Magiczne runo – poznaj właściwości wełny merynosa!

Trend na bycie eko zatacza coraz szersze kręgi, obejmując coraz więcej obszarów naszego życia. Widoczny jest również w modzie. Chcemy żyć bliżej natury i sięgać po naturalne produkty. Jednym z nich jest magiczne runo, czyli wełna merynosa. Od jakich zwierząt pochodzi? Jakie ma właściwości i zalety? Dowiesz się z tego artykułu.

Magiczne runo, czyli rodzaj wełny zawdzięczamy szczególnej rasie owiec o nazwie merynos australijski, hodowanej na terenie Nowej Zelandii. Jest ona surowcem niezwykle cennym. Jej najcieńsze, a zarazem najbardziej pożądane włókna przechowuje się w sejfach! Ubrania szyte z tego materiału są szczególnie poszukiwane przez miłośników sportów zimowych, wypraw wysokogórskich, podróżników oraz osoby aktywne fizycznie.

Wełna merynos i jej niezwykłe właściwości

Owce rasy merynos zamieszkują górzyste tereny Nowej Zelandii, gdzie panują niezwykle trudne warunki atmosferyczne. Wymagają one doskonałego przystosowania się do zmiennego klimatu. W nowozelandzkich Alpach Południowych temperatury w lecie dochodzą do ponad czterdziestu stopni Celsjusza. Zimą spadają nawet poniżej minus dwudziestu stopni. Zwierzęta te należą do największych i najstarszych gatunków owiec na świecie. Ich wełna, znana pod nazwą wełny merynos, jest gęsta, a zarazem bardzo cienka i delikatna. Silnie karbikowana, inaczej mówiąc sprężysta. Runo tych owiec doskonale chroni przed niskimi i wysokimi temperaturami. Zimą daje przyjemne ciepło, chroni przed śniegiem i deszczem, a latem przed upałem. Wełna merynos oddycha i nie dopuszcza do przegrzania organizmu.

Zalety wełny merynos

Wełna merynos ma wiele zalet, za które jest ceniona. Najważniejsze z nich to:

  • Termoregulacyjność – wełna merynosa charakteryzuje się minimalnym przewodzeniem ciepła. Im cieńsze włókno i gęstsze runo, tym lepsza izolacja termiczna.
  • Lekkość – doskonały stosunek ciepła do wagi. Dobrej jakości włókna zapewniają ciepło bez względu na grubość. Sweter z wełny merynos jest lekki w użytkowaniu, a mimo tego zapewnia maksymalne ciepło.
  • Elastyczność – ubrania zachowują swój kształt przez długie lata, a po rozciągnięciu wracają do pierwotnej postaci.
  • Oddychalność bez względu na grubość materiału. Wełna merynosów zapewnia dużą przewiewność dzięki łuskom pokrywającym włókna wełny. Tworzą one pory, umożliwiające wymianę powietrza.
  • Pochłanianie wilgoci w ilości stanowiącej do trzydziestu pięciu procent jej masy. Wełna merynos odciąga wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra ma uczucie suchości nawet w przypadku, wilgotnej odzieży.
  • Nie pochłania zapachów z otoczenia.
  • Antystatyczność – wełna merynosów jest odporna na siły elektrostatyczne, co sprawia, że nie przyczepia się do innych materiałów.
  • Łatwość w utrzymaniu czystości – dzięki dużej zawartości naturalnych tłuszczów wełna merynos trudniej się brudzi. Ubrania z tego materiału nie wymagają częstego prania, ponieważ wełna ulega samoczynnej regeneracji podczas kontaktu z tlenem.
  • Antybakteryjność polega na hamowaniu rozwoju bakterii i grzybów, odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Bluzki wykonane z merynos można zabrać na dłuższy trekking. Nawet po kilku dniach ich noszenia, nie będziesz odstraszać ludzi zapachem.
  • Ochrona przed UV – wełna merynos posiada filtr UPF o minimalnej wysokości pięćdziesiąt. Zapewnia całkowitą ochronę przeciwsłoneczną. To o wiele więcej niż zabezpieczenie gwarantowane przez bawełnę lub materiały syntetyczne.
  • Ognioodporność – wełna merynosów nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Jest najmniej łatwopalna, najbezpieczniejsza i samogasząca. W razie kontaktu z ogniem nie stopi się i nie przyklei do skóry.
  • Przyjazna dla środowiska – biodegradowalna. Wybierając ubrania z tego materiału, dbasz o planetę.
  • Właściwości prozdrowotne – wełna merynos swoimi włóknami zapewnia mikromasaż, wpływając na poprawę krążenia.
  • Antyalergiczność – materiały z niej wykonane nie uczulają.

Czy wełna merynos ma jakieś wady? Jedynie cenę, ale zdecydowanie warto zainwestować w ubrania z niej wykonane.

Justyna Bruger – stylistka

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *