Odpuścić, walczyć, czy zaprzyjaźnić się z kompleksami, czyli o poczuciu własnej wartości słów kilka
Niezależnie od okoliczności możesz wybrać postawę czynną lub bierną. Bierna spowoduje, że będziesz dalej utwierdzać się w krytycznej opinii na swój temat. Czynna sprawi, że przejmiesz kontrolę nad sytuacją, zweryfikujesz i zmienisz myślenie na swój temat, docenisz siebie i zaakceptujesz niedoskonałości. Nie zmieniaj sytuacji, zmień swoją postawę wobec niej. Jak to zrobić? O tym w poniższym artykule.
Jak często słyszysz w swojej głowie lub od innych opinie typu: „Za brzydka”, „Niewystarczająca”, „Za mało przebojowa”? Będąc na początku swojej drogi zawodowej, słyszałam: „Jesteś zbyt młoda. Na sali szkoleniowej autorytet buduje siwizna”. Kiedy zaczęłam budować własną markę, powiedziano mi: „Niepotrzebnie się wychylasz, powinnaś dać sobie czas na naukę”. Wiem, że takie słowa mogą znacząco wpłynąć na naszą samoocenę. Już w dzieciństwie słyszymy, że „nabrałyśmy ciałka” lub „Kasia dostała szóstkę, a nie piątkę”. Jako dorosła kobieta może, podobnie jak ja, słyszałaś takie z pozoru niewinne zdania krytykujące Twoje kompetencje. A może sama często myślisz o sobie negatywnie? Opowiem Ci, co pomogło mi stać się swoim sprzymierzeńcem niezależnie od tego, co słyszałam i myślałam na swój temat.
Po co Ci poczucie własnej wartości?
Doktor Schiraldi w swojej książce „Jesteś kimś więcej, niż myślisz” pisze, że posiadanie poczucia własnej wartości ma podstawowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Niechęć do samej siebie przyczynia się do powstawania problemów takich jak: depresja, nieszczęśliwe relacje, zaburzenia odżywiania, samotność, uzależnienia. Wątpiąc w swoją wartość, umniejszasz swoje osiągnięcia i nie dajesz innym szansy, aby poznali Cię lepiej. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości stawiają sobie wymagania dostosowane do sytuacji, koncentrują się na właściwym wykonaniu zadania, a niepowodzenia skłaniają je do ponownych prób. Jeśli chcesz być jedną z nich i czerpać korzyści z wiary w siebie, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wszystko jest w Twoich rękach, a właściwie głowie.
Czym jest poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości to realistyczna, doceniająca opinia o sobie. Określenie „realistyczna” oznacza, że jest to opinia precyzyjna i uczciwa, a „doceniająca” wskazuje na pozytywne uczucia wobec siebie i fakt, że lubimy siebie.
Zaczynając walkę z kompleksami, warto wiedzieć, co składa się na poczucie własnej wartości. Są to trzy czynniki: bezwarunkowa wartość człowieka, bezwarunkowa miłość i wzrastanie. Ważne jest to, aby pracę nad nimi zacząć po kolei najlepiej od bezwarunkowej wartości człowieka, na wzrastaniu kończąc.
Bezwarunkowa wartość człowieka
Bezwarunkowa wartość człowieka jest przekonaniem o tym, że wszyscy mamy bezgraniczną, wieczną i bezwarunkową wartość jako ludzie. Czynniki zewnętrzne takie jak: pozycja społeczna, status materialny, wygląd nie mają wpływu na naszą wartość, ponieważ jako istoty ludzkie jesteśmy tak samo ważni. Nie musimy nikomu udowadniać swojej wartości, ani na nią zasłużyć. Nasza wartość nie podlega negocjacji, nawet jeśli ktoś nas odrzuca. Aby docenić swoją bezwarunkową wartość jako człowieka, trzeba ją dostrzec, zaakceptować i docenić.
Bezwarunkowa miłość a poczucie własnej wartości
Bezwarunkowa miłość do samego siebie to potężny element poczucia własnej wartości, ponieważ silnie wiąże się z emocjami. Miłość jest uczuciem, które odczuwamy. Jest też postawą, ponieważ kiedy kochamy, chcemy wszystkiego, co najlepsze dla drugiej osoby. Miłość to decyzja i zobowiązanie, które podejmujemy. Mimo tego, że czasami nie jest to łatwe, chcemy pielęgnować uczucie z drugą osobą. Do takiego spojrzenia na bezwarunkową miłość chcę Cię zachęcić. Traktuj siebie jak ukochaną, najbliższą swemu sercu osobę. Bądź dla siebie życzliwa, wyrozumiała, wspierająca.
Wzrastanie w procesie budowanie poczucia własnej wartości
Wzrastanie jest rozwijaniem własnych zdolności i potencjału. Rozwijasz się dla samej siebie, aby doświadczyć większej radości i zmienić postrzeganie siebie. Wzrastanie jest kierunkiem i procesem, a nie rezultatem. Co oznacza, że możesz cieszyć się z postępów, nawet jeśli nie osiągniesz celu. Dbając o swój rozwój, okazujesz sobie miłość. Pamiętaj, że proces wzrastania nie ma początku i końca. Ważne jest to, abyś czuła, że jest to dla Ciebie odpowiedni moment. Będąc przekonana, że obrałaś dobry kurs i idziesz do przodu, odczujesz zwiększoną pewność siebie i swoich możliwości. Praca nad tymi elementami pomoże Ci zbudować Twoją wewnętrzną siłę.
Pokonaj kompleksy
Wiem, jak to jest, gdy cały świat mówi Ci – „nie dasz rady”. Dzisiaj wiem, że poczucie własnej wartości buduje się wewnątrz siebie, a nie na zewnątrz. Akceptacja, wyrozumiałość, troska to słowa, które są moim drogowskazem w trudnych momentach. Wiem, że praca nad poczuciem własnej wartości daje niesamowite efekty. Wierzę, że Ty też możesz zaakceptować siebie ze swoimi wadami i zaletami. Zachęcam Cię do wykonania pierwszego kroku i rozpoczęcia drogi do samoakceptacji już dziś.
Natalia Orenczak
Konsultant Kryzysowy, Coach, Trener Biznesu
Źródła: Glenn R. Schiraldi, „Jesteś kimś więcej, niż myślisz”, Wyd.: GWP, 2021