Rozwój osobisty – jakie książki wybrać?
Zbliża się 2025 rok. Dla wielu z nas koniec grudnia i początek stycznia to czas nowych nadziei, celów, wielkich zmian. Każda z nas po cichu liczy na to, że będzie on lepszy od poprzedniego. Czy Ty też obiecujesz sobie całkowitą zmianę swojego życia? Rzucenie nałogów, naukę nowego języka lub dążenie do perfekcji w jakiejś dziedzinie? Przed wprowadzeniem zmian w życiu warto postawić na rozwój osobisty. Jakie książki wybrać? Listę znajdziesz poniżej.
Żyjemy w świecie ciągłej presji na bycie coraz lepszym. Generuje to wiele stresu, frustracji, poczucia niezadowolenia z życia, a czasem także chorób. Dlatego też dziś przekornie proponuję inny cel na przyszły rok – „Odpuść sobie i żyj”. Aby ułatwić jego realizację, przygotowałam kilka książek, które będą stanowiły idealny prezent dla samej siebie (nie tylko) na święta. Zajrzyj też do naszego zestawienia z ubiegłego roku i sprawdź, czy znasz poszczególne pozycje.
„Lowizm, czyli na szlaku po ulgę” – Filip Cembala
Książka kocyk, otulająca zrozumieniem i empatią, której nie da się wpasować w żadną znaną nam kategorię. Nie jest to poradnik ani rozmowa-rzeka, a raczej intymna relacja pełna akceptacji, a także zaproszenie do wspólnego spędzenia czasu i refleksji. Autor kładzie nacisk na miłość: do przyjaciół i rodziny, ale przede wszystkim do samego siebie – stąd słowo LOWIZM, samolowizm, pokochanie własnej osoby. Filip Cembala ciekawie bawi się słowami i rozbiera je na czynniki pierwsze, próbując zrozumieć, czym tak naprawdę są dla nas, jakie znaczenie mają w naszym życiu.
Jednocześnie pokazuje nam, że wiele spraw jest uniwersalnych, a zrozumienie i samootulenie prowadzi do poczucia ulgi w każdej z nich. Autor opisuje swoją własną drogę po ulgę – drogę pełną zakrętów i zamkniętych przejść. Zaprasza też Cię do wspólnego jej przejścia, gdyż może się okazać, że właśnie tego najbardziej potrzebujesz. Nie czytaj jednak całej książki naraz – dawkuj ją sobie, analizuj, w przeciwnym razie autor może przytłoczyć miłością.
„Cztery tysiące tygodni” – Oliver Burkeman
Poradnik – antyporadnik, który pozwala stanąć w miejscu i pozwolić czasowi płynąć. Statystycznie każdy z nas będzie żył około czterech tysięcy tygodni. W gruncie rzeczy – nie tak dużo. Ważne jest więc, aby mądrze zagospodarować tę najważniejszą walutę naszego życia – czas. Burkeman pokazuje jak robić mniej, efektywniej i bez stresu. Uświadamia, że musimy nauczyć się odpuszczać. Nie damy rady zrobić wszystkiego, wszystkiego zobaczyć i osiągnąć mistrzostwa w każdej dziedzinie. A przede wszystkim: że powinniśmy usunąć z naszego słownika słowo „musieć”.
Dla niektórych może być to książka dość trudna do przeczytania, ponieważ autor zdecydował się na użycie filozoficznego stylu narracji. Jednak to nadal jeden z najbardziej przydatnych poradników, jakie czytałam.
A skoro jesteśmy jeszcze przy Burkemanie to polecam również jego najnowszą książkę – „Cztery tygodnie dla ciebie. Sprawdź jak znaleźć czas na to co się liczy”. Ten poradnik zdecydowanie pomoże Ci zbudować nową hierarchię ważności w Twoim życiu i postawić sobie wartościowe cele, których spełnienie rzeczywiście sprawi radość i satysfakcję.
„Atomowe nawyki” – James Clear
Kto nie próbował w miesiąc zmienić swojego życia o 180 stopni, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ale tak, jestem jedną z tych osób, które chcą zmieniać wszystko naraz, radykalnie i szybko, najlepiej na już. „Atomowe nawyki” pomogły mi zrozumieć, że tak się nie da. Zmiana wymaga czasu i metody małych kroków. Autor pisze przystępnym, łatwym do zrozumienia językiem. Towarzyszy przez cały proces wprowadzania zmian w naszym życiu. Jeden rozdział wynika z drugiego, przez co łączą się w logiczną całość.
Zaproponowane metody są na tyle uniwersalne, że pomogą w niemal każdej dziedzinie: od rzucenia nałogów do poprawienia finansów. Tak naprawdę jest to poradnik, który pod płaszczykiem zmian w małych nawykach, pomoże przejąć Ci stery własnego życia.
„30 dni do zmian. Dokonaj życiowej, metamorfozy w kilka tygodni” – Edyta Zając
Pewnie tytuł poradnika nie pasuje Ci do pozostałych, ale tak, ta książka naprawdę uczy, jak zmienić życie w dosłownie 30 dni. I to o te przysłowiowe 180 stopni. Jednak to, co jest w niej najbardziej wartościowe to pokazanie jak żyć tu i teraz — cieszyć się minioną chwilą. Autorka daje proste rady, które obejmują podstawy naszego funkcjonowania. Każdy z nas jest w stanie je wykonać.
Nie do końca wierzyłam w możliwości tej książki, w związku z czym postanowiłam zrobić eksperyment. Wprowadziłam w życie to, o czym pisze autorka. Nie udało się wszystkiego, ani w założonym czasie. Mimo to bardzo pomogło mi uporządkować swoją głowę, przestać się przejmować tym, na co nie mam wpływu. Jeśli czujesz, że utknęłaś w jakimś punkcie i nie wiesz, co dalej robić ze swoim życiem, jak wyrwać się z marazmu i rutyny, która przytłacza, a nie przynosi ulgi, ten poradnik jest dla Ciebie.
Nowy rok – nowa Ty!
Końcówka roku zaprasza do autorefleksji. Wykorzystaj dobrze ten czas i wejdź w nowy rok z postanowieniami, które nie ulegną zapomnieniu w ciągu kilku tygodni. Powyższe poradniki pomogą Ci odkryć, jak wprowadzić trwałe zmiany nie tylko w swoim życiu, ale przede wszystkim: w myśleniu o sobie i tym, co Cię otacza. Sięgnij po wartościową lekturę, przeanalizuj to, co w niej przeczytasz i… działaj. Powodzenia!
Ewa Stankiewicz – nałogowa czytelniczka i melomanka, która nie wyobraża sobie życia bez tych dwóch pasji. W nielicznych wolnych chwilach podróżuje, zwiedza i bezskutecznie próbuje ugasić nienasycony głód wiedzy.