Menopauza – jak sobie z nią poradzić?
Menopauza była przez lata tematem tabu. Prawdopodobnie dlatego, że przekwitanie wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami, sprawiającymi, że kobiety tracą pewność siebie oraz zaczynają wątpić w swoją kobiecość. Jest coś, co przyczynia się do takiego, a nie innego stanu rzeczy. Co to takiego? O tym poniżej.
Hormony, bo o nich mowa, kobiety traktują czasem jako przekleństwo lub zło konieczne, a czasami jak błogosławieństwo. Ta schizofreniczna huśtawka emocji będzie dotykała szczególnie te z pań, które wkroczyły w tzw. okres okołomenopauzalny, czyli okres, który zaczyna się kilka lat przed menopauzą.
Wpływ menopauzy na nasze życie
Nasze ciało przechodzi wówczas przez istną rewolucję. Hormony kobiece, które dotąd sprawiały, że byłyśmy witalne, mogłyśmy zajść w ciążę, miałyśmy ładną i sprężystą skórę, zaczynają powoli odmawiać posłuszeństwa. Okazuje się, że przyczyną wielu symptomów, z którymi borykamy się każdego dnia, jest właśnie nierównowaga hormonalna. Te symptomy są czasami tak dotkliwe, że uniemożliwiają satysfakcjonujące funkcjonowanie w sferze nie tylko zawodowej, ale też społecznej (relacje z innymi). Mamy poczucie, że „starzejemy się”, narzekamy, że „pocimy się w najmniej odpowiednich momentach” i że „nie jesteśmy już obiektem pożądania”.
Brytyjskie badanie z ubiegłego roku, przeprowadzone wśród 4000 kobiet w wieku od 45 do 55 lat, przechodzących menopauzę, wykazało, że 1 na 10 kobiet w Wielkiej Brytanii czuła się tak nieszczęśliwa w okresie przekwitania, że rzuciła pracę. To około 330 000 kobiet!
Dane liczbowe z Holandii zbytnio się nie różnią. Sześćdziesiąt procent holenderskich kobiet uważa, że praca w okresie menopauzy jest niezwykle trudna. W 2021 roku 94% kobiet, które zgłosiły chorobę, nie przyznało się, że cierpi na dolegliwości związane z menopauzą. W przypadku 69% kobiet ich przełożony nawet nie wiedział, że mają jakieś dolegliwości, ponieważ kobiety bały się, że stracą pracę lub szansę na awans. Przerażające, prawda?
Bioidentyczna terapia hormonalna zastępcza (BHTZ)
Na szczęście traktowanie menopauzy jako czegoś wstydliwego powoli przestaje być aktualne. Kobiety są coraz bardziej świadome siebie, swojego ciała, a także każdego dnia zyskują coraz więcej wiedzy na temat zdrowia i tego, co im służy. Warto więc mówić o tym, jak złagodzić objawy menopauzy oraz przejść przez czas przekwitania z godnością, bez bezsennych nocy, przepoconych podkoszulek i huśtawek emocji.
W okresie menopauzy nasz organizm zaczyna produkować coraz mniejsze ilości estrogenu i progesteronu. To właśnie sprawia, że nasze dolegliwości są bardziej odczuwalne, a w przyszłości może też skutkować zwiększonym ryzykiem chorób serca, osteoporozy oraz demencji. Pomocą może być tutaj tzw. Bioidentyczna terapia hormonalna zastępcza. To alternatywa dla syntetycznych hormonów, które mają taką sama strukturę chemiczną, jak te występujące w naszym organizmie. Terapia ta rozpoczęta odpowiednio wcześnie, przywraca wielu kobietom ochotę do życia i nadzieję na powrót do zdrowia sprzed menopauzy, a także chroni je przed wcześniej wymienionymi chorobami.
Na szczęście pojawia się coraz więcej gabinetów lekarzy holistycznych, którzy doskonale wiedzą, jakie są korzyści BHTZ i zalecają taką terapię swoim pacjentkom. Jak to działa w praktyce? Przyczyną wielu objawów w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym jest dominacja estrogenowa – stan, w którym mamy zaniżony w stosunku do progesteronu poziom estrogenu. Skutkuje to bolesnością piersi, objawami PMS, zaburzonym snem, niespokojnością. W takiej sytuacji podanie progesteronu może natychmiast pomóc w wyrównaniu tych poziomów, a zarazem zniwelowaniu wyżej wymienionych objawów.
Jak poradzić sobie z objawami menopauzy?
Choć bioidentyczna terapia zastępcza ta jest bardzo skuteczną metodą łagodzenia objawów menopauzy, nie jest to leczenie dla wszystkich. Osoby, które nie mogą z niej skorzystać, mają inne opcje. Obejmują one zmiany w diecie i stylu życia, aktywność fizyczną oraz właściwą suplementację. Poprzez np. dodanie do diety pokarmów zawierających tzw. fitoestrogeny (estrogeny roślinne), które chociaż nie zastępują estrogenów wytwarzanych w naszym organizmie, to je naśladują, możemy zniwelować przykre objawy związane z menopauzą.
Część z nas zauważa w tym okresie tzw. oponkę wokół talii, która pomimo ćwiczeń, nie chce znikać. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że nasz układ metaboliczny zaczyna pracować na zmniejszonych obrotach. To, że w naszych latach młodzieńczych mogłyśmy zajadać się drożdżówkami na śniadanie, chlebkiem na lunch, a pierogami na kolację i nic się z nami nie działo, nie znaczy, że tak będzie do końca życia. Zamiana węglowodanów na dobrej jakości białka i tłuszcze jest kluczem do przywrócenia równowagi hormonalnej oraz powrotu do starej wagi.
Nie chodzi tu o zupełne wyeliminowanie węglowodanów z naszej diety, ale zróżnicowanie, a zarazem zmianę proporcji naszej diety. Ta kombinacja odżywcza sprawi, że będziemy się czuć syte na dłużej i nie będziemy podjadać między posiłkami. Co więcej, nie będziemy odczuwać typowego dla spożywania węglowodanów zmęczenia i ospałości. Zmniejszenie ilości posiłków do maksymalnie 3 dziennie czy post przerywany są również bardzo skuteczną metodą utrzymania prawidłowej wagi w okresie okołomenopauzalnym.
Warto też pamiętać o ćwiczeniach. I chociaż mogą one być nie lada wyzwaniem, gdy cierpimy na uderzenia gorąca, to warto zadbać o aktywność fizyczną, gdyż wspomaga to walkę z bezsennością. Spokojne ćwiczenia, takie jak joga czy spacery na łonie natury, pomogą również poprawić nastrój i złagodzić wszelkie lęki lub niepokój, jakie możemy odczuwać.
Menopauza, a także czas tuż przed nią czy po niej, może być okresem, w którym pomimo zmian zachodzących w naszych organizmach, będziemy czuły się atrakcyjne, szczęśliwe, spokojne. Warto sięgać po wszelkie dostępne narzędzia, jakie mogą nam w tym pomóc. W końcu niektórzy twierdzą, że prawdziwe życie zaczyna się po 50…
Małgorzata Sobolewska – trenerka stylu życia i żywienia, towarzyszka w drodze do zdrowego i pełnego energii życia. Jej misją jest wspieranie, inspirowanie i motywowanie każdego, kto czuje gotowość do podjęcia wyzwania, jakim jest zmiana stylu życia. Prowadzi indywidualne programy, dopasowane do potrzeb i możliwości klientów.