Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale po drodze warto zatrzymać się w Mediolanie!

Kiedy rozmawiamy o słonecznej Italii, zazwyczaj padają nazwy – Toskania, Sycylia, Apulia. Jednak powinnyście wiedzieć, że zanim dojedziecie na południe Włoch, będziecie mijać Lombardię. Ogromny region, składający się z jedenastu prowincji, jest motorem ekonomicznym tego kraju. Nie myślcie jednak, że chodzi tu tylko o przemysł. Zapraszam Was do Włoch, jakich być może nie znacie.

Fashion week Milano

Lombardia to przede wszystkim Mediolan, centrum światowej mody, gdzie corocznie we wrześniu organizowany jest fashion week. Włoska estetyka to przepych, ekscentryzm, odwaga i, rzecz jasna, styl przez duże S. W tym okresie miasto tętni kolorem i pięknem. Po ulicach snują się modele i modelki z całego świata w oryginalnych kreacjach. W Mediolanie obok przepięknej gotyckiej katedry Duomo, która wyłania się zaraz po wyjściu z podziemi metra, znajdziecie galerię Vittorio Emanuele pełną interesujących butików znanych projektantów takich jak: Dior, Prada, Tod’s. Nawet jeśli nie zamierzacie robić tu zakupów, zachęcam was do obejrzenia witryn. Czasami to teatr jednego aktora, w którym jedna mała torebka gra rolę królowej.

W okresie świąt Bożego Narodzenia koniecznie przespacerujcie się uliczką Monte Napoleone. To trzecia najdroższa ulica w Europie. Tutaj ekskluzywne butiki prześcigają się w ozdobach gwiazdkowych, światełkach i niesamowitych dekoracjach, dzięki czemu poczujecie się niczym w luksusowej bajce. 

Nawet George Clooney ma tu wille

Czy wiecie, gdzie mieszkańcy Mediolanu spędzają czas wolny? Nad jeziorem Como! To najgłębsze jezioro Włoch (410 m) pełne uroczych zakątków. Samo miasto Como słynie ze swojej gotyckiej katedry, panoramicznej kolejki tramwajowej, która zawiezie was na szczyt górskiej miejscowości Brunate i produkcji jedwabiu. Zachwyca swoim położeniem i architekturą. Natomiast małe osady rybackie, niekiedy zanurzone w wodzie, miasteczka wykute w kamieniu i górskie tarasy z widokiem na jezioro zachęcają turystów z całego świata do zwiedzania tej cudownej okolicy.

Polecam Greenway Jeziora Como – dziesięciokilometrową ścieżkę panoramiczną przebiegającą przez siedem antycznych wiosek: Collonno, Sala Comacina, Ossucio, Lenno Mazzegra, Tremezzo e Griante. W Tremezzo znajdziecie malowniczą willę Carlotta, która od kwietnia do czerwca zachwyca kwitnącymi kobiercami azali, rododendronów i kamelii.

Miasto Ogród

Na zachód od Como znajduje się kraina siedmiu jezior w prowincji Varese, jedno piękniejsze od drugiego, jak mawiają Włosi. Miasto Varese ze względu na ogromną ilość parków, ogrodów i zieleni jest również nazywane Città Giardino (miasto ogród). Na terenie parku Campo dei Fiori znajduje się Sacro Monte (święta góra). Wchodząc na jej szczyt (może to być niedzielny spacer), mijamy czternaście kaplic, sanktuarium i krypty wzniesione na Górze Velate w latach 1604-1698. Są one dziedzictwem UNESCO.

Wyspa piękna

Wracając do jezior polecam wycieczkę nad Lago Maggiore, gdzie z miejscowości Stresa można popłynąć turystyczną łodzią na wyspy Boromejskie – Isola Bella, Isola dei Pescatori, Isola Madre. Każda z nich opowiada swoją historię i czaruje pięknem. Isola Bella, niegdyś wyspa rybaków, została przekształcona przez architektów w zawieszoną nad wodą szkatułę sztuki barokowej. Na świecie słynie również z typowego włoskiego ogrodu, składającego się z dziesięciu tarasów.

Kamienny labirynt

Kolejna perełką Lombardii jest Bergamo. Bergamo Alto (wysokie) to ogromna starówka nad miastem pełna kościołów, placyków, dzwonnic, sklepików, barów, schodków wykutych w kamieniu. Tutaj na jednym placu można znaleźć nawet trzy kościoły z różnych epok, jakby każdy z ówczesnych architektów postawił sobie za punkt honoru własny projekt w Bergamo. Niedaleko miasta znajduje się lotnisko Orio Al Serio, oferujące doskonale połączenia z wieloma europejskimi miastami w cenach low cost.

Wyścigi formuły 1 i królewska willa z VII wieku

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonane do Lombardii, to zapraszam do Monzy. Ta z pewnością przyciągnę nie tylko miłośników natury. Monza Park jest czwartym, co do wielkości w Europie parkiem historycznym ze swoją willą zbudowaną z woli cesarzowej Marii Teresy z Austrii jako letnia rezydencja dla jej syna Ferdinanda i największym z parków otoczonych murami. Zajmuje powierzchnię 688 hektarów.

W tej miejscowości odbywają się wyścigi Formuły 1. W tym roku zaplanowane są na okres od 9 do 11 września. Obwód Toru w Monzy znany jest na całym świecie jako Świątynia Prędkości. Od momentu powstania w 1922 roku nieustannie się odnawia, nadążając za potrzebami świata silników i dając wielkie emocje. To tylko namiastka tego, czym można nacieszyć oko w Lombardii. Jeśli was zachęciłam, zapraszam do polubienia mojego fanpage na Facebooku – Apartamenty Zena. Znajdziecie tam wiele informacji i lokalnych ciekawostek, a jeśli jesteście gotowi na wakacje, z naszych apartamentów możecie dojechać do wszystkich opisanych przeze mnie miejsc w 30-60 minut.

Marzena Szmidt

Apartamenty Zena

Zdjęcia – Marzena Szmidt

Podobne artykuły

One Comment

  1. Jestem pod wrażeniem artykułu, zachecający do zwiedzania,z lekkoscią napisany i wiele ciekawych informacji oraz to piekne w czerwieni zdjęcie wpadające w oczy.Gratulacje dla autorki Marzenki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *