Czy aktywność fizyczna wpływa na rozwój osobisty i zawodowy?

Zastanawiasz się, czy aktywność fizyczna wpływa na Twój rozwój osobisty i zawodowy? Z tego artykułu dowiesz się, jak we wspomnianych obszarach pomaga ćwiczenie Pilatesu.

Holizm jako modny slogan?

Układ nerwowy jest tylko jeden. Zarządza wszystkimi sferami życia, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Na pewno zdarzyło Ci się być już bardzo zmęczoną, a jednak mieć siłę na świetną zabawę ze swoimi dziećmi. Może fizycznie czułaś się po niej nadal zmęczona, ale jednak skądś wzięłaś siłę na ruch, śmiech i zabawę. A może zmęczenie fizyczne później zniknęło? Lub na odwrót… Ile razy, kiedy przychodzi weekend i teoretycznie wreszcie masz czas, żeby się czymś zająć i powinnaś mieć do tego power (bo przecież niby się wyspałaś), Twoje ciało działa na totalnie zwolnionych obrotach, bo jest przeciążone i wcale nie chce „działać”? Znasz to?

Jesteśmy całością. Emocje, zmęczenie fizyczne, stres psychiczny, to wszystko wpływa na organizm na tak samo ważnym poziomie. Wszystko, co do nas dociera i na co w jakiś sposób reagujemy, jest dla naszego ośrodkowego centrum zarządzania tak samo ważne i musimy sobie z tym poradzić. To, co dzieje się z ciałem, wpływa na umysł. To, co dzieje się z umysłem, wpływa na ciało. Ale jeśli to wiemy…, to wiemy też, że ten wpływ można wykorzystać pozytywnie.

Czym jest Pilates?

Metoda Pilates to jeden z najbardziej rozbudowanych systemów ćwiczeń ruchowych, pozwalający na optymalizację funkcji poszczególnych mięśni. Dzięki niej możemy przywrócić:

  • odpowiednie napięcia mięśniowe,
  • proporcję siły poszczególnych mięśni w danej grupie,
  • poprawną pracę stawów,
  • optymalne zakresy ruchu.

To wszystko prowadzi do poprawy postawy ciała, redukcji przeciążeń i pozwala zapobiegać kontuzjom czy zwyrodnieniom.

Pilates rozwija również świadomość ciała, ponieważ opiera się na odpowiedniej kolejności zaangażowania poszczególnych mięśni: oddechowych, głębokich mięśni stabilizujących pozycję oraz mięśni globalnych odpowiedzialnych za ruch. Dzięki temu ćwiczenia metodą Pilates prowadzą do utrzymania równowagi w całym ciele oraz pozwalają pracować nad stabilizacją, wzmocnieniem, wytrzymałością i elastycznością ciała. Pracujemy w tej metodzie na co najmniej trzech systemach: nerwowym, oddechowym i ruchowym.

Co ma wspólnego Pilates z rozwojem osobistym i biznesowym?

Świadoma praca z ciałem, to świadoma praca z Twoim organizmem, zarówno z jego wymiarem fizycznym, jak i psychicznym. Dzięki wielu aspektom metody Pilates, zasadom, na których jest oparta oraz sposobie, w jaki nią pracujemy, otwiera niesamowite możliwości Twojego rozwoju osobistego czy podejścia do biznesu. A ponieważ, jak już wiemy, w układzie nerwowym wszystko się przeplata, możemy nauczyć nasz umysł sposobu myślenia opartego na logice metody fizycznych ćwiczeń Pilates i wykorzystywać te umiejętności w naszej psychice.

Strategia

Pilates przyzwyczaja Cię do myślenia globalnego, funkcjonalnego, ale poprzez umiejętne zarządzanie poszczególnymi elementami. Wprawdzie to w ułamkach sekund przygotowujesz strategię na dane zagranie, ale jednak ją przygotowujesz.

Zaczynasz od myślenia, nie od ruchu. Pierwszym ułamkiem sekundy jest zawsze analiza, zadbanie o to, żeby przewidzieć ruch, a potem go umiejętnie realizujesz i dopracowujesz z każdym powtórzeniem.

W życiu codziennym nie rzucasz zatem słów na wiatr ani nie porywasz się z motyką na Słońce. Wszystko jest dobrze zaplanowane. Wiesz, z czym masz się zmierzyć. Umiesz to objąć swoją percepcją i zadziałać adekwatnie.

Bazowanie na Twoich mocnych stronach

Zawsze dobrze jest zacząć od zasobów. Możesz rozwijać swój potencjał, kiedy wiesz, gdzie się zaczyna. W ruchu jest to najpierw zdiagnozowanie Twoich mocnych stron. Mam dobry zmysł równowagi, więc bazując na nim, mogę pokusić się o ćwiczenie, które sprawdzi mój zakres ruchu w pozycji nierównoważnej. Mam silny brzuch, więc wykorzystam tę siłę, żeby przetransferować ją na obręcz barkową, itd.

W życiu, wiedząc na czym możesz polegać w swoich kompetencjach, łatwiej jest zrobić kolejne kroki, nawet jeśli na początku wydają się trudne, ale wiesz, że nie zaczynasz od zera. Nigdy nie zaczynasz od zera.

Odpowiedni dobór narzędzi i zespołów

Później trzeba coś zaktywować do nowego działania, znaleźć odpowiedni sposób dotarcia, dobrze coś zakomunikować. W ciele – znaleźć odpowiednie polecenie do danej partii mięśni, a w biznesie? Sięgnąć po optymalne narzędzia, zrekrutować odpowiedni zespół, który będzie podzielał Twoje idee i energię do działania.

Etapy, kamienie milowe i puzzle

I znów wracamy do tych „poszczególnych elementów”, o których wspomnieliśmy przy strategii. Nie chcemy skakać na głęboką wodę, nie znając terenu i ryzykować nieszczęściem. Aby nurkować, uczymy się zarządzać powietrzem w płucach, ewentualnym lękiem, poznajemy język gestów, żeby współpracować z trenerem, itd.

Składamy nasz sukces i rozwijamy umiejętności z różnych elementów i etapów. Wtedy mamy pewność osiągnięcia sukcesu i wytrwałości kolejnych kroków. To wtedy możemy go określić jako  autentyczny sukces, do którego doszliśmy.

Organizacja czasu i zadań

W Pilatesie czas jest mierzony długością wydechu oraz liczbą oddechów. Twoje ćwiczenie lub seria ćwiczeń musi być wykonana w korelacji z oddechem. Twój ruch musi się uspójnić z oddechem lub Twój oddech musi nadążyć za ruchem albo wymusić zmianę jego tempa. Ruch i oddech się jednoczą. To jest Twój organizm. To jest Twoje tempo.

W biznesie musisz dobrze zaplanować tempo ruchów. Jeśli zrobisz coś pośpiesznie, nie będzie w korelacji z Twoim tempem przemyślenia czegoś czy gotowości, łatwo zrobić falstart. Jeśli zrobisz coś za wolno, nie zdążysz z dobrą decyzją na czas i możesz stracić efektywność na jakimś etapie.

Koncentracja i precyzja

To wszystko wymaga koncentracji. Pilates wymaga koncentracji. Precyzja wymaga koncentracji. Nie robimy pochopnych ruchów, które nie mają swojego sensu, istotności. Precyzja jest istotna, precyzja jest esencją tego systemu.

W życiu umiejętność skupienia się na „tu i teraz” jest szeroko ceniona. Wspomaga odporność psychiczną i zdolność regeneracji po trudnych chwilach.

Negocjowanie i szanowanie swoich granic

W Pilatesienie przekraczamy swoich granic wytrzymałości. Inaczej układ nerwowy i tak nie zaakceptuje danego zakresu ruchu, rozciągnięcia mięśni czy wysiłku i nie przyjmie go jako swojego wzorca ruchu. Pracujemy w uważności, asekuracji, szacunku do swoich granic, a na tych granicach negocjujemy, sprawdzamy, czy dziś możemy coś więcej, coś dłużej, coś mocniej. Jeśli nie, to oswajamy tę granicę. Jeśli tak, wiemy, że jutro to, co dziś jest granicą, będzie punktem wyjścia do kolejnych negocjacji.

Opanowanie swojej siły i swojego potencjału

Ćwicząc, poznajesz swoje ciało. Najpierw czujesz, a potem wiesz, jaką ma siłę, jaką ma elastyczność. Nabierasz zaufania do swojego ciała, bo je znasz. To, czego nie znasz, oswajasz. Rozpoznajesz swój potencjał i uczysz się nim zarządzać. W życiu poczucie siły i zaufania do siebie pomaga Ci w podejmowaniu decyzji lub w ich utrzymaniu.

Pewność siebie

W zdrowym ciele zdrowy duch. Kiedy dobrze się czujesz w swoim ciele, znasz jego wartość, siłę, elastyczność, wytrwałość, to wiesz, że możesz na nim polegać. To wszystko buduje Twoją pewność siebie, która jest bazą do działania w życiu osobistym i biznesie.

Kontrola

W biznesie wiesz, że możesz być elastycznym dopiero wtedy, gdy na dobre stoisz na nogach. Jeśli za wcześnie zaczynasz się uginać pod presją rynku, możesz „popłynąć”… Musisz kontrolować biznes i finanse, dopiero wtedy możesz pozwolić sobie na bycie elastycznym, żonglowanie promocjami czy uginanie się pod namowami otoczenia.

W Pilatesie jest podobnie. Najpierw musisz wzmocnić swoje centrum, swój punkt stabilności, żeby w odniesieniu do niego pozwolić sobie na długie dźwignie, grację i elastyczność w ruchach peryferyjnych.

Wyzwania

Wyzwania są nieodłącznym elementem rozwoju. Dążenie do kolejnych etapów opiera się na motywacji, ambicji, wytrwałości. Kiedy przemyślałaś strategię, znasz swój potencjał i masz do siebie zaufanie. Wówczas o wiele łatwiej jest sięgać po nowe wyzwania i wierzyć w powodzenie ścieżki, którą wybrałaś.

Nowe standardy

Nie zmienimy świata, używając starych nawyków, dotychczasowych standardów. Odłącz rutynę i spróbuj zrobić coś inaczej. W Pilatesie chcemy odejść od złych automatyzmów, które Cię przeciążały, były wręcz niebezpieczne. Szukamy bardziej optymalnych ścieżek ruchu. W Twoim rozwoju chęć zmiany standardów jest pierwszym krokiem do nowego życia. Ponadto zmiana sposobu myślenia z tego „automatycznego” w nowy, daje ogromne poczucie wolności tak niezbędnej dla rozwoju.

A ponieważ układ nerwowy jest tylko jeden, to to, czego nauczysz go w zarządzaniu ciałem dzięki metodzie Pilates, może przełożyć się na Twoje umiejętności strategiczne, negocjacyjne i managerskie, a także rozwijające nowatorskie podejścia w różnych dziedzinach Twojego życia.

Alicja Rukowicz – właścicielka Studia Pilatesu terapeutycznego w Warszawie i wieloletni dyplomowany instruktor tej metody oraz manager.

_____

Linki do social mediów :

Facebook

Instagram

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *