Nie jesteś sama! – Wsparcie dla kobiet

wsparcie dla kobiet

Na stronie portalu www.prawokobiet.pl Eweliny Miśko – Pawłowskiej widnieje nagłówek: „Motywujemy Kobiety do walki o siebie i swoje prawa”. Jej kancelaria to miejsce, w którym znajdują one wsparcie często w bardzo trudnych momentach swojego życia. Ewelina opowiedziała nam, z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do niej kobiety i jakie ma supermoce.

  • Cześć Ewelina, na wstępie powiedz proszę kilka słów o sobie. Czym się zajmujesz i jakie są Twoje supermoce?

Ewelina Miśko – Pawłowska: Od ponad 19 lat świadczę pomoc prawną tym, którzy jej potrzebują i którym potrafię pomóc. Jako trener z zakresu tematyki prawnej przeprowadziłam wiele szkoleń z dziedziny aspektów prawnych.

Prowadzę kancelarię prawną, pracując w kilkuosobowym, specjalistycznym zespole. Od kilku lat, w drodze częściowej „ucieczki” od ekonomii, spraw oraz sporów gospodarczych i pracowniczych, rozwijam się i specjalizuję w prawie rodzinnym, czerpiąc z tego dużą satysfakcję.

Jestem założycielką Serwisu PrawoKobiet.pl. To projekt, któremu przyświeca misja wspierania kobiet, potrzebujących sprawnej i kompetentnej pomocy prawnej w różnych aspektach życia. Dodatkowo od sierpnia 2021 r. realizuję projekt bizneskobiet.com, który ma na celu zrzeszać kobiecą twarz biznesu w Polsce.

Jeśli chodzi o moje supermoce, cały czas odkrywam nowe i liczę, że z czasem poznam ich więcej. Jedną z nich jest na pewno empatia i uważność na drugiego człowieka. Moje motta to proste zasady, którymi się kieruję: więcej słuchać, mniej mówić, być uważnym na drugiego człowieka.

Dodatkowo za moją supermoc uważam silną motywację wewnętrzną, która sprawia, że mi się chce. Mocą, którą odkryłam jakiś czas temu jest świadomość, że dziś potrafię zmieścić w czasie dużo więcej zadań. Rozwinęła się moja domowa i zawodowa logistyka. Może niektórych to zdziwi, ale bycie mamą dwóch dorastających chłopców, z dużym pierwiastkiem samca alfa, to też moja supermoc.

  • Z jakimi problemami zwykle zwracają się do Ciebie kobiety?

Ewelina Miśko – Pawłowska: Spektrum problemów, z jakimi kobiety się do nas zwracają, jest dość szerokie. Niestety świadomość uprawnień i obowiązków prawnych w naszym społeczeństwie nadal nie jest tak powszechna, jak być powinna.

Poruszane w naszej kancelarii problemy są różnorodne, przy czym przeważają sprawy z prawa rodzinnego, spadkowego, majątkowego, karnego czy też prawa pracy.

Po pomoc przychodzą do nas kobiety, odczuwające  bezradność i potrzebujące wsparcia, specjalistów, by przezwyciężyć życiowe problemy, słabości, które na co dzień nie pozwalają im normalnie funkcjonować.

Częstą przyczyną poszukiwania u nas fachowej pomocy jest przemoc domowa, mobbing w pracy, problemy relacyjne, finansowe.

wsparcie dla kobiet
  • Czy obserwujesz, że obecnie kobiety częściej mają odwagę, by walczyć o swoje prawa?

Ewelina Miśko – Pawłowska: Wiele Polek, pomimo że kobiety są coraz silniejsze i odważniejsze, ma trudność z tym, by zadbać o siebie, swoją niezależność oraz bezpieczeństwo prawne.

Celem projektu prawokobiet.pl jest motywowanie kobiet z całej Polski do zadawania trudnych pytań, poszukiwania rozwiązań, wspierania się na co dzień fachową wiedzą prawną praktyków. Wspólnie z zespołem staram się budować świadomość prawną Polek i przekonanie, że mogą więcej i powinny walczyć o swoje prawa.

Dodatkowo motywujemy kobiety, by nie rezygnowały, póki nie osiągną obranego przez siebie celu, nawet jeśli napotkają po drodze trudności, przeszkody. Chcemy, by podążały za marzeniami i nie bały się walczyć o siebie. Raz osiągamy sukces, innym razem ponosimy porażkę, ale traktujmy to jak bezcenne, lekcje życia – budujące i motywujące.

  • Czy Twoim zdaniem na przestrzeni lat sytuacja kobiet w Polsce, ich równouprawnienia zmieniła się na lepsze? W jakim kierunku podążamy?

Ewelina Miśko – Pawłowska: W ostatnich dekadach odczuwalny jest wzrost świadomości społecznej oraz uwrażliwienie na problem nierówności płci w debacie publicznej. Pomimo to nadal zauważalne są spore różnice w postrzeganiu kwestii równouprawnienia ze strony kobiet i mężczyzn. Mimo ogólnego poparcia dla idei równouprawnienia, wielu mężczyzn nadal z dystansem podchodzi do dzielenia się władzą czy też stanowiskami z kobietami. Wielu Polaków wciąż preferuje tradycyjny model kulturowy, w którym kobieta zajmuje się „ogniskiem domowym”. Nie brakuje również kobiet, którym negatywne stereotypy o ich płci nie tylko nie przeszkadzają, ale wręcz je podzielają.  

Nie jest tajemnicą, że coraz więcej Polaków dostrzega w swoim najbliższym otoczeniu konkretne przykłady nierównego traktowania kobiet. Stan świadomości społecznej w obszarze równouprawnienia jest dla zwolenników szybkiej emancypacji kobiet nadal sporym wyzwaniem. Czeka nas (środowiska kobiece, stowarzyszenia czy fundacje propagujące równość płci) wiele pracy.

  • Czy jest jakaś zależność pomiędzy wiekiem, a odwagą, by walczyć o swoje prawa? Czy częściej zwracają się do Ciebie kobiety młodsze, czy również starsze walczą o siebie?

Ewelina Miśko – Pawłowska: Według naszych analiz, najczęściej zwracają się do nas po pomoc prawną kobiety w przedziale wiekowym 35 – 55 lat. W tym wieku wydają się one, mieć inny czynnik motywujący do bycia odważną. Jest nim głównie chęć postępowania zgodnie z własnymi regułami. Napędza je do działania potrzeba udowodnienia samej sobie, że coś potrafię. Chcą być wzorem dla swoich dzieci, chronić i wspierać najbliższych, postępować zgodnie ze swoim sumieniem oraz działać według zasad własnej etyki.

  • Co byś powiedziała kobietom, które nie mają w sobie tyle odwagi, co Twoje klientki i cierpią w samotności, doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej, mobbingu? Jak znaleźć w sobie moc, odwagę i przestać milczeć?

Ewelina Miśko – Pawłowska: Przede wszystkim moja rada to zrzuć ten ciężar ze swoich pleców, opowiedz komuś swoją historię. Rozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w domu. Twoje bezpieczeństwo to priorytet. Nie wstydź się, pamiętaj, że wyłączną winę i odpowiedzialność za przemoc w stosunku do Ciebie ponosi sprawca przemocy, nie TY. Zawsze znajdą się ludzie, którzy zechcą Ci pomóc, a zmiana polegająca na odzyskaniu osobistej godności, poczucia bezpieczeństwa i spokoju jest możliwa.

  • Gdzie poza kancelarią prawną kobiety doświadczające przemocy domowej mogą szukać pomocy?

Ewelina Miśko – Pawłowska: Mogą zgłosić się do punktu pomocy osobom pokrzywdzonym, po wsparcie, wskazówki co robić dalej i jak postępować. Prawo jest po to, aby nas chronić, warto więc zgłaszać takie sytuacje na policję. Przestępstwo powinno zostać ukarane. Nikt nie ma bowiem prawa, by bić drugą osobę, grozić jej i upokarzać.


Pomocne mogą być numery telefonów:

  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
    ,,NIEBIESKA LINIA”  800 12 00 02 (numer czynny całą dobę)
  • Centrum Praw Kobiet
    Telefon interwencyjny 600 070 717 czynny całą dobę.
    Pomoc prawna i psychologiczna (22) 621 35 37 (czynny 12:00-18:00 czw.)
  • Fundacja Feminoteka
    888 88 33 88 (czynna pon.- pt. 08:00-20:00 )
  • Niebieska Linia IPZ
    22 668 70 00 (czynna codziennie 08:00 -20:00)

  • Przydatne są też bezpłatne aplikacje mobilne takie jak:
  • AvonAlert (aplikacja Fundacji Feminoteka i Avon)
  • Twoja komenda (aplikacja policji)
  • Alarm112 (aplikacja MSWiA )
  • Twój parasol (aplikacja policji)

Rozmowę z Eweliną Miśko – Pawłowską przeprowadziła Redakcja portalu Świat Kobiecej Mocy.

Ewelina Miśko-Pawłowska – prawokobiet.pl

bizneskobiet.com

Radca prawny i mediator. Założycielka Kancelarii Radców Prawnych Miśko-Pawłowska i partnerzy Sp.P. Od 2001 r. zajmuje się obsługą prawną przedsiębiorców oraz osób indywidualnych. Właścicielka i redaktor naczelna portalu prawnego dla kobiet: www.prawokobiet.pl. Prowadząca projekt bizneskobiet.com, zrzeszający kobiecą twarz biznesu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *