Gimnastyka słowiańska – droga do odzyskania własnej mocy
Uważa się, że gimnastyka słowiańska pojawia się w życiu każdej kobiety w odpowiednim czasie i nie bez przyczyny. Tak też było w moim przypadku. Po przeprowadzce do Belgii, gdzie aktualnie mieszkam, czułam się bardzo osamotniona. Lata rozłąki z bliskimi, wyczerpująca praca oraz problemy osobiste sprawiły, że znalazłam się w bardzo trudnym momencie mojego życia. Wówczas przyszła do mnie gimnastyka słowiańska, która pomogła mi odzyskać zdrowie, wewnętrzną równowagę i odbudować utraconą pewność siebie. Obecnie, niemal 2 lata od momentu, gdy się z nią zetknęłam, przekazuję ją innym kobietom. Po co? By również mogły odzyskać wewnętrzną moc.
Czym jest gimnastyka słowiańska i skąd pochodzi?
Gimnastyka słowiańska to system ćwiczeń psychofizycznych dla kobiet. Wywodzi się z dawnych tradycji słowiańskich. Jej odtworzenie zawdzięczamy białoruskiemu naukowcowi Gienadijowi Adamowiczowi z Białoruskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Maksima Tanka w Mińsku. Podczas prowadzonych wykładów dowiedział się od jednej studentki o ćwiczeniach przekazywanych przez białoruskie kobiety z pokolenia na pokolenie. Temat zainteresował go do tego stopnia, że rozpoczął badania terenowe. Na ich podstawie w latach 90. XX wieku odtworzył system ćwiczeń gimnastyki słowiańskiej.
Na czym to polega?
Na gimnastykę słowiańską składa się 27 ćwiczeń podzielonych na 3 światy (górny, średni i dolny) i 9 kręgów o określonym znaczeniu. Ćwiczenia ze świata górnego wykonujemy na stojąco. W świecie średnim ćwiczymy na kolanach, a w dolnym na kolanach i łokciach. Gimnastykę wykonujemy w zestawach składających się z 7 ćwiczeń ułożonych w określonej kolejności, z których każde można powtarzać po kilka razy. Każde z 27 ćwiczeń ma swoje znaczenie i odpowiada za określoną sferę życia. Dla przykładu są ćwiczenia na relacje z mężczyznami, dziećmi, odpowiadające za nasze zdrowie, kreatywność czy finanse.
Co daje gimnastyka słowiańska?
Korzyści wymieniane przez kobiety praktykujące ten rodzaj aktywności to:
- wzmocnienie mięśni, stawów, kręgosłupa
- pozytywny wpływ na układ hormonalny i narządy kobiece
- poprawa trawienia
- poprawa kształtu piersi i sylwetki, która staje się bardziej kobieca
- wzmocnienie wewnętrznych mięśni brzucha i miednicy
- obniżenie poziomu stresu
- wzrost poziomu energii
- odzyskanie wewnętrznego spokoju, równowagi i pewności siebie.
Aby zobaczyć wymierne rezultaty, należy praktykować regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu.
Dlaczego jest to praktyka wyłącznie dla kobiet?
W obliczu wspomnianego wyżej oddziaływania gimnastyki na ciało i kobiecy układ hormonalny, zrozumiałe jest, że praktyka ta nie jest zalecana mężczyznom. Ćwiczenia przeznaczone są dla kobiet, które osiągnęły dojrzałość płciową. Pomagają odzyskać kontakt z pierwiastkiem żeńskim – emocjami, intuicją, delikatnością, cielesnością, kreatywnością.
Żyjemy w kulturze, w której dominuje energia męska. Od najmłodszych lat jesteśmy uczone rywalizacji, niezależności, ukierunkowania na cel, działanie. Gdy te jakości zaczną wieść prym w naszym życiu, tracimy kontakt ze swoją kobiecością. Brak dostępu do energii żeńskiej i silna przewaga energii męskiej u kobiety może objawiać się trudnościami w relacjach, problemami z narządami kobiecymi, zajściem w ciążę, znalezieniem partnera lub utrzymaniem istniejącego związku. Gimnastyka pomaga odzyskać połączenie z własną kobiecością i zrównoważyć w nas energię żeńską i męską.
Droga do samoakceptacji
Gimnastykę ćwiczymy w wygodnym ubraniu, na boso, bez biustonosza lub w wygodnym staniku sportowym. Pozycje poznajemy stopniowo. Nie robimy nic na siłę. W trakcie praktyki uczymy się traktować nasze ciało z szacunkiem i akceptacją. Gimnastyka pomaga spojrzeć na siebie życzliwie i otworzyć się na piękno, które jest w każdej z nas.
… i realizacji swojego potencjału
Każda kobieta posiada swój indywidualny zestaw 7 ćwiczeń tzw. zestaw rodowy. Ćwiczeniom odpowiadają energie, które mogą przejawiać się pozytywnie, być naszym zasobem i mocną stroną lub negatywnie – ujawniają wówczas skłonności do destrukcyjnych nawyków i zachowań. Pracując z własnym zestawem, możemy odkrywać swoje mocne strony, przepracowywać trudności i coraz pełniej realizować swój potencjał.
Dlaczego warto skupić się na sobie?
Ostatnią, lecz równie ważną częścią praktyki, jest intencja, z jaką wykonujemy ćwiczenia. Aby sformułować intencję, trzeba zapytać się siebie: czego chcę? Czego potrzebuję? Co jest dla mnie ważne? Wiele z nas w natłoku codziennych obowiązków zapomina o sobie. Prowadzi to do wyczerpania, rezygnacji, rozczarowania życiem. Zadawanie sobie tych pytań, pomaga odzyskać kontakt z naszymi wewnętrznymi pragnieniami, z tym, co jest dla nas ważne, co daje nam radość i chęć do życia.
Jak zacząć ćwiczyć?
Dobrze jest zacząć od regularnej praktyki własnego zestawu lub wykonywania zestawu ćwiczeń danego dnia. Aby poznać swój zestaw rodowy, najlepiej zgłosić się do instruktorki gimnastyki lub skorzystać z dostępnych w Internecie kursów online. Zestaw taki otrzymuje się również przy okazji warsztatów wyjazdowych oraz szkoleń online, na których można poznać wszystkie ćwiczenia. Zestawy na dany dzień można znaleźć na Facebooku w grupach prowadzonych przez instruktorki.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Gimnastykę może ćwiczyć każda kobieta. W przypadku zaawansowanych chorób lub niedawno przebytych zabiegów należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży i chcesz zacząć ćwiczyć, warto zasięgnąć rady doświadczonej instruktorki.
Gimnastyka jako droga do odkrywania swojej kobiecej mocy
Dzięki gimnastyce słowiańskiej każda kobieta może odzyskać własną moc, uwierzyć w swoje siły, odkryć mocne strony i zapanować nad słabościami. Gimnastyka pomaga odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie, zaufanie do siebie i swojej intuicji. Wzmacnia pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Pomaga połączyć się ze swoją kobiecością, nawiązywać coraz lepsze relacje. Polecam każdej kobiecie, która pragnie odkryć swój potencjał.
Paulina Ryba