie wyraźnie gładsza.
Międzynarodowy Dzień Kobiet świętuj z herbatą!
Dlaczego akurat z herbatą? Jest ona napojem prospołecznym. Wspólne picie herbaty zbliża ludzi, otwiera umysły i poprawia relacje. Niespieszna, uważna dyskusja przy herbacie pomaga w zmianie perspektywy i podejścia do danej sytuacji, a tym samym uprzedzeń i stereotypów.
Filozofia herbaty całkowicie pozostaje w zgodzie z tegorocznym tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Kobiet – „przełamać uprzedzenia”.
Pijmy więc herbatę na zdrowie, dla urody, dla spokojnego i lepszego świata!
Marlena Drygas – przedsiębiorczyni, liderka, kreatorka autorskich mieszanek herbat emotea, zielarka, kiperka herbat. Mentorka wspierająca kobiety w procesie zmiany. Łączy ideę mindfulness w codziennym życiu z pasją do wprowadzania nowych, zdrowych nawyków i rytuałów herbacianych. Prowadzi warsztaty z parzenia i celebracji herbaty w duchu mindfulness.