Dress code – Business Formal Mężczyzn – co to takiego?

business formal mężczyzn

Business Formal dla mężczyzn to formalny strój biznesowy, wymagany podczas oficjalnych spotkań w środowisku biznesowym, finansowym, prawniczym, a także politycznym oraz na forum naukowym. Podkreśla fakt profesjonalnego reprezentowania organizacji. Co go charakteryzuje? Odpowiadam w tym artykule.

Charakterystyka stylu business formal mężczyzn

Garnitur jest obowiązkowym punktem business formal. Nie musi być to trzyczęściowy garnitur z kamizelką. Taki model jest odpowiedni wyłącznie na bardzo eleganckie okazje, często wieczorowe, jak bankiety czy bale. Garnitury w pastelowych odcieniach lub kontrowersyjnych kolorach odpadają. Dopuszczalne są delikatne wzory np. prążki lub krata. Najlepszym kolorem garnituru są klasyczne barwy: szary, granatowy, brązowy i czarny.

Koszula powinna być jasna – bladoniebieska, biała, ewentualnie ecru, gładka, bez wzorów i tłoczeń. Mankiety na spinki odpadają – są zbyt eleganckie i nadają się tylko na wieczorowe okazje.

Dodatki muszą być ograniczone do minimum. Niedozwolone jest noszenie jakiejkolwiek męskiej biżuterii poza podstawowymi rzeczami, jak np. zegarek, obrączka lub spinka do krawata. Dodatki mają być dyskretne, by nie rzucały się w oczy. Kolor zegarka powinno dobierać się względem klamry paska od spodni. Jeśli jest srebrna, wybierz srebrny zegarek, jeśli złota, dobrym wyborem będą zegarki o podobnym kolorze.

Krawat – noszenie krawata jest obowiązkowe w formalnym stylu biznesowym. Może on być bardziej kolorowy niż reszta stroju, ale nie może być zbyt jaskrawy. Dopuszczalne jest, żeby krawat miał drobne wzory, tłoczenia, poprzeczne paski czy paski pionowe. Bardzo ważne, aby jeden element garderoby był jednolity i gładki.

Buty obowiązujące w stylu business formal powinny być wykonane ze skóry, dobrej jakości. Muszą też być kolorystycznie dopasowane do reszty stroju przede wszystkim do paska od zegarka i paska od spodni. Niedozwolone jest zakładanie butów takich jak: sandały, klapki, mokasyny. Wyłącznie buty typu Oxford lub Derby nadają się do stylu business formal.

Skarpetki również są obowiązkowym elementem stroju. Nigdy nie zakładamy butów na gołą stopę!

Tatuaże i kolczyki – Business formal obowiązuje często w branżach dość kontrowersyjnych, dlatego posiadanie ozdób i tatuaży na ciele nie powinno być widoczne. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną czy pracując w branży wymagającej stroju business formal tatuaż musi pozostać zakryty. To samo dotyczy kolczyków, które powinny zostać usunięte.

Justyna Bruger – stylistka

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *