Jak odnieść sukces budując biznes online? – Ola Gościniak w wywiadzie dla Świata Kobiecej Mocy
Ola Gościniak – pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, blogerka, autorka publikacji, przedsiębiorczyni, a przede wszystkim specjalistka w dziedzinie budowania biznesów online. W rozmowie z redakcją Świata Kobiecej Mocy opowiedziała, dla kogo jest prowadzenie biznesów w wirtualnym świecie, a także o co zadbać, jeśli chcesz odnieść sukces w sieci. Zapraszamy po garść praktycznych wskazówek.
ŚKM: Zacznijmy od początku. Olu, powiedz proszę, dla kogo Twoim zdaniem jest biznes online? Czy każdy się w nim odnajdzie? A może są osoby, które powinny jednak budować swoją firmę w świecie offline?
O.G.: Biznes online jest dla każdej osoby, która ma w sobie odpowiednią dozę samozaparcia, chęci nauki i ciągłego rozwoju. Potrzebna jest także wiedza, którą chcemy dzielić się w sieci oraz pomysł na działalność online. Bez tego rozwijanie swojej działalności w sieci może być trudne. Działanie w sieci niejako wymaga testowania nowych rzeczy, uczenia się kolejnych technologii i sprawdzania, co będzie najlepiej sprawdzało się w Twojej działalności.
Czy to oznacza, że jeśli ktoś teraz nie ma wiedzy technicznej, to nie da rady? Oczywiście, że nie! Jak wspomniałam na początku, chęć nauki i samozaparcie tutaj wystarczy! Świetnym dowodem na to są moje kursantki, które uważały się za osoby “nietechniczne”, a ze mną, krok po kroku, stworzyły swoje strony WWW, platformy sprzedażowe i produkty online, które sprzedawały się jak świeże bułeczki.
Uważam, że biznes online to sposób na rozwój dla każdej osoby, która naprawdę tego chce, niezależnie od wieku oraz umiejętności (które da się zdobyć). Wiek nie ma nic do rzeczy, jeśli mamy pomysł i chcemy działać. Przeprowadzam konferencje online, w których udział biorą kobiety na macierzyńskim, te, które chcą zmienić swoją pracę, a także osoby na emeryturze. Moja najstarsza kursantka ma ponad 70 lat!
Oczywiście są jednak takie branże, które będą lepiej sprawdzać się offline, aczkolwiek i tak zastanowiłabym się nad poszerzaniem oferty online, by zbudować jeszcze lepsze zarobki. Właśnie o tym, zwłaszcza o tym, o promocji produktów cyfrowych, już w czerwcu przeprowadzę konferencję online. To może być świetny krok, by poszerzyć swoją ofertę i zaistnieć także online!
ŚKM: O czym należy pamiętać/co trzeba wiedzieć, zanim zaczniemy budować nasze życie zawodowe w sieci?
O.G.: Myślę, że warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomysły, które wydają nam się świetne, nie zawsze są tym, co faktycznie zainteresuje naszych odbiorców i potencjalnych klientów. Tworzenie biznesu to sprawdzanie potrzeb swoich klientów i oferowanie produktów, które są na nie idealną odpowiedzią.
Dobrze brać to pod uwagę już na początkowym etapie planowania swojego biznesu, czyli jego nazwy oraz ustalania ogólnej wizji tego, co będziemy robić i w którą stronę się rozwijać. To pozwoli uniknąć rozczarowań i sprawi, że od samego startu rozwiniemy działalność jeszcze skuteczniej.
***
Nie musisz na start robić wszystkiego, co się da! A to oznacza, że zdecydowanie lepiej jest skupić się na jednym kanale social media, powoli stworzyć stronę WWW i rozkręcić newsletter. To wystarczy, naprawdę! Zamiast rzucać się na głęboką wodę, warto działać systematycznie i krok po kroku. Nie zapracujesz się wtedy do wycieńczenia, a dalej będziesz mieć naprawdę dobre rezultaty.
ŚKM: Jakie masz rady dla osób, które chcą samodzielnie tworzyć i sprzedawać własne produkty cyfrowe? Czy jest to niezbędne, jeśli chcemy odnieść zawodowy sukces w wirtualnym świecie?
O.G.: Najważniejsze rzeczy, które teraz przychodzą mi do głowy:
- Zacząć
Z własnego doświadczenia wiem, że to, co brzmi tak banalnie, jest naprawdę trudne. Zwlekałam z założeniem bloga dwa lata. Czy było warto? Zdecydowanie nie, dlatego… Najwyższy czas zacząć. W swoim tempie, ale krok po kroczku do przodu.
- Własne miejsce w sieci
Oczywiście rozkręcając własny biznes w sieci, dobrze być i promować się w social media, ale… Warto mieć swoją stronę WWW, centrum dowodzenia i miejsce, w którym znajdzie się cała dokładna oferta, ekspercki blog i sklep online. To właśnie na swoją stronę WWW będziemy kierować obserwujących z Instagrama i Facebooka.
Tego, jak ją wyklikać krok po kroku, uczę w Interaktywnej Akademii WordPressa. Pokazuję tam, jak od zera stworzyć swoją witrynę, a także platformę sprzedażową, na której będziesz skutecznie sprzedawać swoje produkty.
- Nie ilość się liczy, a jakość
Na początku bardzo łatwo dać się ponieść myśleniu, że bez tysięcy odbiorców w społeczności nie jesteśmy w stanie zarabiać. Nic bardziej mylnego! Dobrze jest od początku tworzyć takie treści i komunikaty, by trafiać do osób, które z nami zostaną i będą chętnie kupować nasze kolejne produkty. Dlatego, zamiast iść na ilość, skup się na swoich odbiorcach, lepiej ich poznaj i oferuj produkty, które mogą ich zainteresować.
- Testować swoje pomysły
Nie warto miesiącami tworzyć produktu, który później może okazać się klapą, bo tak naprawdę nikt go nie chciał. Dlatego testuj zainteresowanie, rozmawiając z odbiorcami, robiąc listy oczekujących na produkt. Nie trać czasu, na to, czego Twoi potencjalni klienci nie potrzebują.
- Otaczać się innymi osobami, które też rozkręcają własne biznesy online
To osoby, które najlepiej zrozumieją i wesprą, bo same też mają podobne problemy, obawy i rozmyślania. Warto mieć taką grupę, by wzajemnie się wspierać. To był jeden z powodów, dla których stworzyłam Interaktywną Paczkę, czyli miejsce, gdzie każda osoba rozkręcająca biznes online, znajdzie więcej osób, które robią aktualnie to samo. To przestrzeń dzielenia się wiedzą, w której przeprowadzam wyzwania dotyczące WordPressa i biznesu online, zapraszam różnych specjalistów, a także daje przestrzeń osobom z paczki, by mogły wzajemnie się od siebie uczyć i motywować do działania.
- Być cierpliwym
To jest niezbędne, gdy chcemy rozwijać swoją działalność w sieci. Warto wziąć pod uwagę, że to cały proces, w którym powoli tworzymy coraz lepsze produkty, budujemy społeczność i promujemy własną działalność.
- Regularnie liczyć
Nie ma skutecznego biznesu online bez liczenia! Warto liczyć, ile godzin zajmują nam konkretne rzeczy i ile na nich zarabiamy. Zastanowić się, jak skalować własne produkty, by uwalniać czas, a jednocześnie osiągać jak najlepsze przychody.
- Inspirować się i zdobywać nową wiedzę
To podstawa, by się rozwijać i budować jeszcze skuteczniejszy biznes online. Warto na bieżąco zdobywać wiedzę, która ułatwi Ci rozwijanie własnego biznesu online. Dlatego czytaj książki branżowe, wybieraj ciekawe kursy do uczenia się, a także bierz udział w konferencjach, na których posłuchasz specjalistów z danej dziedziny np. mojej konferencji o Promocji Produktu Online, która odbędzie się w czerwcu. Takie podejście sprawi, że będziesz chętniej testować nowe rozwiązania i szybciej wprowadzisz do swojego biznesu rzeczy, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój.
ŚKM: Jak samodzielnie zbudować swój biznes online? Czy każdy jest w stanie sobie z tym poradzić? Jeśli tak, jakich narzędzi potrzebuje? A jeśli nie, to z czyjego wsparcia skorzystać?
O.G.: Jak najbardziej każda osoba, która chce się uczyć, ma dostęp do Internetu i potrafi czytać ze zrozumieniem, jest w stanie zbudować swój biznes online. Potrzebna jest do tego strona WWW, którą z powodzeniem można wyklikać z instrukcją krok po kroku.
Tak samo wygląda sprawa platformy sprzedażowej, której stworzenie także opiera się na wyklikaniu jej etap po etapie. Dziś stworzenie produktów cyfrowych także jest ułatwione, dla przykładu: ja swojego pierwszego e-booka stworzyłam w Wordzie! To wszystko sprawia, że biznes online jest dostępny dla wielu osób.
Co jeszcze jest istotne prócz niezbędnych narzędzi takich jak laptop/komputer z dostępem do Internetu? Wsparcie! To, że skorzystasz z bezpłatnych bądź płatnych materiałów w sieci to jedno, jednak nie ma nic bardziej motywującego niż osoby, które mają cele do Twoich. Dlatego stworzyłam miejsce – Interaktywną Paczkę, gdzie wszystkie kobiety marzące o własnym biznesie online mogą sobie wzajemnie pomagać, wymieniać się doświadczeniami i wiedzą. To budujące na każdym etapie tworzenia biznesu – poczucie, że są inne osoby borykające się z podobnymi problemami, które chętnie wysłuchają i podzielą się swoimi przemyśleniami, jak i doświadczeniem.
ŚKM: Olu, bardzo Ci dziękujemy za poświęcony czas oraz solidną porcję merytorycznej wiedzy, jaką zechciałaś podzielić się z naszymi Czytelnikami!
Ola Gościniak – Jestem Interaktywna www.olagosciniak.pl
Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, blogerka, autorka książki “Bądź Online” oraz książkoplaneru “Rok w biznesie online”, mentorka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka.
Od 2015 r. pomaga kobietom z całej Polski w realizacji ich interaktywnych marzeń i osiągnięciu niezależności finansowej na własnych zasadach. Przeszkoliła już ponad 50 tys. Polek. Pokazuje im, jak stworzyć stronę WWW od podstaw, jak założyć sklep internetowy czy rozpocząć biznes online. Z sukcesem tworzy zaangażowaną społeczność Jesteśmy Interaktywne.
Laureatka w XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu oraz Lady Business Awards w kategorii Przedsiębiorcza Kobieta to TY. Znalazła się w TOP 20 wpływowych blogerów 2018, 2019, 2020 i TOP 30 2017 w rankingu JasonHunt. Prelegentka i mówczyni na wielu branżowych wydarzeniach.
Absolwentka informatyki na Politechnice Poznańskiej, grafiki projektowej w Collegium Da Vinci oraz coachingu biznesowego w WSKZ. Swoją pierwszą stronę internetową stworzyła jeszcze w podstawówce, 20 lat temu. Od tamtej pory ma ich na swoim koncie ponad 500.